updated 3:09 PM CET, Jan 21, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Kijów, poradnik kibica

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Euro 2012
Wyróżniony Kijów, poradnik kibica Fot.: Grzegorz Micuła

Stadion Olimpijski w stolicy Ukrainy, Kijowie jest główną areną EURO 2012, pomieści bowiem aż 69 tysięcy widzów. Na jego murawie odbędzie się finałowy mecz mistrzostw i uroczysta ceremonia zakończenia.

Kijowski Stadion Olimpijski, projektu architekta M. Greczyny, wybudowano w latach 1937−1941. Planowanemu na 22 czerwca 1941 r. otwarciu przeszkodził atak Niemców na Związek Radziecki. Stadion został otwarty 5 lat później.

W latach 1978−1980 przeprowadzono jego gruntowną rekonstrukcję przed Olimpiadą w Moskwie − na kijowskim stadionie rozegrano część meczów piłkarskich w ramach Igrzysk Olimpijskich.

W wyniku ostatniej przebudowy wykonanej przez Akcyjną Spółkę Holdingową KijówMiskBud, według projektu niemieckiej firmy GMP, NSK Olimpijski stanie się wielofunkcyjnym stadionem uniwersalnym − obiektem sportowym, na którym będzie można rozgrywać zarówno międzynarodowe mecze piłkarskie, jak i zawody lekkoatletyczne.

Stadion ma szklaną fasadę i podwieszony dach z półprzezroczystej syntetycznej membrany, która osłoni miejsca dla widzów, zabezpieczając ich przed złą pogodą.

Stadion w liczbach:

Całkowita pojemność: 69 000 widzów

Liczba miejsc kategorii biznes i VIP: 10 221

Liczba miejsc dla niepełnosprawnych: 150

Liczba miejsc dla mediów: 1491

Narodowy Kompleks Sportowy (NSK) Olimpijski Kijów, gdzie będą rozgrywane mecze EURO 2012, położony jest w centrum miasta (ul. Bolshaya Vasilkivska 55); dojazd metrem, stacje: Pałac Sportu i Republikański Stadion, autobusami i trolejbusami), ok. 1 km na południe od głównej kijowskiej ulicy Chreszczatyk.

Mecze w Kijowie

11 czerwca, godz. 20:45, Ukraina-Szwecja

15 czerwca, godz. 18:00, Szwecja-Anglia

19 czerwca, godz. 20:45, Szwecja-Francja

24 czerwca, godz. 20:45, ćwierćfinał

11 czerwca, godz. 20:45, finał

Położona na prawym brzegu Dniepru stolica Ukrainy, Kijów, wraz z przedmieściami liczy ok. 5 mln mieszkańców. Odwiedzającym ją turystom ma do zaoferowania mnóstwo różnych możliwości rozrywki oraz innych sposobów spędzenia czasu wolnego. Znajdziemy tu wiele ciekawych muzeów, teatrów i kin. Posiłki możemy zjeść w restauracjach czy barach, także w takich, które oferują regionalną ukraińska kuchnię. Atrakcje wieczorem zapewnią liczne kluby.

Kijów jest głównym węzłem komunikacyjnym na Ukrainie. Największe znaczenie mają tu pociągi i samoloty.

Odległości do innych miast-gospodarzy UEFA EURO 2012TM:

Charków – 480 km

Lwów – 540 km

Donieck – 700 km

Warszawa – 820 km

Wrocław – 1 090 km

Poznań – 1 140 km

Gdańsk – 1 190 km

Samolot

Są tu dwa lotniska: Boryspol i Żulany. Pierwsze obsługuje połączenia z Europą, Rosją i Bliskim Wschodem, drugie – połączenia lokalne. Port lotniczy Boryspol oddalony jest o 40 km od centrum Kijowa w kierunku południowo-wschodnim. Utrzymuje on regularne połączenia z Warszawą, Lwowem, Charkowem i Donieckiem. Na lotnisko w godz. 6−22 kursuje specjalny autobus z placu Peremohy i spod Dworca Kolejowego, oznaczony jako Polit (ПоліT) – tel. 2967243, 2767609. Na położone w granicach miasta lotnisko Żulany (8 km na południowy zachód od centrum miasta) można dojechać trolejbusami numer 10 i 22. Bezpośrednie połączenie Warszawa−Kijów utrzymują Polskie Linie Lotnicze LOT www.lot.pl. Rejsy odbywają się codziennie. Biuro LOT w Kijowie, ul. I. Franki 36. Tel. 0038044/2465620, -21.

 

Pociąg

Dworzec kolejowy Kijów Pasażerski znajduje się w południowo-zachodniej części miasta. Dojazd: stacja metra Wokalna; a ponadto autobusy, trolejbusy i tramwaje. Przedsprzedaż biletów w hotelu Ekspress, bulwar Szewczenki 38/40; Tel. 2336616 (stacja metra Uniwersytet). Aktualny rozkład jazdy na www.uz.gov.ua (po ukraińsku i rosyjsku). Z Polski do Kijowa można dojechać pociągiem za ok. 550 zł w obie strony. Elegancki dworzec kolejowy znajdujący się w centrum miasta zapewnia połączenia (wiele z nich odbywa się nocą) do Charkowa (około 6 godzin), Lwowa (6,5 godziny), Doniecka (12 godzin), Warszawy (15 godzin), Poznania (18 godzin) i Wrocławia (25 godzin).

Autobus

Centralny Dworzec Autobusowy autobusowy znajduje się na placu Moskiewskim. Odjeżdża z niego większość autobusów krajowych i międzynarodowych. Usytuowany 3 km na południe od centrum miasta oferuje zabierające więcej czasu, ale tańsze połączenia z innymi miastami-gospodarzami UEFA EURO 2012TM. Stąd do Lwowa można dojechać w 10 godzin, do Charkowa w 7 godzin, a do Doniecka w 11,5 godziny.

Komunikacja miejska

Kijowskie Metro ma 3 linie: czerwoną, niebieską i zieloną i liczy 43 stacje. Jest to najszybszy i najwygodniejszy środek transportu. W metrze obowiązują plastikowe żetony albo „przejazdówki" (plastikowe kartki z czytnikiem), które można kupić na stacjach. Po wrzuceniu żetonu można jeździć do woli, oczywiście bez wychodzenia na powierzchnię. Stacje metra mają bogaty wystrój: marmury, witraże i piękne żyrandole. Jest tam bezpiecznie ze względu na dużą liczbę milicjantów i ochroniarzy. Rozkład: www.metro.kiev.ua

Trolejbusy, autobusy – bilety można kupić w kiosku, u konduktora lub kierowcy. Numeracja autobusów, trolejbusów i tramwajów jest skomplikowana i ciężko połapać się, dokąd dany autobus jedzie i gdzie się po drodze zatrzymuje. Podróż w godzinach szczytu, szczególnie autobusem czy marszrutką zajmuje mnóstwo czasu. Na przystankach autobusowych nie ma rozkładu jazdy! Nie ma go też w internecie. O trasę można zapytać w kioskach, w których sprzedają bilety.

Marszrutki – prywatne busy, kursujące przeważnie na przedmieściach. Ich numery zaczynają się od 150. Bilety kupuje się u kierowcy. Ceny biletów są niskie ok. 2−2,5 hr.

Taksówki – większość ma taksometry. Najlepiej zamówić taksówkę telefonicznie w jednej z firm taksówkowych: Awtosvit − tel. 2344444; Awtotaks − tel. 4234540; Centralne Przedsiębiorstwo Taksówkowe − tel. 058; Kyj-awia − tel. 056; Radio-taksi – tel. 2959508.

Telefony

Kierunkowy numer do Kijowa to 044. Wszystkie numery w mieście są 7-cyfrowe. W obrębie Kijowa wykręca się tylko 7 cyfr. Dzwoniąc z Polski na Ukrainę należy wykręcić 0380 (kod kraju), 44, a następnie numer kijowski. Budki telefoniczne przyjmują tylko karty Utela, które można kupić na poczcie lub w dowolnym kiosku. Rozmowy z telefonów stacjonarnych są dużo tańsze niż z komórek.

Co kupić?

Sklepy w Kijowie zaopatrzone są podobnie jak w Polsce, ale ceny często są wyższe. Sklepy czynne są długo, także w niedziele i święta. W Kijowie warto kupić pamiątki, ceramikę wyroby ze szkła oraz tkaniny. Alkohol jest już dość drogi, tanie są papierosy, jednak do Polski można wwieźć tylko 2 paczki. W Centralnym Domu Towarowym CUM przy ul. Chmielnickiego 2 (róg Chreszczatyku), chętnie odwiedzanym przez kijowian i turystów, jest duży wybór odzieży, upominków, wyrobów jubilerskich itp. (dojazd do stacji metra Teatralna; czynny 9−20).

Ośrodek Handlowo-Rozrywkowy GLOBUS to trzypoziomowy kompleks o powierzchni 16 tys. m² z mnóstwem sklepów, ekskluzywnych butików, kawiarni, barów i restauracji oraz sal z automatami do gry (Pod Majdanem Niezależności; www.globus.com.ua).

W Ośrodku Handlowym OLIMPIJSKI są liczne sklepy z odzieżą, obuwiem i artykułami sportowymi, wyrobami jubilerskimi i upominkami. Jest tam też bar szybkiej obsługi (ul. Czerwonoarmiejska 72; stacja metra Respublikanskij Stadion; czynne 10−21).

Gdzie się bawić?

DM 101 CLAB, to jest klub założony przez miłośników zespołu Depeche Mode. Kuchnia europejska i japońska, przytulne wnętrze. Wieczorami transmisje meczów piłkarskich. Klub czynny od 11 do ostatniego gościa (ul. Bohutiwska 27, tel. 489 7780).

Puby: Piwna Boczka - dla amatorów piwa. Kuchnia wschodnia i europejska (Prospekt Moskowski 17/1); Pinta - typowo angielski pub (ul. Frunze 102); Wuddy Bierstube (ul. Frunze 109).

Gdzie jeść?

Smacznie i tanio można zjeść w ukraińskich fast foodach opartych na ludowej kuchni.W Kijowie jest mnóstwo restauracji, barów i piwiarni. Warto spróbować słynnego barszczu ukraińskiego, którego serwuje się tu ok. 40 rodzajów. Inne zupy warte spróbowania to solianka i kapuśniak. Na drugie danie można zjeść pierogi (warenyki) z serem, grzybami lub wiśniami albo drobiowy kotlet po kijowsku: Puzata Chata (ul. Sahajdacznego 41), Dwa Gusia (ul. Chreszcztyk 42), Domasznia kuchnia (tania popularna restauracja przy ul. Chmielnickiego 16-22), Hostinny Dwir - restauracja na Padole, z obsługą w strojach ludowych. Serwują tu dnia kuchni ukraińskiej i rosyjskiej. Warto zamówić warenyki z malinami (pl. Kontraktowy 4), Dom Herbaty Shanti (przez całą dobę można się tu napić pysznej herbaty, pl. Besarabski 2). Przyjęte jest, że w restauracjach zostawia się napiwek w wysokości 10 proc.

www.restoran.ua

www.chicken.kiev.ua

Ambasada polska w Kijowie: Jarosławiw Wał 12, tel. 0038044/2300703; 2300701-7; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.polska.com.ua

W mieście nie ma informacji turystycznej

www.kiev.info

http://kievukraine.info

http://pl.uefa.com

{jumi [*6]}

Warszawa