updated 11:03 AM CEST, Apr 20, 2019
A+ A A-

Powiśle tętniące kulturą

Delfina Orłowska-Krasicka i Juliusz Narzyński w Galerii Delfiny DB Delfina Orłowska-Krasicka i Juliusz Narzyński w Galerii Delfiny
Galeria Delfiny mieszcząca się na warszawskim Powiślu, była organizatorem wernisażu malarskiego Juliusza Narzyńskiego, laureata nagrody im. Cypriana Kamila Norwida i profesora Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi.

{jumi [*4]}Prace wykonane na płótnie są próbą przedstawiania przez artystę własnego wyobrażenia świata za pomocą symboli. Jego malarstwo pełne jest nadrealistycznych barw i symboliki. - W latach 50-tych, gdy zaczynałem malować, inspiracją do tworzenia był mój profesor, później natchnienie dawała mi sztuka średniowiecza, której szukałem m.in. w kościołach - mówi Narzyński. - Lata 80', spędziłem na poszukiwaniu własnej osobowości, własnego systemu znaczeń, który wytycza drogę artyście – dodaje.

Wśród gości zaproszonych na ceremonię otwarcia wernisażu był m.in. Krakowski rzeźbiarz Jerzy Biernat - prezes zarządu głównego Związku Polskich Artystów Plastyków. - Bardzo się cieszę, że są w Warszawie miejsca takie jak Galeria Delfiny, w których bez większego przepychu, można podziwiać sztukę z najwyższej półki - mówi Jerzy Biernat.

Galeria Delfiny działa od czerwca 1999 r. Jako narzędzie Fundacji artystycznej Delfiny Orłowskiej-Krasickiej. Jest to galeria działająca na zasadach non profit, w której są prezentowane prace twórców różnych kierunków, a zwłaszcza artystów z szerokiego grona przyjaciół. Właścicielką galerii jest przewodnicząca fundacji Delfina Krasicka, a szefową zarządu wybitna malarka Anna Alicja Trochim. To inicjatywa, której głównym celem jest ułatwienie artystom kontaktu z potencjalnymi odbiorcami ich dzieł, znającymi się na sztuce współczesnej, preferującymi prace ciekawe, często abstrakcyjne i awangardowe. Ułatwieniu tych kontaktów służą tłumnie nawiedzane wernisaże, gdzie przy lampce wina można nie tylko podziwiać prace, ale również poznać ich twórców. Galeria gościła dotychczas dziesiątki wybitnych artystów polskich i zagranicznych. Galeria skupia grupy malarzy, rzeźbiarzy i tkaczy o nazwie „Via Varsovia". Prace artystów „Galerii Delfiny" eksponowane były w wielu regionach Polski, m.in. z okazji konferencji klimatologicznej ONZ w Poznaniu, a także za granicą, m.in. w Argentynie (skąd pochodzi przewodnicząca fundacji), Brazylii, Francji, Litwy, Łotwie.

- W miarę możliwości staram się też promować młodych artystów - mówi Orłowska-Krasicka. W naszej drugiej galerii przy ul. Lubelskiej 30/32, jest miejsce, gdzie początkujący artyści mają do dyspozycji dużo miejsca w pracowni. Zależy nam też na promocji artystów zza naszej wschodniej granicy, m.in. z Ukrainy i Białorusi, ponieważ oni mają dużo trudniejszy start - dodaje Orłowska-Krasicka.

Galeria jest czynna codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 16-20, przy ul. Smulikowskiego 10/2. Wstęp jest bezpłatny.

{jumi [*7]}

Please provide full Credentials Infomation

easter eggs 2145667 960 720

Drodzy Czytelnicy!

Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość. Aby Wielkanoc była spokojnym czasem, spędzonym w radosnej atmosferze z najbliższymi.

 

Redakcja Kurier365.pl