updated 4:23 PM CET, Jan 22, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Janusz Korwin Mikke broni kibiców

Wyróżniony Janusz Korwin Mikke fot.: materiały prasowe Janusz Korwin Mikke
Na stronach Kuriera365 publikujemy oświadczenie Prezesa Kongresu Nowej Prawicy (d. UPR-WiP), Janusza Korwina-Mikkego, w sprawie głośnej ostatnio w mediach "nagonki władz państwowych i części mediów na środowisko kibiców piłkarskich":

Kongres Nowej Prawicy zdecydowanie sprzeciwia się traktowaniu kibiców piłkarskich jako potencjalnych przestępców i obywateli drugiej kategorii.

Stanowczo potępiamy zamykanie stadionów, stosowane jako formę kary nakładanej na kluby piłkarskie za wybryki garstki chuliganów. Jest to wymierzone w praktyce w ogół miłośników piłki nożnej, kluby sportowe i samych sportowców. Takie działanie jest równoznaczne ze stosowaniem zasady odpowiedzialności zbiorowej, jaskrawo sprzecznej z regułami państwa prawa i stanowi naruszenie konstytucyjnych praw obywateli.

Nasze zdumienie budzą informacje o kolosalnych kosztach policyjnych interwencji na stadionach, w naszej ocenie zupełnie nieadekwatnych do skali zagrożeń.

Potępiamy wszelkie chuliganskie wybryki stadionowych wandali, niedopuszczalne jest jednak traktowanie wszystkich kibiców jako potencjalnych przestępców i stosowanie wobec nich zbiorowych represji.
Jednocześnie odnosimy nieodparte wrażenie, że celowo wyolbrzymiane incydenty stadionowe stały wygodnym tematem zastępczym, mającym przykryć nieudolność władz państwowych w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów kraju.

Janusz Korwin-Mikke

Prezes KNP

Warszawa