updated 2:21 PM CET, Mar 20, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Donieck, poradnik kibica

  • Napisane przez Grzegorz Micuła
  • Dział: Euro 2012
Donieck, poradnik kibica google.com

Donieck to jedno z miast, najlepiej przygotowanych do organizacji Mistrzostw Europy w 2012 r., głównie za sprawą pieniędzy oligarchów a przede wszystkim Rinata Achmetowa, właściciela klubu piłkarskiego - Szachtar Donieck.

Oddana do użytku w 2009 r. Donbas Arena jest bowiem zdecydowanie najbardziej nowoczesnym stadionem piłkarskim w całej Europie Wschodniej. To pierwszy stadion klasy „elite" UEFA w Europie Wschodniej, wyróżnia go owalny kształt oraz przeszklona fasada. zaprojektowany został przez ArupSport Company, znane m.in. z projektu stadionu w Manchesterze, Allianz został Areny w Monachium, a także stadionu w Sydney.

Miasto od dłuższego czasu intensywnie przygotowywało się także przebudowując miejską infrastrukturę. Zmodernizowano port lotniczy i drogi dojazdowe.

Donieck Donbas Arena

Pojemność: 51 504

Koszt: 175 mln euro

Boisko: 105 x 68

Oświetlenie: 1500 luxów

Adres: Donbass Arena ul. Czeluskincew 198e, tel. 3888883; tram. 1,6 przystanek Prospekt Mira

Dach Donbass Areny pochylony jest w kierunku północnym, co zwiększa naturalne oświetlenie i wentylację. Zewnętrzne oświetlenie i przeszklona fasada sprawiają, że stadion w nocy świeci niczym diament a ultranowoczesny system ogrzewania podczerwienią umożliwia podniesienie temperatury na trybunach o 12 stopni, w porównaniu do temperatury na zewnątrz. W oglądaniu widowiska pomagają dwa ekrany o powierzchni 92 metrów kwadratowych każdy.

Na Donbas Arenie podczas mistrzostw rozgrywane będą mecze fazy grupowej, ćwierćfinał i półfinał.

Spotkania w Doniecku

11 czerwca, godz. 20:45, Francja-Anglia

15 czerwca, godz. 20:45, Ukraina-Francja

19 czerwca, godz. 20:45, Anglia-Ukraina

23 czerwca, godz. 20:45, ćwierćfinał

27 czerwca, godz. 20:45, półfinał

Piłka nożna w Doniecku

Najbardziej znanym klubem mającym swoją siedzibę w mieście jest Szachtar Donieck, wielokrotny mistrz i wicemistrz Ukrainy, ostatni zdobywca Pucharu UEFA, uczestnik rozgrywek Ligi Mistrzów. Z innych klubów należy tutaj wymienić takie jak: Donczanka-CPOR Donieck, Metałurh Donieck, Olimpik Donieck, Tytan Donieck czy hokejowy Donbas Donieck.

Szachtar Donieck założony w roku 1936 jako Stachanowiec Stalino. Od tego czasu kilkakrotnie zmieniał nazwę. Obecnie właścicielem klubu jest Rinat Achmetow, najbogatszy ukraiński potentat finansowy, lider tak zwanego „Klanu Donieckiego" – potężnej regionalnej organizacji biznesowo-politycznej. Strategia Achmetowa opiera się na zatrudnianiu zachodnich trenerów i zagranicznych piłkarzy. Prezes jest również znany z dobrych stosunków z fanami klubu z Doniecka, organizując im m.in. darmowy transport na mecze wyjazdowe. Szachtar pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Ukrainy (w l. 2002,2005,2006, 2008 i 2020), trzykrotnie zakwalifikował się do fazy grupowej Ligi Nistrzów. 20 maja 2009 Szachtar zdobył Puchar UEFA po zwycięstwie 2:1 nad Werderem Brema. Obecnie jest to jeden z najlepszych i najbogatszych zespołów ukraińskiej Premier Lihi (obok Dynama Kijów). http://shakhtar.co

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Nie ma zbyt wiele atrakcji turystycznych ale jest miastem rozrywkowym. Jest tu mnóstwo barów, restauracji i kawiarni, oryginalne nocne kluby. Jest tu wiele miejsc, gdzie można rozerwać się na sportowo. To także miejsce luksusowych zakupów.

TRANSPORT

Najprościej dolecieć tu samolotem lub dojechać pociągiem. Lotnisko pasażerskie znajduje się 8 km na północ od centrum Doniecka. Z miasta najszybciej taksówką – za kurs zapłacimy ok. 35 UAH. W przeciwnym kierunku trzeba liczyć się z podwójną lub potrójną taryfą.

PLL LOT oferują bezpośrednie loty z Warszawy do Doniecka trzy razy w tygodniu, w poniedziałki, środy i piątki. Ceny biletów są bardzo zróżnicowane, generalna zasada im wcześniej kupimy bilet tym taniej. www.lot.pl

Donieck jest ważnym węzłem kolejowym na wschodzie Ukrainy. Ma bezpośrednie połączenia z Kijowem Charkowem i Lwowem. Pociągi są punktualne i wygodne. Pociągi wjeżdżające na teren miasta muszą jechać powoli, żeby nie spowodować tąpnięć w kopalniach węgla.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Donieck jest jedynym wielkim miastem Ukrainy, które nie ma metra. Dobrze rozwinięta jest naziemna sieć komunikacyjna. Po mieście kursują tramwaje, trolejbusy, autobusy i marszrutki. Jednorazowy bilet kosztuje 1-2 UAH w zależności od trasy przejazdu.

Taksówki: lepiej i taniej zadzwonić po radiotaxi niż brać z ulicy.

GDZIE JEŚĆ

Ukraińskie ceny są ciągle dla nas atrakcyjne. Za przyzwoitą kolację dla dwóch osób zapłacimy 120–150 UAH.

Liverpool Ford Market to sympatyczne miejsce, gdzie można zjeść niedrogi posiłek. Należy zaopatrzyć się w kartę przedpłatową, którą można otrzymać w kasie. W bramie od ul. B. Chmielnickiego stoi pomnik Beatlesów i na okrągło nadawane są piosenki tego zespołu.

Inne fajne miejsce to Puzata Chata przy pl. Lenina, koło Filharmonii, smaczne ukraińskie dania zupy – np. barszcz ukraiński, duży wybór pierogów, blinów i naleśników, ale są też dania rybne i mięsne. A do picia świetny kwas chlebowy.

Pizzeria Sun City jest w kilku miejscach miasta polecam zwłaszcza tę na rogu Artioma i Watutina, przy Radzie Miasta – sympatycznie zwłaszcza w ogródku i stosunkowo niedrogo, smaczna pizza, sushi, sałatki, dobre herbaty i piwo.

Najtaniej zjeść można w barze Nowaja Stołowaja na Centralnym Rynku, pomiędzy ul. Chmielnickiego i Szewczenki a światoprieobrażenskim soborem katedralnym. Serwują tu smaczne dania barowe, naleśniki, pierogi ale można też zjeść coś z mięs i ryb.

GDZIE SIĘ BAWIĆ

Na łódkach popływać można w Parku Szczerbakowskiego (wt.-niedz. 12-22. łódka 3 os. 30 hr/godz. Dojazd trolej. 9, 10, 17, marszrutka 9, 17, 25, 73, 77).

Popływać można w basenie w kompleksie sportowym Sparta (ul. Dzierżyńskiego16, tel. 2958651, czynne 7-22, dojazd tram. 9, 10 i 1) lub w Pałacu Sportu „Lokomotyw" (ul. Artioma 147, tel. 31931 43, pon-sob. – 6-20 trolej 2. Przystanek Dietskij Mir)

Amatorzy bowlingu mogą wybrać się do klubu „Chicago" – ul. Artioma 123 (8 torów, tel. 3355299 , cena 60-120 hr/godz) lub klubu Maximum - ul. Artioma 130, (12 torów, tel.206 6066 od 11 do 5, Centrum Handlowe Donieck Citi, 4 p.)

Postrzelać sobie można w Klubie sportowym Legion – ul. Owiataniana 16a, tel. 3859818, cena 3,30-18 hr/wystrzał; pistolety wiatrówki, karabiny. Dojazd: trol 8 Kommirczeskij Uniwersytet lub w strzeleckim kompleksie Artemida( ul. Kwiringa 71a tel. 3482894, 4-16 hr za strzał). Dojazd marszrutką lub taksówką

Na koniu można pojeździć w klubie „Tatersal" (ul. Jarosławska 3a, tel. 3854349 aut. 16, 63. 1 zajęcia 60 hr), w klubie sportowym „Jaguar", Pr. Mira 44, tel. 3859927, marszrutnoje taksi 100, lub w Donbass Equi Centre ul. Pietrowskiego 345, tel. 208 9556, marszrutki 42, 426

W bilard można zagrać w czynnym całą dobę Centrum Bilardowym „Maksi", ul. Łobozewa 58, tel. 305 3996, snooker, bilard rosyjski. Dojazd: trol. 9, 10, 17.

Warto odwiedzić motocyklowy Chicago Bar, gdzie na kilku poziomach są przytulne salki o wystroju adekwatnym do nazwy, nawet w kibelku możemy nie wypuszczać z rąk ulubionej motocyklowej kierownicy. W tym samym miejscu jest nocny klub i kasyno – wejście od ul. Artioma. Dyskotekowa atmosfera z popularnymi DJ-ami (123 Artyoma Str. Tel. 62 335-64-88)

CO KUPIĆ

Jako pamiątkę z doniecka można kupić szalik klubowy Szachtara lub inny gadżet tego klubu piłkarskiego, są tu bardzo smaczne torciki Luciano oraz czekolady z miejscowej fabryki Konti. Miejscowy browar Juzowski – który można zwiedzać produkuje 6 rodzajów piwa w tym 4 rodzaje piwa jasnego.

W Doniecku są bardzo dobrze zaopatrzone i drogie luksusowe sklepy z biżuteria i futrami.

Donieck City (ul. Artioma 130) to największy Mall w całym obwodzie Donieckim, bardzo popularny jest też Centrum handlowe Kontinent (ul. Pierwomajskaja 51; czynne 10-22)

Bazar „Centralny" znajduje się za Soborem Swiatopreobrażenskim w kwadracie ulic. Chmielnickiego, Czeluskincew i Szewczenki. Można tu kupić owoce i warzywa, i inne artykuły spożywcze i przemysłowe.

Goście Mistrzostw znajdą w Doniecku miejsca noclegowe w hotelach, które nie są zarezerwowane dla oficjalnych gości UEFA, sanatoriach, a nawet prywatnych mieszkaniach do wynajęcia. Większość, bo aż 10 tys. będzie zapewnione noclegi w akademikach tamtejszych uczelni. Spora grupa kibiców szacowana przez na 8-10 tys. zamieszka w miasteczkach namiotowych na terenie centrum wystawowego „Expo-Donbas" (ok. 4 tys. miejsc) oraz przy wjeździe do miasta ze strony Mariupola (ok. 6 tys. miejsc).

Telefon

kod miejski Doniecka: +38062

http://www.donetskcity.com/

Please provide full Credentials Infomation