updated 1:23 PM CEST, Apr 25, 2019
A+ A A-

Pomóż mi i mojej mamie

14 kwietnia br. ruszyła kampania społeczna „Pamiętaj o Mamach” organizowana przez Spółkę „Koleje Mazowieckie – KM”. Jej celem było zwrócenie uwagi pasażerów oraz pracowników firmy na osoby podróżujące z małymi dziećmi.
W ramach konkursu, jednego z elementów kampanii, {jumi [*4]}wybrano hasło, które już wkrótce będzie zachęcać podróżnych do pomocy. Patronat nad akcją objęła Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, Pani Minister Elżbieta Radziszewska oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego, Pan Adam Struzik. Specjalny matronat nad akcją objęła Fundacja MaMa. Osoby podróżujące z małymi dziećmi często spotykają się z obojętnością oraz brakiem życzliwości. Dość często są dla innych podróżnych po prostu niewidoczne. Nie każdy dostrzega, że podróż z małym dzieckiem stwarza duże trudności. Zapominamy, że osobom z małymi dziećmi – nie tylko mamom – należy się pomoc i życzliwe zrozumienie.

W codziennych sytuacjach często zapominamy o bardzo prostych, życzliwych gestach takich jak ustąpienie miejsca, wniesienie wózka, czy pomoc przy wejściu do pociągu. Bardzo ważne jest, by uczulić pasażerów i pracowników kolei, żeby pomagali osobom, które tej pomocy potrzebują. W pełni popieram i promuję działania podejmowane w tym zakresie przez Zarząd Kolei Mazowieckich – powiedziała Elżbieta Radziszewska.

Elementem zainaugurowanej w maju kampanii społecznej „Pamiętaj o Mamach” był konkurs na hasło promujące pomoc osobom podróżującym z małymi dziećmi. Wygrało hasło: „Pomóż mi i mojej mamie” autorstwa Pani Joanny Szkudlarek z Miasteczka Krajeńskiego. Natomiast hasło „KM – Kochaj Mniejszych – bądź życzliwy” Pana Rafała Wójcika z Warszawy otrzymało wyróżnienie.

- Pomysł na hasło był prosto z serca - zawodowo pracuję jako motorniczy tramwaju i na co dzień spotykam się z wieloma przykładami  braku pomocy osobom potrzebującym – powiedział Rafał Wójcik, laureat konkursu na hasło – Widzę potrzebę uwrażliwiania ludzi na pomaganie osobom niepełnosprawnym, osobom z dziećmi w wózkach czy kobietom w ciąży i stąd pomysł na wzięcie udziału w konkursie.

Nagrodzone hasła już wkrótce będą przypominać podróżnym o potrzebie pomocy na specjalnie przygotowanych nalepkach w pociągach. Nagrodą główną był notebook, natomiast dodatkową nowoczesny tablet.

Akcja „Pamiętaj o Mamach” spotkała się ogromnym zainteresowaniem. – powiedział Artur Radwan, Prezes Zarządu Spółki Koleje Mazowieckie. – Od trzech lat włączamy się w akcje na rzecz przyszłych mam, czy osób podróżujących z małymi dziećmi, jak np. „Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży”, czy „Odmienny stan – odmienne traktowanie”. W ubiegłym roku Koleje Mazowieckie otrzymały tytuł „Miejsca Przyjaznego Przyszłej Mamie”. Kontynuacją wcześniejszych działań jest zaproszenie Spółki Koleje Mazowieckie do włączenia się w akcję „Polska - miejsce przyjazne mamie i dziecku”.

Spółka nie tylko promuje dobre wzory postępowania, ale podejmuje konkretne kroki, by likwidować bariery utrudniające podróżowanie z małymi dziećmi. Koleje Mazowieckie jako pierwsze, oznaczyły specjalnym piktogramem, miejsca dla kobiet w ciąży. Modernizowane składy wyposażane są w przewijaki dla niemowląt, a także windy i podnośniki ułatwiające wsiadanie i wysiadanie. Nowe pociągi (np. wagony piętrowe, pociągi FLIRT, czy ELF) są niskopodłogowe. Cechą charakterystyczną są przestronne wnętrza i szerokie przejścia, a także oznakowane miejsca, gdzie można swobodnie postawić wózek dziecięcy i usiąść przy nim, na specjalnym odchylanym siedzeniu.

„Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. prowadzi działania na rzecz zapewnienia przyszłym mamom odpowiednich warunków podróży oraz aktywnie uczestniczy w kampaniach społecznych zwracających uwagę na pomoc kobietom w ciąży, dzieciom i matkom. Spółka uczestniczyła  m.in. w kampanii „Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży” oraz „Odmienny stan – odmienne traktowanie”. Obecnie jest partnerem akcji „Polska - miejsce przyjazne mamie i dziecku” promowanej pod hasłem „Nie udawaj, że nie widzisz”.

{jumi [*9]}

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 13 czerwiec 2011 11:38
Please provide full Credentials Infomation