updated 11:03 AM CEST, Apr 20, 2019
A+ A A-

Z kolektorem słonecznym po kredyt

Na 45-procentową dopłatę do kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych mamy czas do 2014 roku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej już od dwóch lat pomaga wykorzystywać odnawialne źródła energii.

Program NFOŚiGW, zachęcający Polaków do instalowania w domach urządzeń wykorzystujących alternatywne źródła energii do ogrzewania wody ruszył latem 2010 roku. Od tego czasu skorzystało z niego blisko 20 tysięcy gospodarstw domowych i wspólnot mieszkaniowych. Fundusz otrzymał do tej pory wnioski o dopłaty w łącznej kwocie ponad 127 mln zł, z czego wypłacono już 116 mln zł.
Z danych NFOŚiG wynika, że najczęściej instalowane są po trzy kolektory na budynek. Średni koszt zakwalifikowanego do dofinansowania zestawu wynosił do tej pory około 15 tysięcy złotych, z czego średnio 6,6 tysięcy złotych uzyskiwano tytułem dotacji. Kolektory zastępują najczęściej ogrzewanie węglem kamiennym. Na realizację programu zaplanowanego na lata 2010-2014 zarezerwowano 300 mln zł.

Mogą z niego skorzystać wyłącznie osóby, które zakup i montaż kolektorów sfinansują kredytem z jednego z sześciu banków współpracujących z NFOŚiGW. Pomoc przysługuje osobom fizycznym będącym właścicielami domów, w których zostaną zamontowane kolektory oraz wspólnotom mieszkaniowym instalującym takie urządzenia w budynkach wielolokalowych. Na dotację nie mogą liczyć podmioty gospodarcze. Dopłaty nie uzyskamy również finansując inwestycję z własnej kieszeni. Kwota kredytu lub jej objęta programem dofinansowania część musi być wykorzystana wyłącznie na sfinansowanie ściśle określonych kosztów ekologicznego przedsięwzięcia, którego jednostkowy koszt kwalifikowany nie może przekroczyć 2 500 zł/m2 powierzchni całkowitej kolektora. Ważnym wymogiem do zakwalifikowania do uzyskania dopłaty jest również to, aby kredytowane kolektory były zgodne z normą PN EN-12975-2 oraz europejskim certyfikatem „SOLAR KEYMARK".
Osóby które skorzystały z tego programu najczęściej wnioskowały o kredyt w wys. prawie 15 000 zł na ok. 36 miesięcy. Prowizja dla takich kredytów wynosiła blisko 3,15 proc., a oprocentowanie – około 9,5 (źródło: NFOŚiGW, stan na dzień 14.05.2012).

 

www.bankier.pl

http://otodom.pl

{jumi [*9]}

 

 

Ostatnio zmienianyczwartek, 21 czerwiec 2012 11:34
Alicja Micuła

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Please provide full Credentials Infomation

easter eggs 2145667 960 720

Drodzy Czytelnicy!

Niech Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe, napełni wszystkich spokojem i wiarą, da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość. Aby Wielkanoc była spokojnym czasem, spędzonym w radosnej atmosferze z najbliższymi.

 

Redakcja Kurier365.pl