updated 4:14 PM CEST, May 21, 2019
A+ A A-

Z Fryderykiem Chopinem w Parku Sowińskiego

Wyróżniony Pianino Fryderyka Chopina na Majorce fot.: AB Pianino Fryderyka Chopina na Majorce
Dziś w sobotnie popołudnie w Parku Sowińskiego plenerowe spotkanie z życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Scenariusz imprezy oparty jest na autentycznym pożegnaniu Fryderyka Chopina, które zostało odnotowane w „Kurierze Warszawskim" 3 listopada 1830 roku.

{jumi [*4]}Wyjeżdżającego z kraju Chopina żegnali: profesor Józef Elsner, przyjaciele oraz uczniowie Szkoły Muzyki. Było to niewątpliwie ważne dla Chopina wydarzenie, gdyż pamiątkowy kubek z polską ziemią, który wtedy otrzymał, zachował do ostatnich chwil swojego życia.

By przypomnieć to wydarzenie organizatorzy zapraszają warszawiaków 3 lipca 2010 r.o godzinie 16.00 do Parku Sowińskiego na spotkanie z Fryderykiem Chopinem.

W programie:

Wycieczka „Śladami Chopina" – edukacyjna zabawa dla dzieci i rodziców, konkursy oraz część koncertowa dla milusińskich.

Widowisko/happening muzyczno-literacki „Czekamy na Chopina" – to plenerowa rekonstrukcja salonu rodziny Chopinów, jego klimatu i wyglądu. Jedna ze ścian salonu jest inspirowana szkicem Antoniego Kolberga pt. „Salon Chopinów". Pozostała przestrzeń to próba pokazania skromnego wnętrza salonu z początku XIX wieku. Aby pokazać małe fragmenty warszawskiej biografii wielkiego kompozytora, organizatorzy wybrali kilka wydarzeń ważnych dla jego życia i twórczości. Zainscenizowana zostanie scena z udziałem aktorów grających role: rodziców, przyjaciół, nauczycieli i śmietanki towarzyskiej ówczesnej Warszawy.

Pomysłodawcy chcieliby aby mieszkańcy Warszawy XXI wieku przenieśli się w klimat i przestrzeń młodości kompozytora. Taka konstrukcja widowiska/happeningu, pozwoli przeplatać sceny aktorskie z narracją prowadzącego, komentującego wydarzenia z młodości Fryderyka. Spektakl kończy się pożegnaniem Chopina. Przyjaciele odczytują z „Kuriera Warszawskiego" relację z wydarzenia jakie miało miejsce na Woli 2 listopada 1830, stąd cytat, który został użyty do tytułu naszego projektu „Odprowadzili go do Woli" – Chopin 2010. Widowisko kończy się recitalem fortepianowym.

Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

{jumi [*8]}

Please provide full Credentials Infomation