updated 4:26 PM CET, Feb 22, 2018
A+ A A-

PKP przekazały Zakopanemu dworzec pod Centrum Komunikacyjne

  • Napisane przez ISBNews
  • Dział: Globtroter
PKP przekazały Zakopanemu dworzec pod Centrum Komunikacyjne Wikipedia

Polskie Koleje Państwowe S.A. i Zakopane podpisały porozumienie, w myśl którego PKP przekazują na rzecz miasta dworzec kolejowy wraz z przyległym placem, podały PKP.

Pozwoli to na realizację centrum komunikacyjnego, integrującego wszystkie środki komunikacji.

"Modernizacja dworca kolejowego w Zakopanem to jedno z działań na rzecz zapewnienia pasażerom lepszego, bezpieczniejszego i bardziej komfortowego dostępu do kolei. Cieszy fakt, że prace inwestycyjne Polskich Kolei Państwowych wspierają samorządy. Modernizujemy zabytkowe dworce, przywracając ich kolejowe funkcje, ale też stwarzamy możliwości, by mogły być one wykorzystywane dla innych potrzeb lokalnych społeczności. Jestem przekonany, że miasto Zakopane dobrze wykorzysta przekazany mu obiekt" - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, cytowany w komunikacie.

Dworzec oraz przyległy do niego plac będą nadal służyły celom transportowym. Miasto planuje budowę centrum komunikacyjnego, integrującego pociąg z innymi środkami transportu. W ramach prac dworzec kolejowy zostanie poddany gruntownej modernizacji. Część kompleksu stacyjnego, obejmująca infrastrukturę torowo-peronową, będzie nadal zarządzana przez PKP Polskie Linie Kolejowe. W myśl porozumienia kolej zostaje uwłaszczona na tym terenie.

Budynki dworca mieścić będą także m.in. mediatekę, centrum informacji turystycznej, klub muzyczny, sale wystawowe, podano także.

"Pragnę podziękować wszystkim zaangażowanym w prace nad porozumieniem, dzięki któremu PKP i miasto Zakopane wychodzą naprzeciw potrzebom zarówno turystów, jak i mieszkańców. Gruntowna modernizacja połączona z budową centrum komunikacyjnego integrującego kolej z innymi środkami transportu to najlepsze rozwiązanie dla zakopiańskiego dworca" - podkreślił prezes PKP Krzysztof Mamiński.

Przekazanie zakopiańskiego dworca na rzecz miasta to jeden z przykładów szeroko zakrojonej współpracy PKP S.A. z lokalnymi władzami. Od 2010 roku do końca września tego roku spółka przekazała na rzecz jednostek samorządu terytorialnego w całym kraju 295 dworców, przypomniano.

Warszawa