updated 11:03 AM CEST, Apr 20, 2019
A+ A A-

Chopin – pierwszy jazzman Europy

  • Napisane przez Kinga Wesoły / chopin2010.pl / Wikipedia
  • Dział: bywalec kulturalny
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie fot.: AB Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Dziś wieczorem (29.11.10) o godzinie 19.00 w Filharmonii Narodowej finał 52. edycji warszawskiego festiwalu Jazz Jamboree, który zakończy się koncertem dwóch wirtuozów fortepianu – Janusza Olejniczaka i Adama Makowicza. Tytuł koncertu to "Chopin – pierwszy jazzman Europy".

{jumi [*4]}Pianiści zagrają w duecie utwory Fryderyka Chopina z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora.

Urodzony w 1940 roku Adam Makowicz należy do najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych. Artysta został uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. „Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis", który otrzymał 12 października bieżącego roku z rąk Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego. W bogatej dyskografii pianisty znajduje się m.in. płyta z repertuarem chopinowskim – „Reflections on Chopin" z 1999 roku. Obecnie kończy pracę nad albumem „Brillante – The Adam Makowicz Chopin Project", w którym wykorzystuje historyczne nagrania utworów Fryderyka Chopina, dokonane przez Ignacego Jana Paderewskiego.

Janusz Olejniczak, który zasiądzie tego wieczoru przy drugim fortepianie, reprezentuje nurt chopinistyki klasycznej. Rozpoczął karierę w 1970 roku, po tym, jak otrzymał VI nagrodę w VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1970). Artysta dokonał wielu nagrań dla rozgłośni radiowych, stacji telewizyjnych oraz firm fonograficznych. Jego interpretacje utworów Fryderyka Chopina znalazły się na ścieżkach dźwiękowych trzech filmów: „La note bleu" Andrzeja Żuławskiego, „Chopin, pragnienie miłości" Jerzego Antczaka oraz „Pianisty" Romana Polańskiego.

Początek koncertu w Filharmonii Narodowej o godzinie 19.00. Więcej informacji na stronie Jazz Jamboree Warsaw 2010.

Jazz Jamboree Festival to jeden z większych i najstarszych festiwali jazzowych w Europie odbywający się w Warszawie. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Jazz Jamboree. Pierwszy Jazz Jamboree został zorganizowany przez Hot-Club Hybrydy. Odbywał się od 18 września do 21 września 1958 roku pod nazwą "Jazz 58". Pierwsze trzy edycje festiwalu miały miejsce w klubie studenckim Stodoła, a część koncertów odbywała się w Krakowie. Autorem nazwy Jazz Jamboree był Leopold Tyrmand. Następnym miejscem, w którym organizowano festiwal, była Filharmonia Narodowa, a od 1965 kolejne edycje Jazz Jamboree odbywały się w Sali Kongresowej.

{jumi [*8]}

Please provide full Credentials Infomation

easter eggs 2145667 960 720

Drodzy Czytelnicy!

Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość. Aby Wielkanoc była spokojnym czasem, spędzonym w radosnej atmosferze z najbliższymi.

 

Redakcja Kurier365.pl