updated 3:02 PM CET, Nov 16, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Rozmowa o pracę - niedozwolone pytania

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, o co tak naprawdę może zapytać pracodawca w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej? Jakie tematy może a nawet powinien poruszać a jakich pytań unikać – także ze względu na obowiązujące prawo? 

Od pewnego czasu w wielu stacjach naszej krajowej telewizji pojawia się spot reklamowy kampanii społecznej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, którą poświęcono promocji zasady równości szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Ten krótki filmik przedstawia fragment rozmowy kwalifikacyjnej, gdzie kilkuosobowa komisja rekrutacyjna zapytuje kandydata o to, czy zamierza zajść w ciążę.

Widzieliście? Pierwsze emisje owego spotu reklamowego wywołały identyczny uśmieszek na twarzach moich znajomych płci „brzydkiej". „Przecież to absurd!" - rzekł mój przyjaciel Tomek -„Takie rzeczy nie dzieją się naprawdę!". Czyżby? Tomek najwyraźniej nie do końca zrozumiał przekaz reklamy, być może dlatego, że nigdy jeszcze nie znalazł się w takiej trudnej sytuacji w trakcie zabiegania o pracę.

Nie zmienia to faktu, iż prezentowany w reklamie proceder często stanowi integralną część procesu rekrutacyjnego w wielu firmach. Pamiętajmy jednak, że niektóre pytania nie powinny padać niezależnie od tego, czy zadawane są mężczyźnie czy kobiecie.

Rozmowa kwalifikacyjna stanowi nieodłączny element profesjonalnie przeprowadzonego procesu rekrutacyjnego. Duże firmy zatrudniają całe sztaby dobrze wyszkolonych specjalistów ds. zarządzania kadrami – tam trudniej o tego typu niezręczności. Niestety, w mniejszych przedsiębiorstwach rekrutacją zajmuje się zazwyczaj właściciel firmy lub kierownik działu, w którym kandydat ma być zatrudniony. Nie zawsze te osoby posiadają właściwe przygotowanie do przeprowadzenia procesu rekrutacji.

Dlatego właśnie tam istnieje większe prawdopodobieństwo, że w trakcie rozmowy padnie niedyskretne pytanie, na które kandydat wcale nie musi odpowiadać. Często pytanie wynika z braku świadomości popełniania błędu, z niewiedzy lub czystej ignorancji. Pamiętajmy, że po tamtej „drugiej" stronie też znajdują się tylko ludzie, którzy nie są nieomylni i którym też może zabraknąć pewnych kompetencji. Sytuacja komplikuje się, jeśli rekruter zadaje niestosowne pytania z pełną premedytacją, ale to już inna historia.

Więcej o niedozwolonych pytaniach podczas rozmowy kwalifikacyjnej dowiecie się na stronie cashcom.pl.

{jumi [*9]}

Warszawa