updated 4:14 PM CEST, May 21, 2019
A+ A A-

Czytamy wiersze w metrze

Wyróżniony Czesław Miłosz 1911-2004 Fot. Wikipedia Czesław Miłosz 1911-2004

Gdy wsiądziemy do metra na stacji Racławicka przeczytamy wiersze Wiesławy Szymborskiej, w Centrum zadumamy się nad poezją Tadeusza Różewicza, a dojeżdżając do Młocin poznamy twórczość Czesława Miłosza. Przyłącz się do akcji - „Wiersze w metrze".


Zamiast do znudzenia oglądać reklamy, poczytajmy poezje i zastanówmy się chwilę nad tym co polscy poeci chcą nam powiedzieć. Miasto stołeczne Warszawa przystępując do projektu „Wiersze w metrze". Akcja {jumi [*4]}promuje polską literaturę w czasie naszej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wiersze trzydziestu współczesnych polskich poetów poznają pasażerowie metra w ośmiu stolicach Europy i Azji. -"Bardzo się cieszymy, że prezentując polską poezję w tak wielu stolicach świata będziemy mieli okazję pokazać Warszawę nie tylko jako rodzinne miasto Chopina czy Skłodowskiej, ale również jako współczesne centrum kultury wysokiej i miejsce poetyckich inspiracji." - mówi Andrzej Mańkowski, zastępca dyrektora Biura Promocji Miasta st. Warszawy.
Oprócz Warszawy polska poezja zawędruje do Londynu, Paryża, Madrytu, Kijowa, Pekinu i Tokio. Pośród autorów, których utwory będzie można przeczytać podróżując podziemną kolejką, znajdą się przedstawiciele wszystkich pokoleń twórców od Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza i Czesława Miłosza po Tomasza Różyckiego i Jacka Dehnela.

Warszawa wystartowała 4 lipca
4 lipca – odbyło się rozpoczęcie akcji w Warszawie. W Europie i Azji zostanie zaprezentowana dwutygodniowa kampania na wybranych stacjach metra. Wydarzeniem kampanii będzie festiwal slamowy Spoke'n'Word Festival z polskimi poetami lub performerami. Warsztaty slamowe, spotkanie autorskie. Zostanie zaprezentowany film o Warszawie „Warszawa Chopina". Wystawy w przestrzeni publicznej – wierszy współczesnych poetów polskich oraz poezji Czesława Miłosza. Podczas trwania całej kampanii prowadzony będzie konkurs poetycki „Haiku dla Warszawy". W czasie trwania kampanii prowadzona będzie promocja w mediach a materiały promujące projekt (pocztówki z wierszami) dystrybuowane będą w miejscach użyteczności publicznej, klubach, na uczelniach.

Kampania w Europie i Azji

1 - 14 sierpnia - kampania w Londynie.
22.08 - 4.09 – kampania w Paryżu.
5 - 18.09 – kampania w Madrycie.
26.09 – 9.10 – kampania w Kijowie.
24.10 – 6.11 – kampania w Pekinie.
7 - 20.11- kampania w Tokio.
1-30.10 – dodatkowe wystawy w Luksemburgu i Brukseli.

Na prośbę Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej przygotowane zostaną dodatkowe wystawy wierszy poetów uczestniczących w projekcie w budynkach Komisji Europejskiej w Luksemburgu oraz Brukseli. 2-18.12 – wystawa pokonkursowa haiku ze wszystkich miast w Warszawie.
Projekt przygotowała Fundacja Warsaw Destination Alliance we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Adama Mickiewicza, Biurem Promocji m.st. Warszawy i Komisją Europejską - Przedstawicielstwo w Polsce.{jumi [*7]}

Więcej w tej kategorii: « Artyści Europie Słuchając Miłosza »
Please provide full Credentials Infomation