updated 6:15 PM CET, Mar 18, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Korwin o płacy minimalnej

  • Napisane przez Kinga Wesoły / KNP
  • Dział: Biznes
Wyróżniony Janusz Korwin Mikke - lider Kongresu Nowej Prawicy Janusz Korwin Mikke - lider Kongresu Nowej Prawicy

Czytelnikom Kuriera365 prezentujemy stanowisko Kongresu Nowej Prawicy i jej lidera Janusza Korwina Mikke w sprawie podniesienia płacy minimalnej:

{jumi [*4]}Rząd proponuje podniesienie płacy minimalnej do 1500 zł brutto miesięcznie, czyli o 114 zł w stosunku do obecnego minimalnego wynagrodzenia (1386 zł brutto). Taka podwyżka oznacza, że koszt ponoszony przez pracodawcę zatrudniającego pracownika z pensją minimalną wzrośnie aż o 135,06 zł miesięcznie.

Przy obecnie obowiązujących przepisach zatrudnienie pracownika na umowę o pracę zawsze łączy się z dużym kosztem po stronie pracodawcy. Podnoszenie płacy minimalnej tylko zwiększa ten koszt, co nieuchronnie prowadzić musi do wzrostu bezrobocia – redukcji liczby etatów, lub zatrudniania pracowników w niepełnym wymiarze godzin. Alternatywą może być podniesienie ceny i przerzucenie tych kosztów na konsumenta. Jednak zawsze, niezależnie od wybranego przez pracodawcę rozwiązania, stratni będą wszyscy, a pracownik de facto będzie zarabiał mniej niż przy niższej płacy minimalnej – przecież i jego dotknie wzrost cen spowodowany podniesieniem minimalnego wynagrodzenia.

„Postulowanie wyższej płacy minimalnej jest tak naprawdę tandetnym chwytem marketingowym – wygląda to ładnie, bo nominalnie zarobić będzie można więcej, ale w rzeczywistości jest to działanie na szkodę właśnie tych zarabiających najmniej" - mówi Tomasz Dalecki, rzecznik Nowej Prawicy.

Płaca minimalna, której wysokość regulowana jest przez państwo jest w ogóle rozwiązaniem złym, ponieważ powoduje, że miejsc pracy jest mniej niż mogłoby być. Zaś dalsze jej podnoszenie może jedynie doprowadzić do pogorszenia i tak złej sytuacji gospodarczej kraju oraz ubożenia społeczeństwa. „W interesie każdego jest to by ludzie mieli pracę, by zarabiali dość by utrzymać siebie i swoje rodziny i by żyć godnie. Podnoszenie płacy minimalnej jest krokiem dokładnie w przeciwną stroną, " stwierdza Michał Biegała, wiceprezes Regionu Mazowieckiego KNP.

Warszawa, dn. 26 lipca 2011 r.

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation