updated 11:59 AM CET, Dec 18, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Ostre kontrole w czasie Euro

  • Napisane przez P. Śpiewak
  • Dział: Euro 2012
Ostre kontrole w czasie Euro Piotr Blawicki

Policja i służby na czas Euro 2012 będą miały dużo szerszy zakres uprawnień i to nie tylko na stadionach czy w Strefach Kibica. Na porządku dziennym będą kontrole dokumentów, bagażu czy badanie alkomatem.

Poszerzony został również dostęp do ewidencji, czyli danych osobowych kibiców, którzy stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Z odmową wstępu na stadion lub do Strefy Kibica spotka się każdy, wobec kogo zostały wydane orzeczenia zakazujące wstępu na imprezy masowe, zakaz zagraniczny czy klubowy. Na stadion nie wejdzie też kibic pijany lub pod wpływem środków odurzających, mający przy sobie broń lub inne niebezpieczne lub zabronione przedmioty oraz każda osoba zachowująca się agresywnie.

Służby porządkowe, które odpowiadają za bezpieczeństwo na stadionie dostały prawo do ujęcia agresywnych osób, w tym użycia kajdanek. Służbom porządkowym wolno też legitymować kibiców, przeszukiwać zawartość bagaży, dokonywać rewizji osobistych w celu sprawdzenia czy osoba nie ma niebezpiecznych narzędzi lub alkoholu, a także wydawać polecenia osobom zakłócającym porządek lub ogólnie zachowującym się niezgodnie z regulaminem imprezy masowej bądź regulaminem obiektu. Ale to nie wszystko – mają one też prawo zastosowania siły fizycznej w postaci chwytów obezwładniających lub innych technik obrony, a także ręcznych miotaczy gazu. Ochrona będzie zatrzymywać osoby stwarzające zagrożenie dla siebie i innych i przekazywać je policji.

Na imprezach tej klasy względy bezpieczeństwa są kluczowe, ale nie mniej ważna jest informacja. Za nią też odpowiadają właściwe służby, tym razem informacyjne. Każdy fan futbolu będzie mógł dowiedzieć się na stadionie bez problemu o umiejscowieniu punktów medycznych, gastronomicznych i sanitarnych. Pracownicy tych służb nie dopuszczą osób uczestniczących w imprezie masowej do miejsc nieprzeznaczonych dla publiczności. Posiadają też  uprawnienia aby reagować na incydenty i zagrożenia.

Pomimo tak szerokich uprawnień, gdyby działania służby porządkowej okazały się nieskuteczne, do akcji wkroczą policjanci. Kiedy Policja pojawi się na stadionie lub w Strefie Kibica, wszystkie służby muszą wykonywać jej polecenia.

Ale dość straszenia. Żadnemu kibicowi, jeżeli będzie zachowywał się poprawnie, bliższy kontakt ze służbami porządkowymi i informacyjnymi nie grozi. Należy też pamiętać, że każda osoba poddawana kontroli ma prawo sprawdzić, czy pracownik ochrony ma odpowiedni identyfikator, który powinien nosić w widocznym miejscu.

Szczegółowe dane na temat przepisów obowiązujących na stadionach i w Strefie Kibica można znaleźć na stronie Komendy Stołecznej Policji

{jumi [*9]}

Warszawa