updated 12:37 PM CEST, May 24, 2019
A+ A A-

Bonifratrzy farmaceuci w muzeum

  • Napisał 
  • Dział: CSR
Bonifratrzy farmaceuci w muzeum Fot. Pelion SA

W łódzkim Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego odbył się wernisaż nowej wystawy „Działalność Zakonu Bonifratrów – Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego w Polsce”.

Ekspozycja powstała we współpracy z Zakonem Bonifratrów w Łodzi. Wystawa będzie czynna do 19 października 2012 r. Otwarciu wystawy towarzyszył wykład Marcina Samosieja z Poradni Ziołoleczniczej Konwentu Bonifratrów nt. „Tradycyjne ziołolecznictwo klasztorne jako narzędzie dla współczesnego lekarza”. Ekspozycja prezentuje zbiór fotografii wykonanych z okazji 400-lecia istnienia prowincji polskiej Zakonu św. Jana Bożego, a także przedstawia historię powstania poszczególnych konwentów zakonnych. - W tygodniu, w którym obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Aptekarza łódzkie Muzeum Farmacji, z którą Pelion SA jest od wielu lat związany otworzył kolejną atrakcyjną wystawę tematyczną. Mamy nadzieję, że będzie ona się cieszyła dużym powodzeniem nie tylko wśród osób związanych z farmacją – mówi Renata Borkowska – Kubiak, rzecznik prasowy Pelion SA.

Polscy Bonifratrzy czerpią z ponad 300-letniej tradycji leczenia ziołami przez braci w Wilnie. W 1945 r. wileńscy Bonifratrzy przywieźli do Łodzi receptury ziołowe oraz zapas ziół, zapoczątkowując tym samym historię powstawania punktów porad lekarskich i aptek. Poradnie ziołolecznicze do dzisiaj służą fachową poradą w zakresie leczenia ziołami, a apteki oferują rozmaite mieszanki ziołowe pomocne w leczeniu licznych schorzeń. Ekspozycję można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16.

Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego jest jedną z najmłodszych łódzkich placówek muzealnych. Powstało w 2008 r. z inicjatywy Polskiej Grupy Farmaceutycznej (obecnie Pelion SA). Mieści się na Placu Wolności 2, w zabytkowej kamienicy, w której od 1840 r. do dziś działa najstarsza łódzka apteka, założona przez Karola Ketschmana. W Muzeum prezentowane są zabytkowe meble, naczynia, księgozbiory, stare recepty i inne przedmioty dokumentujące tradycje polskiego aptekarstwa. Eksponaty te są darem Grupy Pelion, innych placówek muzealnych, jak również prywatnych kolekcjonerów. W sumie w Muzeum zgromadzono ponad tysiąc unikatowych przedmiotów, w tym apteczne meble z przełomu XIX i XX w., różnego rodzaju naczynia i wagi apteczne, pojemniki, w tym puszki z drewna lipowego, żeliwne moździerze z XVIII w., cynowe menzury itp. Muzealna biblioteka zawiera bogatą literaturę farmaceutyczną w języku polskim i językach obcych (angielskim, rosyjskim, czeskim i hiszpańskim), a także liczne czasopisma farmaceutyczne i chemiczne. Muzeum pełni też rolę placówki oświatowo – naukowej. Muzeum działa w porozumieniu z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Archiwum Państwowym w Łodzi i Muzeum Historii Miasta Łodzi. Od 2008 r. Muzeum uczestniczy w „Nocy Muzeów” – europejskim święcie miłośników historii i sztuki.

{jumi [*9]}

Please provide full Credentials Infomation