updated 8:13 PM CET, Jan 17, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Warszawa w kwiatach zieleni 2011

  • Napisane przez mat.m.st.Warszawy/Agnieszka Żądło-Jadczak
  • Dział: Architektura
Wyróżniony Warszawa w kwiatach zieleni 2011 fot.sxc.hu
28. edycja konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni 2011" z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych otrzymała hasło ,,Prezydencja w kwiatach". Miasto się ukwieciło, a „kwiaciarze miejscy" otrzymali wiele nagród i wyróżnień.

 Po skierowanym na wiosnę przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy apelu do mieszkańców stolicy, wielu mieszkańców miasta rozpoczęło dekorowanie swoich balkonów i przydomowych ogródków roślinami w kolorach białym, czerwonym, żółtym i niebieskim.

Do akcji ukwiecania Warszawy włączyły się również licznie instytucje, placówki oświatowe, restauratorzy oraz władze Stolicy. Na balkonach, ulicach, skwerach, klombach i wszędzie tam, gdzie zielenią opiekuje się Zarząd Oczyszczania Miasta i Zarząd Porządku Publicznego, pojawiły się kompozycje w barwach narodowych i unijnych przypominające o polskiej prezydencji.

Do konkursu zgłoszono 274 obiekty. Pod koniec czerwca br. komisja konkursowa, składająca się z 35 społeczników Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, przedstawiciela Biura Kultury m. st. Warszawy oraz przedstawiciela Ministerstwa Spraw Zagranicznych dokonała objazdu po mieście, oglądając i oceniając wytypowane obiekty do poszczególnych nagród. Decyzją komisji konkursowej przyznano :
- 28 nagród Ministra Spraw Zagranicznych,
- 9 Nagród ,,Specjalnych Warszawskich",
- 4 Nagrody ,,Mister Kwiatów",
- 35 Nagród Prezydenta,
- 10 Nagród ,,Specjalnych Prezydenta",
- 16 Listów Gratulacyjnych Prezydenta,
- 123 Nagrody Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy,
- 49 Listów Gratulacyjnych Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Organizatorami konkursu w 2011 roku było Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Idea i historia konkursu pod hasłem „Warszawa w kwiatach i zieleni" sięga czasów przedwojennych i prezydentury Stefana Starzyńskiego. Tradycję przerwała II Wojna Światowa. Potem inicjatywa ukwiecania dzielnicy została wznowiona w roku 1971 przez panią Zofię Wóycicką, Prezes Oddziału Powiśle TPW. Zachęceni przez nią mieszkańcy nie tylko pielęgnowali kwiaty na swoich balkonach , ale zakładali nowe uliczne skwery i zieleńce. W 1983 roku powrócono do pięknej idei Prezydenta Stefana Starzyńskiego. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy wspólnie z Urzędem m. st. Warszawy reaktywowało ogólnowarszawską formułę konkursu ,,Warszawa w kwiatach i zieleni".

{jumi [*8]}

Warszawa