updated 3:15 PM CET, Feb 19, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Polskie wojsko i służby cywilne samodzielne w czasie Euro 2012

Polskie wojsko i służby cywilne uznały, że poradzą sobie same i na Euro nie przyjadą do Polski specjaliści amerykańskiej armii od wykrywania i usuwania skażeń biologicznych.

Cywilne służby odpowiedzialne za biologiczne, chemiczne i radiologiczne zabezpieczenie Euro 2012, takie jak np. Państwowa Straż Pożarna, sanepid czy Państwowa Agencja Atomistyki, wspierane przez żołnierzy i specjalistyczny sprzęt wojskowy są w stanie poradzić sobie bez Amerykanów z zadaniami zgłoszonymi przez resort spraw wewnętrznych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nie bez znaczenia były też kwestie finansowe. Ze względu na ograniczenia budżetowe Amerykanie zażądali częściowej odpłatności za swoją pomoc. Chodziło o kwotę rzędu 60 tys. dolarów za udostępnienie kilkunastu detektorów i mobilnego laboratorium na 15 dni. W Polsce nie znalazł się chętny do wyłożenia tych pieniędzy, nie dało się też nakłonić Amerykanów, by obniżyli koszty.

Wyszkoleni na Euro

Podczas Euro 2012 polska armia będzie wspierać cywilne służby odpowiedzialne za biologiczne, chemiczne i radiologiczne zabezpieczenie mistrzostw. Polscy specjaliści, którzy wezmą udział w zabezpieczeniu Euro, ostatnio szkolili się w należącym do gwardzistów z Illinois centrum szkolenia w Marseilles. Podczas każdego meczu będzie pracował mobilny zespół reagowania epidemiologicznego. W każdym mieście-gospodarzu turnieju znajdą się też żołnierze-chemicy.

Mobilne zespoły i laboratoria

Zarówno dla wojsk chemicznych, jak i dla epidemiologów z jednostek podległych Inspektoratowi Wojskowej Służby Zdrowia (IWSZ) na czas turnieju zostaną skrócone procedury reagowania. W strefach kibica i okolicach stadionów na bieżąco mają działać mobilne zespoły i laboratoria z wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej i Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych. Wojskowi epidemiolodzy będą pracować przy zabezpieczeniu każdego meczu, który odbędzie się w Polsce.

Z kolei wojska chemiczne na czas mistrzostw podniosą gotowość swojego podsystemu odpowiedzialnego za wczesne ostrzeganie o skażeniach. Na wypadek gdyby doszło do skażenia, a potencjał służb cywilnych okazałby się niewystarczający, pododdziały wojsk chemicznych będą w gotowości do działania w pobliżu każdego z miast gospodarzy: Warszawy, Gdańska, Poznania i Wrocławia.

Informacjami o transgranicznych zagrożeniach chemicznych i biologicznych mamy się wymieniać z Ukrainą.

www.rynekzdrowia.pl

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation