updated 2:57 PM CEST, Apr 25, 2019
A+ A A-

Bohaterki przybywają

Wyróżniony Bohaterki przybywają mat.pras.
Trzy typy kobiecości: Wirginia Woolf, Brigitte Bardot i Molly Bloom spotkają się w jednym spektaklu pt. „Bohaterki". Premiera już 11 listopada w Laboratorium Dramatu!
W przedstawieniu Michała Buszewicza w reżyserii Eweliny Marciniak tytułowe „bohaterki" będą balansować między popisem a próbą, konkurencją a wzajemnym wsparciem. Zastanowią się nad osadzeniem w przypisanej im przez ludzi tożsamości i braku ucieczki od niej. Virginia nie musi być przecież zawsze smutna i zamyślona, Brigitte rzucać mężczyzn na kolana, a Molly grać tylko scenę zapisaną w „Ulissesie". „Bohaterki" stają się więc ogólną refleksją na temat kobiecości i jej typów idealnych.

„Aktorki mają się zmierzyć z charakterystycznymi osobowościami, symbolami kobiecości. Nie chodzi jednak tylko o samo mierzanie się z ikonami, ale o zadanie pytania, co ładunek emocjonalny tych postaci znaczy dla nas dziś. W mierzeniu mieści się też próba obalenia mitu i wydobycia się z uwięzienia w konwencji kobiecości, które one nam narzucają. Zależy nam na dyskusji o kobiecości dzisiaj. Czym jest i jak jest postrzegana" - mówi Ewelina Marciniak, reżyserka spektaklu.
.
„Każda z tych postaci jest, a zarazem nie potrafi być do końca swoją bohaterką. Wszystkie próbują się kreować na kogoś innego. Każda z nich wybiera alternatywną wersję siebie. Fakt, że ciągnie nas, by podążać za takimi wzorami świadczy też o lęku przed autentycznością. Wszystko musi być wykreowane i uładzone. I o tym też jest ten spektakl. Udawanie jest jedną z potrzeb naszego życia i chcemy z tym udawaniem się skonfrontować" - mówi Michał Buszewicz, twórca „Bohaterek".
.
„Mamy nadzieję, że uruchomimy wyobraźnię widza. Nie chodzi o to, by widz obserwował na scenie Brigitte, ale by zastanawiał się, nad swoimi reakcjami wobec postaci. Co wynika z tego, że ona mi się podoba lub przestaje podobać? Kogo zaczynam lubić i dlaczego?" - dodaje reżyserka.
Premiera odbędzie się 11 listopada 2011 o godzinie 19:00 na Scenie Przodownik, przy ul. Olesińskiej 21.
.

Wystąpią:

Virginia Woolf – Julia Wyszyńska
Brigitte Bardot – Katarzyna Zawadzka
Molly Bloom – Marta Sawicka
Bokser – Natalia Kalita
.
Scenografia – Michał Korchowiec i Karolina Sulich
Asystent reżysera - Julian Potrzebny
Kierownictwo produkcji: Magdalena Romańska
.
„Bohaterki' to trzeci spektakl Laboratorium Dramatu podejmujący temat współczesnej kobiety. Podobnie jak „Gardenia" Elżbiety Chowaniec i „Tiramisu" Joanny Owsianko /reż. Aldona Figura/ jest przedstawieniem wyreżyserowanym i zagranym przez kobiety.
.
Przedstawienie powstaje metodą Laboratorium Dramatu, która polega na włączeniu w proces powstawania dramatu twórców spektaklu /aktorzy, reżyserzy./, a w proces powstawania spektaklu – autora. Michał Buszewicz uczestniczy w próbach i zmienia tekst we współpracy z resztą zespołu, w czasie prób sytuacyjnych i improwizacji aktorskich.
{jumi [*7]}

Please provide full Credentials Infomation