updated 4:01 PM CET, Jan 16, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Gwiazdy Euro - Wayne Rooney

  • Napisane przez Kos
  • Dział: Euro 2012
Wyróżniony Gwiazdy Euro - Wayne Rooney fot. Gordon Flood

Pewnym jest, że Rooney nie wybiegnie na murawę w pierwszych dwóch meczach reprezentacji Anglii. Czy Anglicy bez swojego najlepszego napastnika poradzą sobie z Francją i Szwecją?

Wayne Rooney swoją piłkarską karierę zaczynał w szkółce Evertonu, a już rok później został powołany do drużyny narodowej. O nowym talencie zrobiło się pierwszy raz głośno w październiku 2002 roku, kiedy zakończył passę 30 meczów bez porażki Arsenalu. Ustalając wynik meczu na 2:1 został najmłodszym strzelcem gola w historii Premier League - było to pięć dni przed jego siedemnastymi urodzinami. W 2004 roku przeszedł do swojego obecnego klubu, Manchesteru United, za kwotę 27 milionów funtów.

Z Manchesterem Rooney zdobył praktycznie wszystkie trofea od mistrzostwa kraju, pucharu ligi i Tarczy Wspólnoty, po Ligę Mistrzów i klubowe Mistrzostwo Świata. Został również wybrany autorem najpiękniejszej bramki w lidze angielskiej z lat 1992-2012. Poniżej prezentujemy próbkę możliwości 27-letniego piłkarza.

Wayne jest podstawowym zawodnikiem zarówno swojego klubu jak i reprezentacji. W minionym sezonie Czerwone Diabły o włos przegrały mistrzostwo Anglii ze swoim odwiecznym rywalem - Manchesterem City. Nie wpłynęło to na grę Rooneya - w 34 meczach ligowych Anglik strzelił 27 bramek, co dało mu pozycję wicelidera klasyfikacji stzelców.

Niestety czasami Rooney daje się poznać ze swojego porywczego temperamentu. W ostatnim meczu eliminacji, w 74 minucie, Anglik wyciął z trawą zawodnika Czarnogóry Miodraga Dzudovica. Za zbyt agresywne zagranie napastnik ujrzał czerwoną kartkę i zapłacił nieobecnością w dwóch pierwszych rozgrywkach Euro. Początkowo władze UEFA zdyskwalifikowały go na 3 pierwsze mecze Mistrzostw Europy, jednak po odwołaniu zdecydowali się zmniejszyć karę. Nieczyste zagranie Rooneya dziwi tym bardziej, że jego zespół miał i tak już wcześniej zapewniony awans z pierwszego miejsca.

Anglia musi sobie radzić w dwóch pierwszych potyczkach bez gwiazdy Manchesteru United. Zawodnik, który w 73 meczach reprezentacji zdobył 28 bramek, pomimo zawieszenia i tak został powołany do drużyny na Euro, co świadczy o wielkiej klasie i zaufaniu do jego osoby. Czy koledzy z reprezentacji bez Rooneya znajdą sposób na pokonanie Francji i Szwecji - zobaczymy w najbliższych dniach.

{jumi [*9]}

Warszawa