updated 6:48 PM CEST, Sep 25, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Uzbekistan – nowa marka turystyczna

  • Napisane przez JEN
  • Dział: Globtroter
Wyróżniony Uzbekistan – nowa marka turystyczna JEN

W ciągu 26 lat suwerennego rozwoju Uzbekistan stworzył rozpoznawalną na całym świecie markę turystyczną swojego kraju. Z roku na rok rośnie zainteresowanie Uzbekistanem jako nowym kierunkiem podróży turystycznych.

Decyduje o tym niezwykła historia tego kraju, wspaniała architektura i ciekawa kultura.

Na terytorium republiki znajduje się ponad siedem tysięcy zabytków z różnych epok i cywilizacji. Większość z nich zlokalizowanych jest w starożytnych miastach takich jak Samarkanda, Bukhara, Khiva, Taszkient, Szakhrisabz. Niektóre z wyjątkowych zabytków są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Coraz więcej zagranicznych turystów

Tylko w niewielu krajach świata można zetknąć się z tak wspaniałymi zabytkami, niezwykle bogatą fauną i florą, niesamowitymi krajobrazami, obszarami dziewiczej przyrody, a także różnorodnością tradycji kulturalnych i kuchni narodowej. Wszystkie te elementy występują w Uzbekistanie.

W ostatnim czasie kraj ten stał się interesującym miejscem podróży dla zagranicznych turystów. Potwierdza to dynamicznie rosnąca liczba gości odwiedzających ten kraj. W 2014 r. Uzbekistan odwiedziło 1,94 mln osób, co stanowiło 40% wzrost w porównaniu do 2011 r. W ubiegłym roku liczba podróżnych z innych krajów przekroczyła 2 mln. W latach 2011-2015 eksport usług turystycznych wzrósł ponad trzykrotnie.

 

Eko turystyka

Dzięki unikatowym walorom naturalnym Uzbekistan zyskał wiodącą pozycję w zakresie turystyki ekologicznej wśród krajów Azji Centralnej.

Szczególną uwagę zwracają światowe rezerwaty przyrody, w tym rezerwat biosfery Chatkal, który UNESCO uznaje za największy na świecie obszar chroniony. W ramach koncepcji rozwoju ekoturystyki w Uzbekistanie podejmowane są prace zmierzające do ochrony natury i zapewnienia stabilności sytuacji ekologicznej w jeziorach Aydar-Arnasai oraz kurortach rekreacyjnych Ugam-Chatkal i Charvak.


Turystyka ekologiczna jest nie tylko skutecznym narzędziem do zachowania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, odnawiania ekosystemów, ale także ważnym elementem trwałego rozwoju odwiedzanych regionów i dobrobytu miejscowej ludności. Do nowych i stosunkowo młodych, ale obiecujących obszarów ekoturystyki w Uzbekistanie należy turystyka zdrowotna, turystyka uzdrowiskowa i geoturystyka.

Państwowy Komitet Rozwoju Turystyki wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracował plany rozwoju turystyki zdrowotnej. W Uzbekistanie usługi instytucji medycznych mogą stać się elementami produktów turystycznych sprzedawanych przede wszystkim dla obywateli z krajów ościennych. Ten typ turystyki pozwala połączyć odpoczynek z leczeniem nie tylko na bazie sanatoriów i kompleksów wypoczynkowych, ale także ośrodków medycznych.

 

Rozwój infrastruktury turystycznej

Stworzenie infrastruktury wypoczynkowej, spełniającej światowe standardy jest ważnym elementem zapewnienia prawidłowego wypoczynku dla turystów. Przez ponad 26 lat suwerennego rozwoju w Uzbekistanie rozbudowano sieć obiektów hotelowych. Obecnie w kraju jest ponad 600 hoteli i obiektów noclegowych o różnych formach własności. Oferują one łącznie ponad 50 000 miejsc noclegowych. Wśród najbardziej znanych hoteli wyróżnić należy: Lotte, Radisson Blu, Ramada, Wyndham, czy Hyatt Regency.

W Uzbekistanie istnieje ponad 830 firm turystycznych, których działalność polega głównie na pozyskiwaniu i obsłudze turystów zagranicznych. Ponad 500 firm zajmuje się wytwarzaniem pamiątek. Prawie wszystkie firmy turystyczne działają w sektorze prywatnym. Wpływa to pozytywnie na tworzenie konkurencyjnego środowiska, zwiększając tym samym jakość świadczonych usług.

 

Modernizacja infrastruktury transportowej

Jednym z kluczowych czynników rozwoju turystyki jest również rozwój infrastruktury transportowej oraz łatwość i szybkość dojazdu do obiektów turystycznych.

Uzbekistan posiada 11 międzynarodowych lotnisk. Są one zlokalizowane m.in. w Taszkiencie, Samarkandzie, Bukharze, Urgenchu, Nukusie i innych miastach. Porty lotnicze wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt i urządzenia dzięki czemu pasażerowie korzystają z usług na najwyższym, światowym poziomie. Znakomite wyposażenie lotnisk umożliwia obsługę samolotów różnego typu. Narodowe linie lotnicze "Uzbekistan Airways" prowadzą regularne loty do ponad 50 miast w Europie, Azji, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Północnej.

W 2011 r. na linię Taszkient-Samarkanda wprowadzono nowoczesne pociąg dużej prędkości Afrosiyob rozwijające prędkość 254 km na godzinę. Przedłużenie tej linii do Bukhary i Karshi stworzyło dodatkowe udogodnienia dla turystów. W kolejnym etapie planuje się uruchomienie tego typu połączeń kolejowych do Khivy. Utworzenie linii kolejowej Angren-Pap, która biegnie wzdłuż przełęczy Kamchik na wysokości 2200 metrów nad poziomem morza, umożliwiła połączenie obszarów doliny Ferghana z innymi regionami Uzbekistanu. Ponadto to połączenie kolejowe stało się ważnym ogniwem Nowego Szlaku Jedwabnego - nowego międzynarodowego kolejowego korytarza tranzytowego wiodącego z Chin przez Azję Środkową do Europy. Jego uruchomienie stworzy również nowe możliwości dla turystyki.

W ostatnich latach Uzbekistan wybudował i zmodernizował około 3 000 km nowoczesnych autostrad, a także znaczną część infrastruktury drogowej, w tym kempingów, stacji benzynowych, punktów gastronomicznych i różnego typu usług.

W 2015 roku uruchomiono projekt Tashkent City Tour, w ramach którego turyści mogą odbywać wycieczki objazdowe po Taszkiencie wygodnymi autobusami. Biorąc pod uwagę stały popyt, wkrótce liczba tego typu tras turystycznych wzrośnie. W tym celu planowane jest zakupienie kolejnych autobusów, które będą realizowały wycieczki po stolicy i Samarkandzie.

 

Kształcenie kadr i promocja kraju

Decydującym czynnikiem dla rozwoju przemysłu turystycznego jest kwestia szkolenia wysoko wykwalifikowanego personelu. Światowe statystyki wskazują, że dziś na sto osób zatrudnionych jedenaście pracuje w branży turystycznej. Potwierdza to strategiczne znaczenie przemysłu turystycznego i jego globalnych perspektyw. Szkoleniem nowoczesnych specjalistów dla potrzeb turystyki w Uzbekistanie zajmuje się 5 wyższych uczelni, w tym Singapurski Instytut Rozwoju Zarządzania w Taszkencie oraz 11 kolegiów zawodowych.

W celu promowania krajowej marki turystycznej na światowym rynku Republika Uzbekistanu corocznie bierze udział w największych specjalistycznych wystawach międzynarodowych. Początkowo w 2000 roku Uzbekistan był reprezentowany na zaledwie dwóch międzynarodowych targach turystycznych w Europie Zachodniej - w Berlinie i w Londynie. Od 2012 r. stoiska narodowe Uzbekistanu są obecne na największych światowych targach turystycznych w tym na: EMITT (Istanbul), Fitur (Madrid), ITB (Berlin), MITT (Moscow), BALTTUR (Riga), TOP Resa (Paris), Incontri (Rimini, Włochy), WTM (London), Jata (Tokio).

 

Znakomite perspektywy

Eksperci Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC) mówią o nadchodzącym boomie przemysłu turystycznego w wielu krajach m.in. w Uzbekistanie. Według prognoz tej organizacji, rozwój turystyki w tym kraju w ciągu najbliższych dziesięciu lat wyniesie około 7% rocznie.

Zdaniem ekspertów Banku Światowego, dzięki osiągnięciu głównego celu jakim jest zwiększenie potencjału turystycznego i liczby obsługiwanych turystów Uzbekistan odniesie bezpośrednią korzyść z utworzenia nowych miejsc pracy, wzrostu eksportu i PKB. To z kolei pozwoli państwu na utrzymanie wysokiego poziomu rozwoju gospodarczego i dobrobytu obywateli.

Dziś Uzbekistan zwraca uwagę na rozwój poszczególnych segmentów branży turystycznej, zwiększając zdolność kraju w tej dziedzinie, jak również na efektywne wykorzystanie istniejących zasobów materialnych i niematerialnych.

Uzbekistan 1

Uzbekistan 2

Uzbekistan 4Uzbekistan 5Uzbekistan 7Uzbekistan 9Uzbekistan 10Uzbekistan 11Uzbekistan 12

 

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.