updated 4:01 PM CET, Jan 16, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Poradnik kibica, Lwów

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Euro 2012
Poradnik kibica, Lwów www.uefaeuro2012.lviv.ua

Lwów jest niewielkim miastem i po jego centrum można spokojnie przemieszczać się na piechotę. Miasto słynie z licznych, ciekawie zaaranżowanych restauracji i kawiarni.

Najłatwiej dostać się do Lwowa samolotem - bezpośrednie połączenie lotnicze z Warszawy utrzymuje PLL LOT; Port lotniczy Lwowa położony jest 7 km na zachód od centrum. O rozkładzie lotów i cenach można się dowiedzieć pod tel. +38 (032) 229-81-12, +38 (032) 229-82-16. Bilety można kupić on-line lub u agentów. Taksówka z lotniska do miasta - ok. 50 hrywien. Autobus nr 95 z lotniska do centrum kursuje co 10-15 min i kosztuje 2 hr.

Lwowska kolej należy do najstarszych na Ukrainie. Jej historia zaczyna się w czasie, kiedy zachodnia część dzisiejszej Ukrainy należała do monarchii Austro-Węgierskiej. 4 listopada 1961 r. do Lwowa przyjechał pierwszy pociąg z Wiednia. Dzisiaj Lwów ma dogodne połączenia z wielomą miastami na Ukrainie i w Europie. Do Lwowa docierają pociągi z Polski, Węgier, Słowacji i Rosji. Informacja kolejowa +38 (032) 226-20-68, +38 (032) 226-15-95. Z dworca kolejowego do centralnego dworca autobusowego jeździ autobus nr 18, bilet - 2 hr. Do centrum miasta dojechać można tramwajem nr 1 i 9 (cena 1,25 hr) lub autobusem 66, cena2 hr. Codziennie do Lwowa przyjeżdżają autobusy z polskich i europejskich miast jak również z większości miast Ukrainy. Centralny Dworzec Autobusowy, ul. Stryjska 109;tel.: +38 (032) 234-44-44 oraz +38 (032) 24-24-505. Z dworca autobusowego do centrum dojechać można trolejbusem nr 5 (1,25 hr) lub autobusem 37, 57 lub 71 za 2 hr.

Najtańszą formą podróży do Lwowa jest dojazd do Przemyśla, przekroczenie granicy w Medyce pieszo i podróż tzw. marszrutką do Lwowa.

Komunikacja miejska

Po mieście mozna się poruszać za pomocą tramwajów, autobusów, trolejbusów, marszrutek i taksówek. Autobusy i tramwaje bywają zwykle przepełnione, opłatę uiszcza się u konduktora. Dość tanie są lwowskie taksówki, należy jednak wybierać te należące do korporacji taksówkowych, choć są też taksówki prywatne. Pierwsze z nich można zamówić przez telefon, zaś drugie mają postoje w najbardziej uczęszczanych miejscach. Radio taxi: +38 (032) 241 91 11. W pojazdach nie ma taksometrów, warto więc wcześniej ustalić koszt przejazdu.

Lwowskie tramwaje mają wąskie torowiska, co powoduje kiepski komfort jazdy. Na dodatek tory są w złym stanie technicznym i tramwaje jeżdżą bardzo wolno. Bilety na przejazd można kupić w kioskach Interpres, Wysokyj Zamok i u motorniczego. Funkcjonuje 10 linii tramwajowych, ponumerowanych od 1 do 9. Dziesiątą linię oznaczono symbolem 9A. Komunikacja autobusowa jest znacznie słabiej rozwinięta. Trasy przejazdu ograniczają się zaledwie do kilku linii. Bilety można kupić w autobusie. Podobnie w trolejbusie bilety kupuje się u konduktora. Marszrutki, to małe busy kursujące na określonej trasie i zatrzymujące się na przystankach jedynie na żądanie pasażera. Bilety kupuje się bezpośrednio u kierowcy.

Gdzie jeść?

Liczba restauracji, knajpek, kawiarni, pubów i jadłodajni we Lwowie jest ogromna, zwłaszcza na terenie Starego Miasta. Obok modnych ostatnio restauracji jak "Legendy Lwowa" (nowa restauracja w której na każdym piętrze pokazana jest inna lwowska legenda, a na gości czekają zabawne niespodzianki), czy znajdująca się naprzeciwko - stylizowana na żydowską - restauracja „Złota Róża", gdzie gość może a nawet powinien negocjować z kelnerem wysokość rachunku, znajdziemy też takie sympatyczne lokale jak „Veronika" (Prospekt Szewczenki 21; tel. +380 322986028), restauracja najwyżej oceniana przez gości na międzynarodowym portalu podróżniczym tripadvisor.com, za doskonałe dania kuchni europejskiej i ukraińskiej, pyszne ciasta i biorąc pod uwagę klasę lokalu, niewygórowane ceny. Jeśli chcemy zjeść niedrogo warto wybrać się na ul. Strzelców Siczowych, do popularnej samoobsługowej restauracji „Puzata Chata" gdzie wybierać możemy z mnóstwa ukraińskich potraw, zarówno mięsnych jak i mącznych i popić kwasem chlebowym. Na kawę wpaść możemy do „Świata Kawy" na palcu przy katedrze, z widokiem na kaplicę Boimów, gdzie jest duży wybór – ponad 30 różnych rodzajów - kawy i pyszne ciasta. Można też wybrać się do kawiarni „Złoty Dukat" na ulic Ruskiej i Fedorowa, skąd rozchodzi się fantastyczny zapach palonej na miejscu kawy lub do "Fabryki Czekolady" przy u. Serbskiej, gdzie można zobaczyć proces produkcji czekoladowych cudeniek, zaopatrzyć się w nie w sklepie na piętrze i napić się gorącej czekolady.

Gdzie się bawić?

Można wybrać się do Klubu Metro (ul. Zielona 14), uznawanego za najlepszy młodzieżowy klub Lwowa z m.in. 3 salami tanecznymi (każda z innym rodzajem muzyki. www.metroclub.com.ua). Warto odwiedzić wysoko notowaną w rankingach smakoszy piwiarnię Kumpel (ul. Winnyczenki 6; +380322421780), lokal z własnym minibrowarem, kiełbaskami i doskonałą atmosferą. Własny browar ma także pobliski Starygród, największy lokal we Lwowie (na ponad 500 miejsc na dwóch poziomach). Na wielkim telewizyjnym ekranie w męskiej toalecie, w pisuarze, za przezroczystą plastikową szybą można oglądać mecz  W Kamienicy weneckiej (Rynek 14) mieści się Najdroższa Galicyjska Restauracja (Masońska Loża, tel. +380(0)50 4301451). Można też wybrać się do muzeum piwa (ul. Kleparowska 28); zwiedzania tylko z przewodnikiem, cena wstępu 15 hr. gdzie po zwiedzaniu następuje degustacja 2 rodzajów tego trunku.

Co kupić?

Typowe lwowskie pamiątki związane z EURO 2012: lwy w strojach futbolowych z piłką są np. na bazarze Wernisaż koło Opery (ul. Teatralna). Tam kupimy też wyroby rękodzieła; ręcznie haftowane koszule, obrusy i serwetki, huculskie drewniane szkatułki i talerze, a także ukraińskie matrioszki z Juszczenką i Putinem. Na Ukrainie tani jest alkohol i papierosy. Godne polecenia są lokalne wódki, produkowane przez firmy Chortyca lub Nemiroff – obie produkują słynną wódkę miodową z papryczką („percowkę") w cenie ok. 20hr/0.5l. Są też nalewki o smaku cytrynowym, kawowym czy żurawinowym. W aptekach sprzedawany jest balsam Vigor (40% nalewka ziołowa na spirytusie). Ukraina słynie z wyrobu koniaków. Za najlepsze uważane są koniaki zakarpackie. Można też kupić wina z wytwórni Massandra na Krymie. Zasłużoną sławą cieszy się lwowskie piwo, produkowane co najmniej od XIV w. Można też kupić papierosy znanych zachodnich marek (kilkakrotnie tańsze niż w Polsce). Z Ukrainy do Polski można wwieźć: 2 paczki papierosów (40 sztuk); 1 l. alkoholu wysokoprocentowego (>20%), 2 l. wina i 5 l. piwa.

Konsulat Generalny RP we Lwowie, 79011 Lwów, ul. Iwana Franki 108, tel. +38 032 295 79 90, tel. dyżurny +380 952 600 200; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; www.lwowkg.polemb.net

www.lwow.com.pl

www.lviv.ua (ang.)

www.uefaeuro2012.lviv.ua

www.lwow.wschod.info

www.airport.lviv.ua

www.lot.pl

Telefon: kod miejski Lwowa +38032

 

Ukraina

Języki: ukraiński, rosyjski

GSM: 900/1800

energia elektryczna: 220V/50Hz

jednostka monetarna: Hrywna ukraińska: UAH; 1UAH = 0.199 USD; 1UAH = 0.157 EUR

kod telefonu: +380-57

{jumi [*9]}

Warszawa