updated 2:51 PM CET, Dec 15, 2017
A+ A A-

Dziś są Mikołajki! Kiedyś święto, teraz zwyczaj

  • Napisane przez KG
  • Dział: Kultura
Dziś są Mikołajki! Kiedyś święto, teraz zwyczaj Wikipedia

Na 6 grudnia zwykle czekają najmłodsi. W Mikołajki zazwyczaj obdarujemy najbliższych prezentami i słodyczami. Mało kto wie, że kiedyś ten dzień był świętem w kościele katolickim. Wokół samej postaci - świętego Mikołaja, biskupa Miry powstało mnóstwo mitów i legend.

Trudno ustalić datę narodzin. Wiadomo jest, że w 300 roku Mikołaj został biskupem. W stolicy Miry zasłynął z dokonań, które uznano za cudy i z swojej szczodrości. Jeszcze ponoć zanim ubrał szaty, fortunę, którą otrzymał po śmierci rodziców, rozdał biednym. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się dopiero pięćset lat później. Kult święta Mikołaja stawał się w Europie coraz potężniejszy, aż w XVI wieku zapisano w kalendarzach protestanckich Dzień Mikołaja. Potem tradycja stała się świętem, w Polsce do 1969 roku i to jako dzień wolny od pracy.

Mikołajki w różny sposób są celebrowane we współczesnych czasach. Święty Mikołaj został uznany głównie jako patron dzieci. W związku z tym często 6 grudnia jest wykorzystywany jako okazję na różne akcje marketingowe. Warto jednak pamiętać o zwykłych, drobnych gestach, które potrafią wywołać uśmiech u innej osoby. Nie tylko w Mikołajki.

12°C

Warszawa

Fair

Humidity: 52%

Wind: 11.27 km/h

  • 23 Oct 2015 16°C 6°C
  • 24 Oct 2015 15°C 12°C