updated 12:15 PM CEST, May 24, 2018
A+ A A-

Gwiazdy Euro - Andrea Pirlo

  • Napisane przez as
  • Dział: Euro 2012
Wyróżniony Gwiazdy Euro - Andrea Pirlo wikimedia commons

Włoski maestro wielokrotnie udowadniał, że należy do czołówki światowego futbolu. Teraz zmierzy się z jednym z najsilniejszych składów świata. Andrea Pirlo może być tym, który rozgromi Niemców i zapewni Włochom finał.

W ciągu swoje kariery Pirlo grał dla takich gigantów, jak Inter i AC Milan. W ostatnim sezonie dołączył do Juventusu Turyn, któremu pomógł wygrać Scudetto. Również w rozgrywkach międzynarodowych wielokrotnie prezentował niesamowitą formę. Do jego największych sukcesów należy udział w zdobyciu przez Azzurri tytułu Mistrza Świata w 2006 r.

Bez Pirlo na pomocy Włosi nie byliby w stanie grać równie wspaniale. 33-letni zawodnik odznacza się niezwykłą zwinnością, umiejętnością prześliźnięcia się przez szeregi obrony i wspaniałymi asystami, które często kończą się bramką. Sam również potrafi wykorzystać sytuację, o czym świadczą choćby nieprawdopodobny strzał z rzutu wolnego przeciw Chorwacji oraz podstępny karny, którym Włoch rozstrzygnął spotkanie z Anglią. Choć to Buffon jest kapitanem, na boisku – szczególnie w ofensywie – dowodzi Andrea Pirlo.

Teraz wróży powtórkę z MŚ w Dortmundzie, gdzie Niemcy przegrali z Włochami 0:2 – Niemcy się nas boją – zapewniał przed meczem regista, choć nie krył szacunku dla rywala – to prawdziwi mistrzowie, a szczególną uwagę musimy zwrócić na Özila. Jednak poza Mesutem Özilem w składzie Mannschaftu grają równie niebezpieczni zawodnicy, jak Schweinsteiger czy Khedira. W reprezentacji Włoch, poza Buffonem, jest tylko jedna prawdziwa gwiazda – Andrea Pirlo.

Nadzieją Azzurri jest to, że genialny pomocnik nie da się zatrzymać Niemcom. Talentu mu nie brakuje – Zbigniew Boniek słusznie powiedział, że „podać do Pirlo, to jak schować piłkę do sejfu”. Samo jednak utrzymanie piłki nie pozwoli Włochom awansować do finału.

Jak podkreślają zawodnicy Joachima Löwa, Niemcy poczynili ogromne postępy od 2006 r. Część kadry odeszła, przyszli nowi zawodnicy, ale standardy poszły w górę. Włosi będą opierać się nie tylko na zdolnościach, ale i doświadczeniu Andrei Pirlo. Czy skutecznie? Tego, kto zagra z Hiszpanią o tytuł Mistrza Europy, dowiemy się dziś o 20.45. Będzie to jednocześnie ostatni mecz Euro 2012 rozegrany na Stadionie Narodowym.

{jumi [*9]}

Warszawa