updated 10:20 AM CEST, May 27, 2019
A+ A A-

Artystyczne początki kina

Artystyczne początki kina sxc.hu
Zastanawialiście się kiedyś, co było zanim na ekrany kin wkroczyły amerykańskie produkcje z Hollywood? A nawet jeszcze wcześniej? Jest okazja, żeby to zobaczyć – na pokazie artystycznych filmów niemych.
W Centrum Promocji Kultury na Pradze Południe można bowiem obejrzeć pierwsze filmy artystyczne w historii kina. Czekają na was filmy zapomniane i zagrzebane w przeszłości, a jednocześnie wspaniałe obrazy pokazujące, jak niegdyś postrzegano srebrny ekran i jak szukano „kina czystego". Przegląd niemych filmów obejmie nie tylko „Psa andaluzyjskiego" Luisa Buñuela, ale również inne, mniej znane obrazy z lat dwudziestych i trzydziestych – awangardowe, poetyckie, eksperymentalne.

Na Pradze Południe będzie można obejrzeć: „À propos Nicei" Jeana Vigo (1930r.), „W młodości, nad brzegiem samotnego morza" nieznanego autora (1924r.), filmy Mana Raya (w tym „Rozgwiazdę" z 1928r.), dzieła Jeana Epsteina i Germaine Dulac. Widzowie będą mieli również okazję zobaczyć pierwszy surrealistyczny film w historii – nakręcony w 1927 roku film pt. „Muszelka i Pastor". Po pokazie organizatorzy zapraszają do dyskusji. Z pewnością będzie o czym, bo takich filmów się na co dzień nie spotyka.

Przegląd artystycznego kina niemego odbędzie się 8 listopada (wtorek) o godz. 18. Wstęp wolny. Centrum Promocji Kultury na Pradze Południe znajduje się na ul. Podskarbińskiej 2 w Warszawie. Więcej informacji, także o innych wydarzeniach artystycznych organizowanych przez CPK Praga Południe, znajdziecie na stronie: www.cpk.art.pl.

{jumi [*8]}

Please provide full Credentials Infomation