updated 1:18 PM CET, Nov 14, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Z Chin, przez Polskę, na rynek unijny

Song Ruilin www.phirda.com Song Ruilin

Przedstawiciel chińskiego przemysłu farmaceutycznego uważa, że droga chińskich leków na rynek unijny może prowadzić przez Polskę. Celem wizyty delegacji w Polsce było nawiązanie kontaktów handlowych.

Chińska delegacja wcześniej odwiedziła Szwajcarię i Danię. Wśród jej członków są: prezes firmy Shenyang Sunshine Pharmaceutical Co Ltd Lou Jing, dyrektor w Sino-PhiRDA Wang Xin oraz przedstawiciel Investment Service Bureau of Chengdu High-Tech Jiang Bin.

- Chcemy zyskownej współpracy. Jeśli macie dobre projekty i produkty, to z znajdziemy wam partnera w Chinach, wasze inwestycje w Chinach będą mieć ogromną przyszłość - powiedział szef delegacji Song Ruilin podsumowując spotkanie w Krajowej Izbie Gospodarczej z przedstawicielami polskich firm z branży medyczno-farmaceutycznej. Ruilin jest również prezesem Sino-PhiRDA (China Pharmaceutical Industry Research and Development Association), chińskiego stowarzyszenia badań i rozwoju przemysłu farmaceutycznego.
- Naszym wspólnym celem jest badanie nowych leków, w medycynie musimy działać wspólnie. Cieszy mnie, że możemy porozmawiać o kwestiach prawnych i systemowych. Chcemy współpracy zyskownej, ale odpowiedzialnej wobec pacjentów - powiedział szef chińskiej delegacji. - W Polsce istnieją bardzo nowoczesne ośrodki badawcze i chociaż oba rynki nie są współmierne wielkością, to problemy, z jakimi się zmagają są podobne - brak technologii i możliwości produkcji. Poinformował, że Sino-PhiRDA ma wsparcie chińskiego rządu i może dawać ulgi firmom uruchamiającym badania i produkcję w Chinach.Dodał również, że są zainteresowani m.in. lekami onkologicznymi.
- Chiny to olbrzymi rynek, możemy spróbować sprzedawać tam nasze dobre leki. Chińczycy mają też swoje doskonałe naturalne leki ziołowe, których ofertę w Europie powinni uzupełnić. Wprawdzie u nas trudno rejestruje się leki, ale jeśli są tak dobre, powinni spróbować to zrobić, aby uzyskać dostęp na cały rynek unijny - powiedziała Irena Rej, Prezes Izby Gospodarczej "Farmacja Polska", która zrzesza 115 polskich firm, w tym największych hurtowników oraz producentów leków zarówno nowatorskich, jak i odtwórczych (generycznych). Dyrektor generalny Infarmy - związku pracodawców 32 innowacyjnych firm farmaceutycznych - Paweł Sztwiertnia poinformował podczas spotkania, że w całej Europie jest to branża wydająca najwięcej - bo 16 proc. swoich przychodów - na badania i rozwój. Według danych Infarmy innowacyjne firmy farmaceutyczne w Polsce wydają rocznie 900 mln zł na badania kliniczne.

www.rynekzdrowia.pl

{jumi [*9]}

 

Warszawa