updated 1:59 PM CEST, Oct 22, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Kijów, poradnik kibica

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Euro 2012
Wyróżniony Kijów, poradnik kibica Fot.: Grzegorz Micuła

Stadion Olimpijski w stolicy Ukrainy, Kijowie jest główną areną EURO 2012, pomieści bowiem aż 69 tysięcy widzów. Na jego murawie odbędzie się finałowy mecz mistrzostw i uroczysta ceremonia zakończenia.

Kijowski Stadion Olimpijski, projektu architekta M. Greczyny, wybudowano w latach 1937−1941. Planowanemu na 22 czerwca 1941 r. otwarciu przeszkodził atak Niemców na Związek Radziecki. Stadion został otwarty 5 lat później.

W latach 1978−1980 przeprowadzono jego gruntowną rekonstrukcję przed Olimpiadą w Moskwie − na kijowskim stadionie rozegrano część meczów piłkarskich w ramach Igrzysk Olimpijskich.

W wyniku ostatniej przebudowy wykonanej przez Akcyjną Spółkę Holdingową KijówMiskBud, według projektu niemieckiej firmy GMP, NSK Olimpijski stanie się wielofunkcyjnym stadionem uniwersalnym − obiektem sportowym, na którym będzie można rozgrywać zarówno międzynarodowe mecze piłkarskie, jak i zawody lekkoatletyczne.

Stadion ma szklaną fasadę i podwieszony dach z półprzezroczystej syntetycznej membrany, która osłoni miejsca dla widzów, zabezpieczając ich przed złą pogodą.

Stadion w liczbach:

Całkowita pojemność: 69 000 widzów

Liczba miejsc kategorii biznes i VIP: 10 221

Liczba miejsc dla niepełnosprawnych: 150

Liczba miejsc dla mediów: 1491

Narodowy Kompleks Sportowy (NSK) Olimpijski Kijów, gdzie będą rozgrywane mecze EURO 2012, położony jest w centrum miasta (ul. Bolshaya Vasilkivska 55); dojazd metrem, stacje: Pałac Sportu i Republikański Stadion, autobusami i trolejbusami), ok. 1 km na południe od głównej kijowskiej ulicy Chreszczatyk.

Mecze w Kijowie

11 czerwca, godz. 20:45, Ukraina-Szwecja

15 czerwca, godz. 18:00, Szwecja-Anglia

19 czerwca, godz. 20:45, Szwecja-Francja

24 czerwca, godz. 20:45, ćwierćfinał

11 czerwca, godz. 20:45, finał

Położona na prawym brzegu Dniepru stolica Ukrainy, Kijów, wraz z przedmieściami liczy ok. 5 mln mieszkańców. Odwiedzającym ją turystom ma do zaoferowania mnóstwo różnych możliwości rozrywki oraz innych sposobów spędzenia czasu wolnego. Znajdziemy tu wiele ciekawych muzeów, teatrów i kin. Posiłki możemy zjeść w restauracjach czy barach, także w takich, które oferują regionalną ukraińska kuchnię. Atrakcje wieczorem zapewnią liczne kluby.

Kijów jest głównym węzłem komunikacyjnym na Ukrainie. Największe znaczenie mają tu pociągi i samoloty.

Odległości do innych miast-gospodarzy UEFA EURO 2012TM:

Charków – 480 km

Lwów – 540 km

Donieck – 700 km

Warszawa – 820 km

Wrocław – 1 090 km

Poznań – 1 140 km

Gdańsk – 1 190 km

Samolot

Są tu dwa lotniska: Boryspol i Żulany. Pierwsze obsługuje połączenia z Europą, Rosją i Bliskim Wschodem, drugie – połączenia lokalne. Port lotniczy Boryspol oddalony jest o 40 km od centrum Kijowa w kierunku południowo-wschodnim. Utrzymuje on regularne połączenia z Warszawą, Lwowem, Charkowem i Donieckiem. Na lotnisko w godz. 6−22 kursuje specjalny autobus z placu Peremohy i spod Dworca Kolejowego, oznaczony jako Polit (ПоліT) – tel. 2967243, 2767609. Na położone w granicach miasta lotnisko Żulany (8 km na południowy zachód od centrum miasta) można dojechać trolejbusami numer 10 i 22. Bezpośrednie połączenie Warszawa−Kijów utrzymują Polskie Linie Lotnicze LOT www.lot.pl. Rejsy odbywają się codziennie. Biuro LOT w Kijowie, ul. I. Franki 36. Tel. 0038044/2465620, -21.

 

Pociąg

Dworzec kolejowy Kijów Pasażerski znajduje się w południowo-zachodniej części miasta. Dojazd: stacja metra Wokalna; a ponadto autobusy, trolejbusy i tramwaje. Przedsprzedaż biletów w hotelu Ekspress, bulwar Szewczenki 38/40; Tel. 2336616 (stacja metra Uniwersytet). Aktualny rozkład jazdy na www.uz.gov.ua (po ukraińsku i rosyjsku). Z Polski do Kijowa można dojechać pociągiem za ok. 550 zł w obie strony. Elegancki dworzec kolejowy znajdujący się w centrum miasta zapewnia połączenia (wiele z nich odbywa się nocą) do Charkowa (około 6 godzin), Lwowa (6,5 godziny), Doniecka (12 godzin), Warszawy (15 godzin), Poznania (18 godzin) i Wrocławia (25 godzin).

Autobus

Centralny Dworzec Autobusowy autobusowy znajduje się na placu Moskiewskim. Odjeżdża z niego większość autobusów krajowych i międzynarodowych. Usytuowany 3 km na południe od centrum miasta oferuje zabierające więcej czasu, ale tańsze połączenia z innymi miastami-gospodarzami UEFA EURO 2012TM. Stąd do Lwowa można dojechać w 10 godzin, do Charkowa w 7 godzin, a do Doniecka w 11,5 godziny.

Komunikacja miejska

Kijowskie Metro ma 3 linie: czerwoną, niebieską i zieloną i liczy 43 stacje. Jest to najszybszy i najwygodniejszy środek transportu. W metrze obowiązują plastikowe żetony albo „przejazdówki" (plastikowe kartki z czytnikiem), które można kupić na stacjach. Po wrzuceniu żetonu można jeździć do woli, oczywiście bez wychodzenia na powierzchnię. Stacje metra mają bogaty wystrój: marmury, witraże i piękne żyrandole. Jest tam bezpiecznie ze względu na dużą liczbę milicjantów i ochroniarzy. Rozkład: www.metro.kiev.ua

Trolejbusy, autobusy – bilety można kupić w kiosku, u konduktora lub kierowcy. Numeracja autobusów, trolejbusów i tramwajów jest skomplikowana i ciężko połapać się, dokąd dany autobus jedzie i gdzie się po drodze zatrzymuje. Podróż w godzinach szczytu, szczególnie autobusem czy marszrutką zajmuje mnóstwo czasu. Na przystankach autobusowych nie ma rozkładu jazdy! Nie ma go też w internecie. O trasę można zapytać w kioskach, w których sprzedają bilety.

Marszrutki – prywatne busy, kursujące przeważnie na przedmieściach. Ich numery zaczynają się od 150. Bilety kupuje się u kierowcy. Ceny biletów są niskie ok. 2−2,5 hr.

Taksówki – większość ma taksometry. Najlepiej zamówić taksówkę telefonicznie w jednej z firm taksówkowych: Awtosvit − tel. 2344444; Awtotaks − tel. 4234540; Centralne Przedsiębiorstwo Taksówkowe − tel. 058; Kyj-awia − tel. 056; Radio-taksi – tel. 2959508.

Telefony

Kierunkowy numer do Kijowa to 044. Wszystkie numery w mieście są 7-cyfrowe. W obrębie Kijowa wykręca się tylko 7 cyfr. Dzwoniąc z Polski na Ukrainę należy wykręcić 0380 (kod kraju), 44, a następnie numer kijowski. Budki telefoniczne przyjmują tylko karty Utela, które można kupić na poczcie lub w dowolnym kiosku. Rozmowy z telefonów stacjonarnych są dużo tańsze niż z komórek.

Co kupić?

Sklepy w Kijowie zaopatrzone są podobnie jak w Polsce, ale ceny często są wyższe. Sklepy czynne są długo, także w niedziele i święta. W Kijowie warto kupić pamiątki, ceramikę wyroby ze szkła oraz tkaniny. Alkohol jest już dość drogi, tanie są papierosy, jednak do Polski można wwieźć tylko 2 paczki. W Centralnym Domu Towarowym CUM przy ul. Chmielnickiego 2 (róg Chreszczatyku), chętnie odwiedzanym przez kijowian i turystów, jest duży wybór odzieży, upominków, wyrobów jubilerskich itp. (dojazd do stacji metra Teatralna; czynny 9−20).

Ośrodek Handlowo-Rozrywkowy GLOBUS to trzypoziomowy kompleks o powierzchni 16 tys. m² z mnóstwem sklepów, ekskluzywnych butików, kawiarni, barów i restauracji oraz sal z automatami do gry (Pod Majdanem Niezależności; www.globus.com.ua).

W Ośrodku Handlowym OLIMPIJSKI są liczne sklepy z odzieżą, obuwiem i artykułami sportowymi, wyrobami jubilerskimi i upominkami. Jest tam też bar szybkiej obsługi (ul. Czerwonoarmiejska 72; stacja metra Respublikanskij Stadion; czynne 10−21).

Gdzie się bawić?

DM 101 CLAB, to jest klub założony przez miłośników zespołu Depeche Mode. Kuchnia europejska i japońska, przytulne wnętrze. Wieczorami transmisje meczów piłkarskich. Klub czynny od 11 do ostatniego gościa (ul. Bohutiwska 27, tel. 489 7780).

Puby: Piwna Boczka - dla amatorów piwa. Kuchnia wschodnia i europejska (Prospekt Moskowski 17/1); Pinta - typowo angielski pub (ul. Frunze 102); Wuddy Bierstube (ul. Frunze 109).

Gdzie jeść?

Smacznie i tanio można zjeść w ukraińskich fast foodach opartych na ludowej kuchni.W Kijowie jest mnóstwo restauracji, barów i piwiarni. Warto spróbować słynnego barszczu ukraińskiego, którego serwuje się tu ok. 40 rodzajów. Inne zupy warte spróbowania to solianka i kapuśniak. Na drugie danie można zjeść pierogi (warenyki) z serem, grzybami lub wiśniami albo drobiowy kotlet po kijowsku: Puzata Chata (ul. Sahajdacznego 41), Dwa Gusia (ul. Chreszcztyk 42), Domasznia kuchnia (tania popularna restauracja przy ul. Chmielnickiego 16-22), Hostinny Dwir - restauracja na Padole, z obsługą w strojach ludowych. Serwują tu dnia kuchni ukraińskiej i rosyjskiej. Warto zamówić warenyki z malinami (pl. Kontraktowy 4), Dom Herbaty Shanti (przez całą dobę można się tu napić pysznej herbaty, pl. Besarabski 2). Przyjęte jest, że w restauracjach zostawia się napiwek w wysokości 10 proc.

www.restoran.ua

www.chicken.kiev.ua

Ambasada polska w Kijowie: Jarosławiw Wał 12, tel. 0038044/2300703; 2300701-7; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.polska.com.ua

W mieście nie ma informacji turystycznej

www.kiev.info

http://kievukraine.info

http://pl.uefa.com

{jumi [*6]}

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.