updated 10:57 AM CEST, Apr 24, 2019
A+ A A-

Skrzyżowanie Kultur - muzyka etno pod Pałacem Kultury

Panorama Warszawy z Pałacem Kultury i Nauki fot.: Kamil Ciepieńko Panorama Warszawy z Pałacem Kultury i Nauki

Na tegoroczną VI edycję Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur organizatorzy zapraszają w terminie 26 września – 2 października 2010. Festiwal odbędzie się w Miasteczku Festiwalowym przed Pałacem Kultury i Nauki. Wystapią: Concha Buika, Mambazo, Ivan Lins, Salif Keita i inni.

{jumi [*4]}Tegoroczna edycja Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur zgromadzi więcej gwiazd 'muzyki świata' niż jakikolwiek inny tego typu festiwal w Polsce czy krajach sąsiednich. – Naszą ambicją – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Marek Garztecki – jest uczynienie ze „Skrzyżowania Kultur" najbardziej znaczącej imprezy 'world music' w Europie. Jeśli w ubiegłorocznej edycji Festiwalu głównym naszym dążeniem było poszerzenie kręgu odbiorców, to w tym roku jest nim najwyższy poziom artystyczny prezentowanej muzyki.

Niepowtarzalny charakter „Skrzyżowania Kultur" wynika z przyjęcia nowej formuły programowej, wyrażającej się określonymi, stałymi typami tworzących go koncertów. Nowym elementem jest podporządkowanie całego programu Festiwalu prezentacji konkretnego obszaru geograficzno-kulturowego. Dominującym akcentem tegorocznej edycji „Skrzyżowania Kultur" będzie muzyka o iberyjskich korzeniach. Ma to na celu uhonorowanie dwustulecia uzyskania niepodległości przez Kolumbię i inne kraje Ameryki Południowej. Artyści reprezentujący ten obszar wystąpią zarówno podczas inauguracji jak i w finałowym koncercie, stanowiąc klamrę spinającą cały Festiwal. Właśnie z Ameryki Południowej pochodzić będzie większość gwiazd festiwalowych.

Utrzymany zostanie premierowy charakter występów większości tegorocznych gwiazd festiwalowych. Gwiazdą, która już potwierdziła swój występ w Warszawie jest Concha Buika, pierwsza w historii czarnoskóra gwiazda flamenco. Obdarzona niesłychanie zmysłowym głosem i fascynującą osobowością artystka znana jest też z tego, że łamie swym stylem życia obyczajowe konwenanse. Koncerty Buiki przyciągają w Hiszpanii tysiące słuchaczy a jej nagrania ukazują się nakładem Warner Music, jednej z największych wytwórni płytowych na świecie. Występ tej kultowej wokalistki na „Skrzyżowaniu Kultur" będzie jej polskim debiutem.

Poszczególne dni festiwalowe zostały zaplanowane pod kątem regionów, z których pochodzą artyści. I tak planowany jest „dzień chiński", „dzień afrykański" czy „dzień śródziemnomorski". – Akcentujemy muzykę latynoską, ale nie zaniedbujemy reszty świata – podkreśla Garztecki – bowiem naszą misja jest prezentowanie warszawskiej publiczności szerokiej panoramy najciekawszych zjawisk muzyki świata. W tym roku szczególnie ciekawie zapowiada się dzień Chińskiej Republiki Ludowej, gdzie obok wykonującego klasyczną muzykę chińską kwartetu Qing Mei Jing Yue usłyszymy też znakomity mongolski zespół Hanggai oraz pochodzącego z Sinkiangu kazachskiego wokalistę Mamera.

Na „Skrzyżowaniu Kultur" nie zabraknie też polskiego akcentu. Będzie nim jubileuszowy koncert Osjana, z okazji 40-lecia grupy. Zespół będący jednym z pionierów 'world music' i to w skali międzynarodowej, został właśnie nominowany do nagrody muzycznej Fryderyk 2010 w Kategorii Folk/Muzyka Świata.

Śmielsze wejście tegorocznej edycji festiwalu w obszar „muzyki świata" nie oznacza jednak całkowitego zerwania z muzyka „korzenną". Ten ostatni nurt również będzie godnie reprezentowany. Organizatorzy mają jeszcze w zanadrzu cały szereg gwiazd. Informacje o ich udziale w festiwalu podane zostaną do wiadomości po podpisaniu z nimi kontraktów.

 

Program VI edycji Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur 

26 września, godz. 12 – namiot festiwalowy

„DZIECI ŚWIATA na SKRZYŻOWANIU KULTUR"

26 września, godz. 19 – Sala Kongresowa – Koncert inauguracyjny Festiwalu

IVAN LINS (Brazylia)

CONCHA BUIKA (Hiszpania)

27 września, godz. 19 – namiot festiwalowy
CACIQUE'97 (Portugalia/Mozambik)
LADYSMITH BLACK MAMBAZO (RPA)

28 września, godz. 19 – namiot festiwalowy
TAMBURELLISTI DI TORREPADULI (Płd. Włochy)
MAYRA ANDRADE (Wyspy Zielonego Przylądka)

29 września, godz. 19 – namiot festiwalowy
MAMER (Chiny)
QING MEI JING YUE (Chiny)
HANGGAI (Chiny)

30 września, godz. 19 – namiot festiwalowy

CARLOS LIBEDINSKY & NARCOTANGO (Argentyna)

ASTILLERO (Argentyna)

1 października, godz. 19 – namiot festiwalowy

„OSJAN i goście" (Polska/Japonia)

2 października, godz. 15 – namiot festiwalowy

Koncert Finałowy Warsztatów Festiwalowych

2 października, godz. 20.30 – namiot festiwalowy – Koncert Finałowy Festiwalu

SALIF KEITA (Mali)

Namiot festiwalowy będzie znajdował się pod Pałacem Kultury i Nauki, od strony ulicy Świętokrzyskiej.

  {jumi [*8]}

Please provide full Credentials Infomation