updated 11:07 PM CEST, Oct 17, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Azja nad Wisłą w pełnej krasie

Pisaliśmy już o tym. O tzw. reklamach wielkoformatowych, które są w większości przypadków niczym innym jak wielkimi płachtami materiału rozwieszanymi na elewacjach warszawskich domów i upodabniającymi stolicę do miast azjatyckich z połowy ubiegłego stulecia!

{jumi [*4]}Pisaliśmy, że przykrywają one coraz to nowe kamienice - i co przerażające - coraz to kolejne zabytki. Doszło do tego, że ci, którzy winni strzec ich, a więc ludzie Kultury, sami dokładają do tego swoją cegiełkę, nie, inaczej – swoją płachtę. Pisaliśmy o rozwieszaniu tychże szmat na Gmachu Teatru Wielkiego przez byłego ministra kultury pana Waldemara Dąbrowskiego(!), a także kolegę po fachu, dyrektora Muzeum Narodowego pana Piotra Piotrowskiego, na przepięknym budynku podległej mu instytucji.
Teraz chcemy pokazać kolejny przykład uazjacyzowania naszego miasta.
Skrzyżowanie Al. Jerozolimskich i Nowego Światu, czyli zabytkowy i reprezentacyjny Trakt Królewski. Wizytówka naszego miasta. Miejsce, które winno być pod szczególną ochroną! I co? Wystarczy popatrzeć na zdjęcie! Chyba po to, by podkreślić, że tu jest Azja, ustawiono na środku ronda palmę. I proszę – jak świetnie koresponduje ona z niegdyś elegancką kamieniczką oznaczoną numerem piętnastym przy Nowym Świecie.
Dom ten – dzieło wybitnego polskiego architekta Zygmunta Stępińskiego, wzniesiono w trakcie odbudowy Nowego Światu po zniszczeniach wojennych. Na elewacji umieszczono popiersia zasłużonych w jego odbudowie majstrów budowlanych. Od chyba początku swego istnienia miał tu swoją siedzibę  Klub Międzynarodowej Książki i Prasy. W 1994 roku właścicielem niezwykle popularnych Empików został koncern Eastbrigde N.V. z siedzibą w Holandii. I on też przejął na własność rzeczoną kamieniczkę. I cóż uczynili nowi właściciele z cywilizowanego kraju tulipanów? Potraktowali nas jak Azję i natychmiast przekształcili budynek na SŁUP OGŁOSZENIOWY! Cały, dosłownie cały, dom pokryły owe nieszczęsne wielkoformatowe reklamy, czyli jaskrawe szmaty. I dzieje się tak już od ponad piętnastu lat!
I nikt nie przejmuje się, że owi panowie od – jak głosi ich slogan reklamowy – „Empik pełna kultura” łamią prawo o ochronie własności intelektualnej! Tak, tak. Przecież ten budynek jest dziełem architekta! Jego wysiłku artystycznego i intelektualnego. Tak samo jak piosenka, film czy książka. I prawo zapewnia ochronę tej własności. Tymczasem mamy tu do czynienia z TRWAŁYM naruszeniem architektury budynku, bo jest ona od ponad 15 lat zasłonięta! Myślę, że spadkobiercy nieżyjącego już architekta powinni wystąpić na drogę sądową i uzyskać nakaz usunięcia wspomnianych szmat oraz uzyskać odszkodowanie za bezprawne niszczenie przynależnej im własności intelektualnej. I to ostatnie można łatwo wyliczyć. Są przecież cenniki za wieszanie owych. I opiewają one na kwoty liczone w setkach tysięcy złotych miesięcznie. Sądzę, że za te bezprawne naruszenia cudzej własności intelektualnej roszczenia dotyczyłyby kwot z więcej niż sześcioma zerami...

{jumi [*8]}

Więcej w tej kategorii: Kultury! Panowie od kultury »

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.