updated 3:52 PM CET, Mar 22, 2019
Na żywo:
A+ A A-

Olimpiada w Londynie najbardziej zielona?

Według zapowiedzi organizatorów igrzyska olimpijskie w Londynie  miały być najbardziej zielonymi nowożytnymi igrzyskami. Organizacja ekologiczna WWF sprawdziła, czy olimpiada rzeczywiście była przyjazna środowisku.

W 2005 roku WWF przygotował strategię organizacji olimpiady przyjaznej środowisku. Objęła ona dziesięć kluczowych obszarów, takich jak zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i produkcji śmieci, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i zrównoważony transport. W zależności od stopnia realizacji założeń przyznano organizatorom zielone, żółte lub czerwone światło.
Zz ograniczenie emisji dwutlenku węgla podczas budowy obiektów sportowych organizatorzy igrzysk w Londynie otrzymali zielone światło.  Żółte światło WWF otrzymały rozwiązania dotyczące gospodarki odpadami czasie eksploatacji obiektów olimpijskich.
Częściowy sukces Londyn odnotował w zakresie gospodarki wodnej. Ścieki były powtórnie wykorzystywane. Analogiczna sytuacja miła miejsce w przypadku bioróżnorodności. Przy okazji przygotowań do olimpiady powstał nowy miejski park., a inne tereny zielone w mieście nie ucierpiały w rezultacie prac przed rozpoczęciem igrzysk.
Londynowi nie udało się przygotować olimpiady w pełni przyjaznej dla środowiska, ale to, co już zrobiono należy uznać za duży postęp w tworzeniu dobrej praktyki do naśladowania przez kolejnych gospodarzy tej największej imprezy sportowej. Wiele też zależało od samych kibiców i ich zachowań na tak dużej, masowej imprezie. Wybierając produkty w opakowaniach nadających się do recyklingu lub ponownego wykorzystania, korzystając z lokalnych punktów gastronomicznych serwujących posiłki ze świeżych, sezonowych produktów, unikając napojów w plastikowych lub styropianowych kubeczkach i jedzenia podawanego na talerzach jednorazowego użytku również kibice przyczynili się do ograniczenia ilości odpadów.

www.chronmyklimat.pl

{jumi [*9]}

 

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 13 sierpień 2012 09:58
Please provide full Credentials Infomation