updated 1:59 PM CEST, Oct 22, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Poradnik kibica, Lwów

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Euro 2012
Poradnik kibica, Lwów www.uefaeuro2012.lviv.ua

Lwów jest niewielkim miastem i po jego centrum można spokojnie przemieszczać się na piechotę. Miasto słynie z licznych, ciekawie zaaranżowanych restauracji i kawiarni.

Najłatwiej dostać się do Lwowa samolotem - bezpośrednie połączenie lotnicze z Warszawy utrzymuje PLL LOT; Port lotniczy Lwowa położony jest 7 km na zachód od centrum. O rozkładzie lotów i cenach można się dowiedzieć pod tel. +38 (032) 229-81-12, +38 (032) 229-82-16. Bilety można kupić on-line lub u agentów. Taksówka z lotniska do miasta - ok. 50 hrywien. Autobus nr 95 z lotniska do centrum kursuje co 10-15 min i kosztuje 2 hr.

Lwowska kolej należy do najstarszych na Ukrainie. Jej historia zaczyna się w czasie, kiedy zachodnia część dzisiejszej Ukrainy należała do monarchii Austro-Węgierskiej. 4 listopada 1961 r. do Lwowa przyjechał pierwszy pociąg z Wiednia. Dzisiaj Lwów ma dogodne połączenia z wielomą miastami na Ukrainie i w Europie. Do Lwowa docierają pociągi z Polski, Węgier, Słowacji i Rosji. Informacja kolejowa +38 (032) 226-20-68, +38 (032) 226-15-95. Z dworca kolejowego do centralnego dworca autobusowego jeździ autobus nr 18, bilet - 2 hr. Do centrum miasta dojechać można tramwajem nr 1 i 9 (cena 1,25 hr) lub autobusem 66, cena2 hr. Codziennie do Lwowa przyjeżdżają autobusy z polskich i europejskich miast jak również z większości miast Ukrainy. Centralny Dworzec Autobusowy, ul. Stryjska 109;tel.: +38 (032) 234-44-44 oraz +38 (032) 24-24-505. Z dworca autobusowego do centrum dojechać można trolejbusem nr 5 (1,25 hr) lub autobusem 37, 57 lub 71 za 2 hr.

Najtańszą formą podróży do Lwowa jest dojazd do Przemyśla, przekroczenie granicy w Medyce pieszo i podróż tzw. marszrutką do Lwowa.

Komunikacja miejska

Po mieście mozna się poruszać za pomocą tramwajów, autobusów, trolejbusów, marszrutek i taksówek. Autobusy i tramwaje bywają zwykle przepełnione, opłatę uiszcza się u konduktora. Dość tanie są lwowskie taksówki, należy jednak wybierać te należące do korporacji taksówkowych, choć są też taksówki prywatne. Pierwsze z nich można zamówić przez telefon, zaś drugie mają postoje w najbardziej uczęszczanych miejscach. Radio taxi: +38 (032) 241 91 11. W pojazdach nie ma taksometrów, warto więc wcześniej ustalić koszt przejazdu.

Lwowskie tramwaje mają wąskie torowiska, co powoduje kiepski komfort jazdy. Na dodatek tory są w złym stanie technicznym i tramwaje jeżdżą bardzo wolno. Bilety na przejazd można kupić w kioskach Interpres, Wysokyj Zamok i u motorniczego. Funkcjonuje 10 linii tramwajowych, ponumerowanych od 1 do 9. Dziesiątą linię oznaczono symbolem 9A. Komunikacja autobusowa jest znacznie słabiej rozwinięta. Trasy przejazdu ograniczają się zaledwie do kilku linii. Bilety można kupić w autobusie. Podobnie w trolejbusie bilety kupuje się u konduktora. Marszrutki, to małe busy kursujące na określonej trasie i zatrzymujące się na przystankach jedynie na żądanie pasażera. Bilety kupuje się bezpośrednio u kierowcy.

Gdzie jeść?

Liczba restauracji, knajpek, kawiarni, pubów i jadłodajni we Lwowie jest ogromna, zwłaszcza na terenie Starego Miasta. Obok modnych ostatnio restauracji jak "Legendy Lwowa" (nowa restauracja w której na każdym piętrze pokazana jest inna lwowska legenda, a na gości czekają zabawne niespodzianki), czy znajdująca się naprzeciwko - stylizowana na żydowską - restauracja „Złota Róża", gdzie gość może a nawet powinien negocjować z kelnerem wysokość rachunku, znajdziemy też takie sympatyczne lokale jak „Veronika" (Prospekt Szewczenki 21; tel. +380 322986028), restauracja najwyżej oceniana przez gości na międzynarodowym portalu podróżniczym tripadvisor.com, za doskonałe dania kuchni europejskiej i ukraińskiej, pyszne ciasta i biorąc pod uwagę klasę lokalu, niewygórowane ceny. Jeśli chcemy zjeść niedrogo warto wybrać się na ul. Strzelców Siczowych, do popularnej samoobsługowej restauracji „Puzata Chata" gdzie wybierać możemy z mnóstwa ukraińskich potraw, zarówno mięsnych jak i mącznych i popić kwasem chlebowym. Na kawę wpaść możemy do „Świata Kawy" na palcu przy katedrze, z widokiem na kaplicę Boimów, gdzie jest duży wybór – ponad 30 różnych rodzajów - kawy i pyszne ciasta. Można też wybrać się do kawiarni „Złoty Dukat" na ulic Ruskiej i Fedorowa, skąd rozchodzi się fantastyczny zapach palonej na miejscu kawy lub do "Fabryki Czekolady" przy u. Serbskiej, gdzie można zobaczyć proces produkcji czekoladowych cudeniek, zaopatrzyć się w nie w sklepie na piętrze i napić się gorącej czekolady.

Gdzie się bawić?

Można wybrać się do Klubu Metro (ul. Zielona 14), uznawanego za najlepszy młodzieżowy klub Lwowa z m.in. 3 salami tanecznymi (każda z innym rodzajem muzyki. www.metroclub.com.ua). Warto odwiedzić wysoko notowaną w rankingach smakoszy piwiarnię Kumpel (ul. Winnyczenki 6; +380322421780), lokal z własnym minibrowarem, kiełbaskami i doskonałą atmosferą. Własny browar ma także pobliski Starygród, największy lokal we Lwowie (na ponad 500 miejsc na dwóch poziomach). Na wielkim telewizyjnym ekranie w męskiej toalecie, w pisuarze, za przezroczystą plastikową szybą można oglądać mecz  W Kamienicy weneckiej (Rynek 14) mieści się Najdroższa Galicyjska Restauracja (Masońska Loża, tel. +380(0)50 4301451). Można też wybrać się do muzeum piwa (ul. Kleparowska 28); zwiedzania tylko z przewodnikiem, cena wstępu 15 hr. gdzie po zwiedzaniu następuje degustacja 2 rodzajów tego trunku.

Co kupić?

Typowe lwowskie pamiątki związane z EURO 2012: lwy w strojach futbolowych z piłką są np. na bazarze Wernisaż koło Opery (ul. Teatralna). Tam kupimy też wyroby rękodzieła; ręcznie haftowane koszule, obrusy i serwetki, huculskie drewniane szkatułki i talerze, a także ukraińskie matrioszki z Juszczenką i Putinem. Na Ukrainie tani jest alkohol i papierosy. Godne polecenia są lokalne wódki, produkowane przez firmy Chortyca lub Nemiroff – obie produkują słynną wódkę miodową z papryczką („percowkę") w cenie ok. 20hr/0.5l. Są też nalewki o smaku cytrynowym, kawowym czy żurawinowym. W aptekach sprzedawany jest balsam Vigor (40% nalewka ziołowa na spirytusie). Ukraina słynie z wyrobu koniaków. Za najlepsze uważane są koniaki zakarpackie. Można też kupić wina z wytwórni Massandra na Krymie. Zasłużoną sławą cieszy się lwowskie piwo, produkowane co najmniej od XIV w. Można też kupić papierosy znanych zachodnich marek (kilkakrotnie tańsze niż w Polsce). Z Ukrainy do Polski można wwieźć: 2 paczki papierosów (40 sztuk); 1 l. alkoholu wysokoprocentowego (>20%), 2 l. wina i 5 l. piwa.

Konsulat Generalny RP we Lwowie, 79011 Lwów, ul. Iwana Franki 108, tel. +38 032 295 79 90, tel. dyżurny +380 952 600 200; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; www.lwowkg.polemb.net

www.lwow.com.pl

www.lviv.ua (ang.)

www.uefaeuro2012.lviv.ua

www.lwow.wschod.info

www.airport.lviv.ua

www.lot.pl

Telefon: kod miejski Lwowa +38032

 

Ukraina

Języki: ukraiński, rosyjski

GSM: 900/1800

energia elektryczna: 220V/50Hz

jednostka monetarna: Hrywna ukraińska: UAH; 1UAH = 0.199 USD; 1UAH = 0.157 EUR

kod telefonu: +380-57

{jumi [*9]}

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.