updated 11:59 AM CET, Dec 18, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Kolejna parada parowozów zakończona

  • Napisał 
  • Dział: CSR
Kolejna parada parowozów zakończona Fot. PKP Cargo

Jak informowaliśmy 25-26 sierpnia odbyła się ósma edycja Parowozjady 2012 w Chabówce. W czasie wypełnionej fascynującym programem imprezy swoje setne urodziny obchodził najstarszy czynny parowóz w Polsce - Ol12.

Organizatorami imprezy były spółka PKP Cargo i Fundacja Era Parowozów. Uczestnicy Parowozjady w miniony weekend byli świadkami wyjątkowej urodzinowej imprezy na cześć lokomotywy Ol12, najstarszego czynnego parowozu w Polsce, liczącego sobie już 100 lat. Tłum gości odśpiewał Jubilatce tradycyjne w takim przypadku „Dwieście lat!”. Dostojna „Oelka” otrzymała prezent-niespodziankę oraz wystąpiła w roli głównej podczas parady parowozów i pokazie składów historycznych oraz w wieczornym pokazie iluminacji w scenografii lodowych fontann. Oprócz lokomotywy-jubilatki w Chabówce zaprezentowały się także parowozy Ty2-911, TKt48-191, TKh49-1, Ol49 oraz parowóz z Czech 534.0432 (po raz pierwszy w Chabówce) i parowóz 464.001 z Prievidzy na Słowacji. W programie znalazły się również m.in.: cykl koncertów „Jubileuszowa podróż po Europie” z udziałem aktorów teatrów muzycznych Roma, Buffo i Komedia, show dla dzieci „PanYapa”, konkursy i zabawy związane z jubilatką oraz wiele innych atrakcji. Wszyscy chętni mogli wejść na zaplecze parowozowni, poznać dawne techniki napraw taboru czy też obejrzeć pokaz obrządzania parowozów.

Drugiego dnia Parowozjady również nie zabrakło wrażeń. Wiele emocji dostarczyły zawody drużyn parowozowych. W zawodach wzięły udział cztery drużyny – z Chabówki (Ol12), Wolsztyna (Ol49) oraz z Czech (534.0432 ) i Słowacji (464.001). Konkurentów rozgromiła drużyna gospodarzy, natomiast goście z Wolsztyna zostali uznani za najbardziej wesoły zespół.

Na zakończenie strongmani wykazali się niezwykłą siłą podczas pokazów i konkursów
z udziałem publiczności. Dla miłośników podróży retro kursowały historyczne składy pociągów wokół Chabówki m.in. w sobotę do Dobrej k. Limanowej, Nowego Targu i Rabki, a w niedzielę dwa pociągi do Mszany Dolnej. Organizatorzy Parowozjady 2012 - PKP Cargo i Fundacja Era Parowozów, w myśl hasła „Już od pokoleń kochamy kolej…” sprawują opiekę nad zabytkowym taborem w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce oraz w Parowozowni Wolsztyn.

{jumi [*9]}

Warszawa