updated 1:46 PM CEST, Sep 21, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Charków, poradnik kibica

Charków, poradnik kibica Fot.: Grzegorz Micuła

Charków był początkowo jedynie miastem rezerwowym. Dzięki sponsorom i aktywności władz miejskich szybko jednak trafił do grona faworytów wyścigu o organizację Euro 2012 na Ukrainie.

Największym problemem Charkowa jest brak wystarczającej liczby miejsc w dobrej klasy hotelach. To że mecze EURO 2012 rozgrywane będą w Charkowie jest przede wszystkim zasługą Ołeksandra Jarosławskiego, właściciela miejscowego klubu Metalist, który wyłożył ok. 100 mln hrywien na modernizację stadionu (250 mln dał ukraiński rząd), a także sfinansował modernizację charkowskiego lotniska.

Charkowski stadion klubu Metalist jest wielofunkcyjnym obiektem sportowym, zmodernizowanym w związku z Mistrzostwami Europy w 2012 roku. Klubem rozgrywającym mecze na tym stadionie jest drużyna klubu Metalist Charków.

Pierwotnie stadion nazywał się Traktor, podczas II wojny światowej nazwę zmieniono na Dzierżyniec, ze względu na Feliksa Dzierżyńskiego (organizatora i szefa sowieckiej policji politycznej Czeka, poprzedniczki NKWD), a od 1967 r. nazywa się Metalist.

Podczas ostatniej modernizacji wymieniono m.in. dach stadiou. Mimo wielu przebudów zachowała się część elementów sprzed 80 lat jak wejście główne i kolumnada.

Stadion Metalist Charków

Pojemność: 41 111 widzów

Wymiary boiska: 105 x 68 metrów

Projekt: Z. V. Permilovskyi

Lata budowy: 1925-1927

Ostatnia modernizacja: 2007-2009

W ramach rozgrywek UEFA EURO 2012 odbędą się tu 3 mecze grupowe

9 czerwiec, godz. 18:00, Holandia-Dania

13 czerwiec, godz. 20:45, Holandia-Niemcy

17 czerwiec, godz. 20:45, Portugalia-Holandia

Najbardziej znanym klubem piłkarskim w Charkowie jest Metalist (Metalowiec). W latach 2006-2009 zawodnikiem tego klubu był reprezentant Polski, Seweryn Gancarczyk. Klub powstał w grudniu 1925 roku, przy Charkowskim Zakładzie Budowy Lokomotyw, dlatego nazywał się ChPZ Charków. Już rok później zdobył mistrzostwo Charkowa. W 1936 zespół startował w rozgrywkach Pucharu ZSRR. Po II wojnie światowej, już jako Dzierżynec Charków, grał w ukraińskiej strefie Mistrzostw ZSRR, w której zajął 9 miejsce. Od 1949 roku klub nazywał się Awangard Charków.

W roku 1967 klub otrzymał nazwę Metalist Charków. W 1983 roku Metalist Charków dotarł do finału Pucharu ZSRR, gdzie uległ Szachtarowi Donieck. Pięć lat później sięgnął po swój największy sukces - zdobył Puchar ZSRR (po pokonaniu Torpedo Moskwa 2:0). W ostatnim sezonie w ZSRR (1991), Metalist grał w najwyższej lidze. Obecnie występuje w rozgrywkach ukraińskiej Premier Lihi. W ostatnim czasie w klub zainwestował człowiek z pierwszej dziesiątki najbogatszych Ukraińców - Ołeksandr Jarosławski. Od 2006 roku Metalist jest w czołówce ligi. W sezonie 2006/07 klub zajął 3 miejsce w lidze i powtórzył ten sukces 2007/08 .

www.metalist.ua (ukr., ros., ang.)

Więcej o klubie: www.igol.pl/team,448.html

 

Informacje praktyczne

Charków jest miastem mniej rozrywkowym niż Kijów czy Donieck. Zobaczymy tu liczne pomniki wojenne - podczas II wojny światowej miasto 4 razy przechodziło z rąk do rąk. Miasto jest centrum nauki, tu po raz pierwszy w ZSRR rozszczepiono jądro atomowe.

Transport

Najprościej dolecieć tu samolotem lub dojechać pociągiem. Lotnisko pasażerskie znajduje się na południe od miasta (ul. Romaszkina, w pobliżu prospektu Gagarina). Taksówka do miasta powinna kosztować kilka dolarów. Na lotnisko można dojechać metrem do stacji Gagarina, a następnie tramwajem lub autobusem 119 odjeżdżającym z Placu Wolności, spod pomnika Lenina.

Pociągi są wygodne i punktualne. Stołeczny Ekspress z Charkowa do Kijowa i z powrotem jeździ dwa razy dziennie i pokonuje trasę w 5 godz. Podróż do Doniecka trwa 7 godz. a do Lwowa aż 20. Do Charkowa można też dojechać pociągiem z Warszawy. Informacja kolejowa, całodobowa Tel. 15 05. Rezerwacja biletów tel. 742 20 76 pon.-pt. 8-19; sob.-niedz. 8-17. W holu głównym stacji Charków Pasażerski, położonym na zachodzie miasta, jest herbaciarnia Pod samowarem, z największym samowarem na Ukrainie (poj. 360 l. wrzątku).

Komunikacja miejska

Po tym wielkim mieście najlepiej poruszać się metrem. Charkowskie metro ma 3 linie. Pociągi kursują od 6.00 do północy. Bilet kosztuje 2 hr. Miasto ma też dobrze rozwiniętą sieć linii autobusowych i trolejbusowych rozchodzących się promieniście od stacji metra. Bilety w tramwajach, trolejbusach, autobusach i marszrutach kupujemy u konduktora lub kierowcy.

Gdzie jeść?

Przesadnej różnorodności i bogactwa knajp tu nie znajdziemy, ale z głodu raczej nie umrzemy. Smacznie zjeść można w Italianskim Grillu, w położonej w centrum miasta przyjemnej włoskiej knajpce (ul. Szumska 128); duży wybór sałatek i makaronów i dań z grillowanym mięsem. Restauracja Słoboda (3 Sierpnia 34a) uważana jest za jedną z najlepszych w mieście. Muzyka ludowa na żywo, wschodnie klimaty, specjalność zakładu - wędzone prosię i tradycyjny kompot z suszonych owoców. Płatność wył. gotówką. Kniażyj Terem (ul. Sumska 35) kuchnia Romanowów, ucha (zupa rybna), pieczone prosię, nadziewane pomarańcze itp. Pierwszorzędna kawiarnia Norma - pyszny barszcz ukraiński i bliny z czerwonym kawiorem (prosp. Lenina 11).

Gdzie się bawić?

W Charkowie jest Delfinarium NEMO (ul. Sumska 35, www.nemo.kh.ua). Pokaz trwa 50 min. występują delfiny, foki i lwy morskie. Wieczorem można wybrać się do Churchill's Misic Pub (Darwina 9), najlepsze miejsce w Charkowie z muzyką na żywo (co noc gra inny zespół, czynne 14.00-23.00). Fidele Lounge Cafe (Sumska 19) to sympatyczny drink bar i klub jazzowy stylizowany na Paryż lat 60. Jazz na żywo i pokazy filmowe. Otwarty w godz. 11.00-2.00. W Misto (Kłoczkowśka 190a) grana jest muzyka lat 70. i 80., house i techno. Otwarty całą dobę. W Pywobarze (ul. Frunze 3) dostaniemy piwo z beczki i obejrzymy mecz piłkarski na dużym ekranie, natomiast w dyskotece Bolero (ul. Akademika Prokury 96) króluje rosyjska muzyka pop. Od 18.00 do świtu.

Co kupić?

Większość charkowskich sklepów i centrów handlowych czynne jest od 10 do 19. Na zakupy wybrać się można do CUM - największego domu towarowego *(pl. R. Luksemburg). Przewodniki, albumy i mapy w dużym wyborze kupimy w księgarni przy ul. Sumskiej 3.

www.shops.kharkov.ua

Telefon

kod miejski Charkowa: +380-57

Internet

Duży klub internetowy znajduje się przy ul. Puszkina, naprzeciwko synagogi.

Konsulat Generalny RP w Charkowie, ul. Artioma 16, tel: +38 057 75 78 801, fax: +38 057 75 78 804,

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., od poniedziałku do piątku w godz.: 8.00-16.00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.charkowkg.polemb.net

Charkowskie Stowarzyszenie Kultury Polskiej, ul. Krasnoznamiennaja 7/9 m/ 125, tel. +38 057 757 21 42, +38 095 638 72 63, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

http://www.polonia.kharkov.ua

http://www.kharkov.ua

www.guide.kharkov.ua

http://pl.uefa.com

{jumi [*9]}

 

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.