updated 3:52 PM CET, Mar 22, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Alternatywa dla przedsiębiorców

  • Napisane przez Kamil Ciepieńko / Kurier Warszawski
  • Dział: Biznes
Alternatywa dla przedsiębiorców KC

Koniec kryzysu budowlanego w stolicy stał się faktem. Warszawski krajobraz coraz częściej wypełniają żurawie i rusztowania. Nie bez znaczenia jest również czas, przeznaczony na realizację inwestycji związanych z Euro2012, a którego jest coraz mniej.

{jumi [*4]}Mimo, że trudno jeszcze mówić, że jest to „budowlane boom", to jednak zdaniem analityków, liczba stołecznych inwestycji będzie rosła. Trzeba też jednak pamiętać, że taka sytuacja ma swoją drugą stronę medalu. – Wraz ze wzrostem inwestycji, rośnie liczba sporów pomiędzy przedsiębiorcami – mówią przedstawiciele Sądu Arbitrażowego, przy Krajowej Izbie Gospodarczej. – To zagrożenie dla wykonawców, którzy w wyniku tych sporów mają kłopoty z dotrzymaniem terminów.

Sprawy, które trafiają do sądów powszechnych ciągną się zazwyczaj przez wiele lat. Istnieje jednak alternatywa dla przedsiębiorców – arbitraż, czyli tzw. sąd dla dżentelmenów. Podczas debaty, zorganizowanej w ostatnim czasie przez Sąd Arbitrażowy przy KIG, wydawnictwo Wolter Kluwers i kancelarie prawniczą Łaszczuk i Wspólnicy, arbitrzy oraz prawnicy przekonywali, o zaletach korzystania z polubownej drogi załatwiania sporów.

- Wybierając takie rozwiązanie, mamy wpływ na jego przebieg, a więc również na czas jego trwania – mówili podczas debaty przedstawiciele sądu. – Dodatkowo, spotkania są dostosowane do terminów zaproponowanych przez obie strony, które mają też m.in. możliwość wyboru arbitra prowadzącego ich sprawę. Taki charakter postępowania, mimo, że wydaje się „luźny", jest jednak prowadzony z zachowaniem najwyższych standardów litery prawa.

- Spory są wpisane w każdy rodzaj działalności, dlatego trudno ich uniknąć – mówili uczestnicy debaty. – Arbitraż, pozwala na polubowne rozwiązanie większości z nich, potrzebna jest jednak dobra wola przedsiębiorców. Wielu z nich, bez względu na wynik postępowania, po pewnym czasie dalej kontynuuje współpracę.

Postępowania arbitrażowe są bardzo popularne na zachodzie. W Polsce, z rok na rok, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na podobne rozwiązania.

{jumi [*8]}

Please provide full Credentials Infomation