updated 4:14 PM CEST, May 21, 2019
A+ A A-

Las pełen instalacji

Wyróżniony Las pełen instalacji Fot. mat. pras.

Tekturowe grzyby, wełniane huby,pluszowa chmura i fajna muza - te wszystkie atrakcje czekają na was 25 września, podczas Grzybobrania. Impreza odbędzie się w Parku Kultury w Powsinie.

W najbliższą niedzielę rusza kolejny projekt, który zyskał wsparcie miasta w konkursie na działania artystyczne w przestrzeni publicznej. Uciekając od szablonowych rozwiązań, wbrew prostym skojarzeniom, Fundacja Form i Kształtów postanowiła zaprezentować design w nieoczywistym dla niego kontekście. Źródłem inspiracji dla ostatniego projektu Fundacji było grzybobranie, a tematem z jakim mieli zmierzyć się zaproszeni do współpracy projektanci – las. Podczas tej niekonwencjonalnej wystawy będzie można zobaczyć 20 prac przygotowanych przez uznanych w świecie sztuki i designu projektantów.

Przy wejściu do lasu rozdane zostaną mapy, atlasy grzybów oraz koszyki. Zbierając tekturowe grzyby niespodziewanie będzie można natknąć się na leśne instalacje. Inaczej niż w tradycyjnych przestrzeniach wystawienniczych, trzeba będzie zachować czujność, aby niczego nie przeoczyć. Nikt przecież nie wie, gdzie poszczególni projektanci zapragną ulokować przygotowane na Grzybobranie instalacje i czy w trakcie trwania „wystawy" niespodziewanie nie zmienią one swojego położenia.

W Powsińskim Parku Kultury zawiśnie m.in. chmura – „Bad Mood Cloud" uszyta przez berlińską artystkę Ninę Braun. Poza chmurą zobaczymy „Pajęczynę z muchami i pająkiem krzyżakiem" przygotowaną przez Dominika Cymera, współzałożyciela legendarnego kolektywu BędzinBeat, grafika i ilustratora, autora słoika z musztardą metafizyczną. Będzie też „Galerię dla mrówek" wykonana przez Magdalenę Frankowską z Fontarte, autorkę fontów inspirowanych ciastkami i mięsem, współpracującą z większością muzeów sztuki nowoczesnej w Europie. Nie zabraknie „Śmietnika", instalacji Michała Jońcy – architekta, grafika, autora Szopieżwała – gadżetu promującego Polskę, laureata wielu prestiżowych nagród, w tym m.in. konkursu Chimery 2010. W Powsinie pojawi się także instalacja Marty Niemywskiej, laureatki I nagrody w konkursie Young Design 2011, znanej również jako projektantka nosa Eugeniusza, która na Grzybobranie wykona „Mech i rosę". Będzie też „Ważki" Magdaleny Major, która tworząc spot promujący Europejski Kongres Kultury ożywiła tekturę zamieniając ją w litery i „Grzyby" Roberta Czajki, którego Papierowe miasto zdobyło jedną z nagród na tegorocznym ED Awards. W Parku Kultury swoje instalacje pokażą również: Studio Mysikrólik (Zaułek Jasia i Małgosi), Anna Iwaniuk (Muchomory i huby), Tomasz Dubiel (Zwierzęta dzikie), Mirella von Chrupek (Mrowisko), Izabella Gkagkanis (Dziki) i Iza Rutkowska (Pień drzewa i piła ręczna).

Obok projektów zaproszonych do współpracy artystów las wypełnią instalacje wyłonione w drodze konkursu na Obiekt Leśny, które wybrało jury w składzie: Małgorzata Żmijska (Łódź Design), Tomek Rygalik (Studio Rygalik), Lidia Pańków (Wysokie Obcasy), Łukasz Drgas (Magazyn Praga) i Iza Rutkowska (Fundacja Form i Kształtów).

Koncepcja projektu – Iza Rutkowska

Grzybobranie – 25 września – godz. 13.00 -18.00 – Park Kultury w Powsinie

Projekt Finansowany ze środków miasta stołecznego Warszawy w ramach konkursu na sztukę w przestrzeni publicznej. Źródło UMW

Please provide full Credentials Infomation