updated 10:57 AM CEST, Apr 24, 2019
A+ A A-

Urodzona tego samego dnia, co Van Gogh i Goya

Wyróżniony Tatjana Semane z mężem, ambasadorem Łotwy w Galerii Delfiny Daniel Bereza Tatjana Semane z mężem, ambasadorem Łotwy w Galerii Delfiny

Podczas wystawy Tatjany Semane w warszawskiej Galerii Delfiny, organizowanej pod patronatem Ambasady Łotwy w Polsce z okazji Święta Niepodległości tego kraju, uzyskaliśmy wypowiedź artystki dla Kuriera365.pl.

"Dla mnie niepodległość i wolność oznacza możliwość realizowania swoich wszystkich planów bez ograniczeń. Chodzi o to, by Łotwa była Łotwą: miała możliwość kultywowania swoich tradycji, mówić w swoim języku, śpiewać pieśni narodowe itd. Myślę, że Polacy mogą to doskonale zrozumieć, bo mają przecież podobną historię. Dla człowieka brak własnej historii i kultury swojego narodu oznacza wyzbycie się własnych korzeni.

 

Miłość odczuwam po swojemu. Według mnie kobieta, szukając miłości, wyraża chęć przedłużenia siebie samej. Gdy miłość utraci, zostają wspomnienia, dzieci. Stąd nostalgia na twarzach portretowanych przez mnie kobiet. Czują one i rozumieją więcej, niż mężczyźni. Urodziłam się w tym samym dniu, co Van Gogh i Goya, 30 marca. Czerwień to uczucie, ogień, emocje. To pieśń mojej duszy. Poprzez ten kolor najlepiej wyrażają się moje emocje. To jest także kolor wschodzącego słońca, które często obserwuję, bo zaczynam malować o piątej rano. Potem często muszę towarzyszyć mężowi w jego obowiązkach ambasadora i dyplomaty. Czerwień to dla mnie sygnał, by nie marnować żadnego dnia, skoro tak wygląda wstające słońce".

Notował Maciej Pawlak

{jumi [*7]}

Please provide full Credentials Infomation