updated 4:55 PM CEST, Jun 26, 2019
A+ A A-

Konferencja pamięci Paderewskiego

Wyróżniony Konferencja pamięci Paderewskiego foto.poland.gov.pl

20 czerwca rozpoczęła się dwudniowa konferencja „Ignacy Jan Paderewski - Wirtuoz przywrócenia Europie Polski. Dziedzictwo wartości dla wyborów dzisiejszych”.

{jumi [*4]}Spotkanie odbywa się w warszawskim Le Meridien Hotel Bristol w 70. rocznicę śmierci wybitnego muzyka i polityka oraz w przeddzień Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Organizator konferencji prof. S. Ryszard Domański (z Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im I. J. Paderewskiego) przypomina, iż Paderewski jest symbolem podmiotowości RP w polityce globalnej, uosobieniem więzi transatlantyckich, wreszcie prawowitej tradycji i dziedzictwa politycznego dla naszej prezydencji w Unii Europejskiej. Stanowi on także przypomnienie Europie wartości, które legły u podstaw jej nowoczesnej konstrukcji, jaka wyłoniła się z pożogi I wojny światowej i Traktatu Wersalskiego, z jego trwałym przesłaniem o samostanowieniu i równoprawności narodów. Przywołanie zatem postaci I. J. Paderewskiego i jego osiągnięć artystycznych oraz dokonań na polu polityki światowej w momencie obejmowania przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej jest naturalnym „powrotem” do przyszłości, odczytaniem jej naturalnych źródeł i jej ciągłości samej przez się układającej ścieżki dalszych perspektyw.

Konferencja została objęta Honorowym Patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Szereg wybitnych postaci świata kultury, nauki, polityki i biznesu z Polski i zagranicy wchodzi w skład jej Komitetu Honorowego, który swoją różnorodnością ma nawiązywać do wszechstronności i wielowymiarowości naszego wirtuoza, filantropa i męża stanu. Patronat medialny objął Program 1 Polskiego Radia SA. Konferencji towarzyszą koncerty i okolicznościowe wystawy. W przeddzień jej rozpoczęcia uroczystą mszę inauguracyjną odprawił ks. kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski w stołecznej Archikatedrze św. Jana. Szczegóły programu  konferencji: http://www.konferencjapaderewski.pl

{jumi [*8]}

Please provide full Credentials Infomation