updated 10:20 AM CEST, May 27, 2019
A+ A A-

Obrazy Elżbiety Król w Skwerze

Wyróżniony Elżbieta Król - wystawa malarstwa KOLOR GESTU w Skwerze - Filii Fabryki Trzciny (Krakowskie Przedmieście 60A) Elżbieta Król - wystawa malarstwa KOLOR GESTU w Skwerze - Filii Fabryki Trzciny (Krakowskie Przedmieście 60A)

W najbliższą sobotę (1 października 2011 roku) o godz. 19.00, Skwer – Filia Fabryki Trzciny zaprasza na wernisaż wystawy Elżbiety Król "KOLOR GESTU". Wystawa będzie otwarta do 10 października. Skwer - Filia Fabryki Trzciny mieści się przy Krakowskim Przedmieściu 60a. Elżbieta Król studiowała malarstwo w pracowni prof. Leona Tarasewicza.

Elżbieta Król o wystawie:

"Moją pierwszą decyzją artystyczną był wybór abstrakcji jako formy, która pozwoliła mi na odzwierciedlenie moich emocji i doznań. Gest i kolor stały się dla mnie najważniejsze. Zaowocowało to cyklem obrazów, w których widać wpływ zarówno sztuki amerykańskich ekspresjonistów, jak pięknych krajobrazów, które miałam szczęście zobaczyć.

Do rozważań nad kolorem i gestem doszły później rozważania nad formą, która łączyłaby i podkreślała kolor, gest i duchowy charakter moich prac. Dlatego też wybrałam kwadrat – formę spotykaną w wielu kulturach i oddającą podstawowy porządek, a dla mnie będącą odzwierciedleniem tego, co we mnie stałe i uporządkowane.

Na tym etapie pojawiają się też w moich pracach labirynty. Odzwierciedlają one wszystko to, czego inaczej nie umiałabym przekazać. Unikam w nich geometrii, aby podkreślić pozorny brak logiki oraz sytuacyjny chaos. Pozorny, bo z każdego z nich jest co najmniej jedno wyjście, a czasem jest ich wiele. Niektóre są radosne, kolorowe, tańczące, jak Taniec Matissa, inne zawiłe, czarno-białe, ukazujące żmudną codzienność. Wszystkie są symbolem mojego życia: dni, godzin, nastrojów i przeżyć. Pokazują też moją drogę, codzienne zmaganie się w dążeniu ku wewnętrznej doskonałości. Moje labirynty powstają spontanicznie, są rodzajem malarskiego gestu wypływającego z podświadomości.

Wystawa, którą Państwu prezentuję, pozwala zobaczyć całość drogi, która doprowadziła mnie do prac dyplomowych, będących jej finałem."

Elżbieta Król studiowała malarstwo w pracowni prof. Leona Tarasewicza na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Po trzecim roku studiów została wyróżniona za prace malarskie i brała udział w zbiorowej wystawie wyróżnionych w auli ASP i salonie. W roku 2011 miała wystawę indywidualną w Pałacu Sobańskich w Warszawie, organizowaną przez dział „Odkrycia w sztuce" ArtgaleriiNet, na której stronach internetowych są one prezentowane. Poza malarstwem sztalugowym brała udział w realizacjach murali prof. Leona Tarasewicza w Bielsku- Białej, Katowicach i Kielcach. W katalogu dotyczącym realizacji muralu w Bielsku-Białej są opublikowane jej zdjęcia. Fotografii uczyła się u dr. Prota Jarnuszkiewicza. We wrześniu 2011 brała udział w zbiorowej wystawie malarstwa „Artyści Sokratowi" w Krynkach. We wrześniu 2011 obroniła z wyróżnieniem pracę magisterską.

Wystawa "Kolor gestu" jest podsumowaniem studiów artystki.

{jumi [*8]}

Please provide full Credentials Infomation