updated 3:46 PM CEST, Apr 19, 2019
A+ A A-

Husaria w Centrum Olimpijskim

Wyróżniony Rycerze kontra turyści fot.: AB Rycerze kontra turyści

Sobotni poranek (03.07.10) to ważny dzien dla milośników tradycji polskiego oręża. Przez cały weekend w Centrum Olimpijskim odbywać się będą obchody 400. rocznicy zwycieskiej bitwy pod Kłuszynem. W programie turnieje rycerskie i łucznicze, pokazy walk i technik szermierczych i oczywiscie stoły zapełnionne jadłem i napitkiem.

{jumi [*4]}Organizatorzy obchodów 400. rocznicy bitwy pod Kłuszynem przygotowali niezwykle atrakcyjny program, majacy na celu przypomnienie Polakom tego niezwykle ważnego dla historii Polski zwycięstwa, przez historyków i znawców przedmiotu porownywanego z rozbiciem wojsk krzyżackich pod Grunwaldem. W niedzielnej inscenizacji, ktora ma być kulminacyjnym punktem programu, udział weźmie ponad 500 rycerzy i wojów z różnych stron świata, m.in. z Rosji, Anglii, Ukrainy, Szwecji, Australii i oczywiście z różnych miast Polski.

Początek imprezy w Centrum Olimpijskim (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4) w sobotę o godzinie 9.00 - 22.00, a w niedziele od godziny 9.30 do 16.00. Wstep wolny dla wszystkich miłosników polskiej tradycji.

Bitwa pod Kłuszynem miała miejsce 4 lipca 1610 roku podczas wojny polsko-rosyjskiej 1609-1618. Bitwa stoczona została między wojskami polskimi pod dowództwem hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego (6556 kawalerii - w tym 5556 husarii, 200 piechoty), a armią rosyjską pod dowództwem kniazia Dymitra Szujskiego (ok. 35 000 wojsk rosyjsko-szwedzkich) oraz szwedzkich posiłków dowodzonych przez Jakuba Pontussona De la Gardie. Atak wojsk Żółkiewskiego rozbił wojska moskiewskie, a następnie skłonił do zaprzestania walki cudzoziemców posiłkujących Szujskiego. Bitwa zakończyła się paniczną ucieczką Szujskiego i ocalałych Rosjan. Pociągnęło to za sobą kapitulację zablokowanej armii Grzegorza Wałujewa w Carewie Zajmiszczu (ok. 8000 ludzi).

{jumi [*6]}

Please provide full Credentials Infomation

easter eggs 2145667 960 720

Drodzy Czytelnicy!

Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość. Aby Wielkanoc była spokojnym czasem, spędzonym w radosnej atmosferze z najbliższymi.

 

Redakcja Kurier365.pl