updated 4:28 PM CEST, Jun 18, 2019
A+ A A-

Piłsudski wraca do Sulejówka

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na tle zieleni. fot.: Organizatorzy Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na tle zieleni.

Już jutro (13 czerwca) o godzinie 17.00 w Sulejówku nastąpi uroczyste odsłonęcie Pomnika Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Będzie stanowił funkcjonalną całość z zespołem muzealnym tworzonym w Enklawie Historycznej przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego. Pomnik finansowany jest wyłącznie z dobrowolnych wpłat obywateli, całkowicie poza budżetem Sulejówka.

{jumi [*4]}Miasto Sulejówek wzniosło Pomnik Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego dla upamiętnienia swego Pierwszego Obywatela. Odzwierciedli on znaczenie zamieszkiwania w Sulejówku w życiu Józefa Piłsudskiego – wartości rodzinne, odpoczynek po trudach wojennych i politycznych, skromność zwyczajnego mieszkańca.

Rada Miasta Sulejówek 7 listopada 2008 r. jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika na Skwerze Niepodległości, obok istniejącego tam Kopca Współtwórców Niepodległej. Skwer znajduje się w centrum Sulejówka, przy drodze wojewódzkiej nr 638 z Warszawy do Węgrowa, noszącej nazwę Alei Marszałka Piłsudskiego. Pomnik będzie bardzo dobrze widoczny, w dzień i w nocy, dla wszystkich przejeżdżających przez miasto, co tworzy jego promocyjną wartość dodaną.

Wzniesienie pomnika realizuje Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Sulejówku. Rodzinny Pomnik z brązu wznoszony jest zgodnie z wybranym przez Komitet w trybie otwartego konkursu i zatwierdzonym jednogłośnie przez Radę projektem o nazwie „Lekcja historii", którego autorem jest rzeźbiarz Karol Badyna, pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przedstawia siedzącą postać Józefa Piłsudskiego w mundurze, wspartego na paradnej szabli toledańskiej, oraz postaci jego córek Wandy i Jadwigi. Obok nich na ławce będzie mógł przysiąść każdy, kto zechce wsłuchać się w opowieść Marszałka. Starsza Wanda trzyma lalkę, a młodsza Jadwiga model samolociku, co symbolicznie nawiązuje do jej późniejszej służby w Wielkiej Brytanii w czasie drugiej wojny światowej jako pilota bombowców w pomocniczej formacji RAF.

Pomnik odsłonięty zostanie z udziałem najwyższych władz Rzeczypospolitej w niedzielę 13 czerwca 2010 r. o godz. 17, w Święto Miasta Sulejówek – Dzień Marszałka.

Zostało ono ustanowione na pamiątkę 13 czerwca 1923 r., kiedy to Józef Piłsudski symbolicznie otrzymał klucze do dworku Milusin w Sulejówku, wzniesionego ukochanemu Wodzowi przez jego żołnierzy. Marszałek mieszkał w nim stale w okresie 1923-1926, a potem aż do śmierci regularnie bywał.

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation