updated 12:37 PM CEST, May 24, 2019
A+ A A-

Lokaty - którą wybrać?

Wyróżniony Lokaty - którą wybrać? www.sxc.hu

Choć oprocentowanie najlepszych lokat nie jest już tak atrakcyjne, jak kilka miesięcy temu, nadal oczywiście lepiej trzymać oszczędności na lokatach niż w przysłowiowej skarpecie. Gdzie znaleźć najlepsze depozyty? 

Niestety, oprocentowanie najlepszych obecnie depozytów jest dziś wyraźnie niższe niż jeszcze kilka miesięcy temu. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku na 10 najatrakcyjniejszych lokatach na 6 miesięcy można było zarobić średnio brutto 7,31 proc. Oznaczało to zyski na rękę w wysokości ok. 148 zł. Dziś taka średnia wynosi tylko 6,03 proc., a zyski jedynie ok. 122 zł. Podobnie jest w przypadku depozytów na wszystkie inne okresy. Niestety, wejście w życie nowych przepisów podatkowych „zabiło" lokaty z dzienną kapitalizacją, które pozwalały omijać podatek od zysków kapitałowych. Wskutek tego Polacy zarabiają na lokatach dużo mniej niż niegdyś.

 

Oszczędzanie krótkoterminowe

Gdzie oszczędzać krótkoterminowo? Lokaty na 1 miesiąc nie są godne uwagi. Inaczej niż depozyty na 2, 3 czy 4 miesiące. Ich oprocentowania sięgają nawet 9 proc. Produkty ze szczytów rankingów nie są jednak dostępne dla wszystkich i w nieograniczonej ilości.

Zarówno najlepsza 2-miesięczna Lokata WYSOKI PROCENT w neoBanku, jak i tylko nieco gorzej oprocentowana kwartalna Pierwsza Lokata w Meritum Banku to jednorazowe depozyty dla tych, którzy założą rachunek osobisty w banku. Z kolei Lokata z Kuponem VI Idea Banku i Lokata z Doradcą w OpenFinance to lokaty, na których atrakcyjne oprocentowanie otrzyma się dopiero po spotkaniu z doradcą w oddziale.

One, a także Lokata na Start z oferty GetinOnline, są depozytami, które można otworzyć tylko raz, choć z drugiej strony niepotrzebne jest do ich otwarcia konto osobiste w danym banku. Stawkę TOP10 uzupełniają depozyty już mniej skomplikowane, ale i o zdecydowanie słabszym oprocentowaniu. Uwagę warto zwrócić szczególnie na Lokatę Bezkarną od BGŻ Optima, bo można ją zerwać bez utraty odsetek.

Ranking najlepszych depozytów znajdziecie na stronie cashcom.pl.

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation