updated 3:15 PM CET, Mar 25, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Ogród w cieniu książek

Ogród w cieniu książek fot. Marek Rykiel/wikipedia

Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie spogląda przez szklaną szybę na biblioteczne regały i buszujących między książkami studentów i pracowników naukowych. Zielono spogląda na Powiśle, Most Świętokrzyski i Wisłę. Jak mu się znudzi, usypia w krzewach i pnączach.

 

Ogród BUW jest jednym z największych ogrodów dachowych w Europie. Zajmuje ponad 1 ha powierzchni, z czego  5111 m2 to roślinność. Zaprojektowany został przez architekta krajobrazu Irenę Bajerską. Warszawiaków gości od 12 czerwca 2002 r. Stanowi doskonałe miejsce wypoczynku nie tylko dla studentów i pracowników naukowych, ale także dla osób niezwiązanych z Uniwersytetem.

 

Ogród dachowy składa się z dwóch części: górnej (o powierzchni 2000 m2)  i dolnej (o powierzchni 15 000 m2), połączonych kaskadowym strumieniem. Na niższym poziomie znajduje się m.in. staw z rybami, nad którym zamieszkały kaczki oraz cykl granitowych rzeźb autorstwa Ryszarda Stryjeckiego, nawiązujący do motywów kosmologicznych. Bezpośrednio przy budynku znajdują się krzewy okrywowe (m.in. tawulec pogięty "Crispa"), kwitnące oraz pnącza.

Górny ogród podzielony jest na cztery części: złotą (od północy), srebrną (od wschodu), karminową (od południa) oraz zieloną (od zachodu). Każda z nich obsadzona jest inną roślinnością, w nawiązującej do nazwy kolorystyce, np. ogród srebrny obsadzony jest srebrzystolistnymi wierzbami, biało kwitnącym pięciornikiem krzewiastym, a także kosodrzewiną, tawułą norweską, płożącą irgą Dammera i jałowcem Pfitzera,a także ozdobnymi trawami. Poszczególne fragmenty ogrodu połączone są ścieżkami, mostkami i pergolami, na których rośnie winorośl japońska, hortensja pnąca, powojnik tangucki i winobluszcz pięciopłatkowy. Ogród górny jest czynny dla zwiedzających od kwietnia do października; dolny – zwiedzać można przez cały rok.

Uzupełnieniem dachowej części jest ogród wejściowy - pochylnia prowadząca na dach Biblioteki, obsadzona bluszczem i barwinkiem. Kończy go wznosząca się nad "świetlikiem" altana-antena, opleciona rdestem Auberta. Wszystkie ogrody połączone są kładkami, ścieżkami, mostkami i pergolami.

Wstęp do ogrodu jest bezpłatny. W ogrodzie dopuszczony jest jedynie ruch pieszy po wyznaczonych ścieżkach. Obowiązuje zakaz niszczenia roślin i urządzeń parkowych, dotykania wszelkich urządzeń technicznych, przebywania podczas burzy na dachu, wychylania się przez balustrady, rzucania przedmiotów z dachu, chodzenia do zbiorników wodnych, zakłócania ciszy i porządku publicznego, wnoszenia i spożywania alkoholu, prowadzenia działalności handlowej i akwizycyjnej (bez zezwolenia administratora) oraz wprowadzania zwierząt. Dozwolone jest zachwycanie się

jumi[*8]}

Please provide full Credentials Infomation