Logo
Wydrukuj tę stronę

Bolesław Sulik odszedł

Wyróżniony Bolesław Sulik fot. KRRiT Bolesław Sulik

Zmarł polski filmowiec, reżyser i dziennikarz Bolesław Sulik. Scenarzysta i były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który większość życia spędził na emigracji w Wielkiej Brytanii, odszedł w wieku 83 lat. 

Urodzony w Toruniu filmowiec już w wieku 17 lat wyjechał do Włoch, gdzie dołączył do swojego ojca Nikodema, generała w armii Andersa, który walczył w Korpusie Ochrony Pogranicza, przeżył celę śmierci na Łubiance i dowodził 5. Dywizją Kresową. Cała rodzina po latach rozłąki spotkała się w Wielkiej Brytanii. Zamieszkali w Londynie. Na początku Bolesław Sulik pracował jako dziennikarz. Swoje recenzje filmowe publikował w polskim miesięczniku „Kontynenty" oraz w tygodniku „Tribune". Potem współpracował z Radiem Wolna Europa i pismem „Kultura".

Na początku lat 60. został absolwentem reżyserii. Potem blisko współpracował z polskim środowiskiem filmowym. Był współscenarzystą filmu Andrzeja Wajdy "Smuga cienia" z 1976 r. Współpracował też przy scenariuszach filmów Jerzego Skolimowskiego - "Na samym dnie" z 1970 roku oraz "Fucha" z 1982 roku. Co jakiś czas robił też filmy dla BBC i sieci ITV - m.in. pięcioodcinkowy serial "Stalin. Czerwony car".

Sulik wyreżyserował też i wyprodukował głośny film dokumentalny "W Solidarności", zrealizowany dla brytyjskiej stacji BBC. Był też twórcą filmu o Wojciechu Jaruzelskim - „Generał". Współpracował też z Kazimierzem Kutzem, który z kolei przyjeżdżał do Londynu ze Zbigniewem Cybulskim.

Do Polski powrócił w 1991 roku. Dwa lata później został członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Rekomendowała go wtedy Unia Demokratyczna. W Radzie spędził 6 lat. Przez ten czas pełnił funkcję wiceprzewodniczącego, a od 1995 roku – przewodniczącego KRRiT.

W 1999 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiego radia i telewizji".

W roku 2000 został członkiem rady nadzorczej Telewizji Polskiej, a trzy lata później - kierownikiem Działu Artystyczno-Literackiego Filmu Agencji Filmowej TVP S.A. Sulik zmarł we wtorek 22 maja 2012 roku.

{jumi [*7]}

Realizacja i wykonanie Fanaberie - tworzymy przestrzeń w sieci.