updated 2:34 AM CEST, Sep 25, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Karyntia: atrakcje turystyczne przez cały rok

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Globtroter
Wyróżniony Karyntia: atrakcje turystyczne przez cały rok

W Polsce mamy za oknami chmury i opady, chociaż na najbliższe dni zapowiedzi zarówno huraganowych wiatrów jak i słonecznej jesieni. W austriackich Alpach natomiast coraz bliżej jest sezonu zimowego.

Chociaż w Karyntii, najbardziej na południe wysuniętym kraju związkowym, atrakcje turystyczne dostępne są przez cały rok. Potwierdziło to kolejne spotkanie z jego przedstawicielami, zorganizowane dla polskich dziennikarzy w Warszawie, tradycyjnie przez Narodowe Biuro Promocji Austrii. W trochę zmienionej, ciekawej formule, dobrze przyjętej przez jego uczestników.

Tym razem bez zwyczajowej prezentacji zdjęć i filmów na ekranie, gdyż Karyntia, jej krajobrazy oraz inne atrakcje turystyczne, jest na ogół dobrze znana dziennikarzom turystycznym. Szefowa NBPA Gabrielle Lengner poprowadziła spotkanie w konwencji rozmowy z gośćmi z jej kraju: Elke Maidic z Kärnten Werbung w Klagenfurcie oraz Ronem Kapteynem z Parku Narodowego Wysokich Taurów. Zaś informacje jakie przekazywali oni polskim mediom, wzbogacone były o materiały na piśmie, w wersji elektronicznej oraz wydane ostatnio po polsku bezpłatne mapki.

Oprowadzający po południu Austrii „Kompas Karyntii” z mnóstwem bardziej szczegółowych informacji o poszczególnych miejscowościach, propozycjach urlopowych na lato i zimę, tamtejszej kulturze, zwyczajach, trasach narciarskich i rowerowych, regionalnej kuchni, różnorodnych możliwościach wypoczynku itp.  I podobne wydawnictwo już tylko poświęcone atrakcjom karynckiej zimy – „Ciesz się zimą”, z prezentacją 24 tamtejszych ośrodków narciarskich oraz propozycjami spędzania czasu nie tylko na stokach narciarskich, ale także kontaktach z przyrodą z dala od nich. Na wyprawach narciarskich, nartach biegowych, wędrówkach w rakietach śnieżnych itp.

Nie zabrakło oczywiście także mnóstwa interesujących faktów oraz nowości. Np. że w tegorocznym sezonie letnim Karyntię odwiedziło 20% więcej turystów polskich niż przed rokiem.

Chociaż, podkreśliła Elke Maidic, ciągle wielu z nich obawia się, że tamtejsze górskie jeziora są tak samo zimne, jak w Polsce. W rzeczywistości, nawet na wysokości 3,8 tys. m n.p.m., temperatura wody w nich sięga w lecie nawet 28ºC, chociaż w zimie pokrywa je tafla lodu i wiele – takich jest 40 – zamienia się w lodowiska. Przy czym przeważnie z termami, oszklonymi i ogrzewanymi pawilonami itp.

Nowością są trekkingowe wyprawy skitourowe po Nockberge Trail, trasie łączącej pięć regionów: Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert oraz Bad Kleinkirchheim/St. Oswald. Przeznaczona jest ona dla tych amatorów takich wypraw, którzy już mają w nich pewne doświadczenie, a zarazem dobrą kondycję. Równocześnie jednak nie decydują się jeszcze mierzyć z odcinkami wysokogórskimi. Na pokonanie jednego etapu przewiduje się 6 godzin, ale czas ten można skrócić dzięki wyciągom i kolejkom, umożliwiającym wygodniej pokonywać strome odcinki.

Z ważną informacją: korzystanie z tej trasy nie oznacza noclegów w obozach i na materacach, lecz w najlepszych hotelach ze strefami welles i kuchnią alpejsko – adriatycką. O tamtejszej kuchni mówiono na spotkaniu sporo, gdyż – co podkreśliła Elke – Polacy lubią dobrze zjeść, nie stronią też od austriackich win. A karyncka kuchnia, regionu sąsiadującego ze Słowenią i Włochami, łączy elementy tych trzech kuchni narodowych. Przy czym opiera się na świeżych składnikach i to zgodnie z porami roku. W wypowiedziach gości oraz materiałach przekazanych dziennikarzom nie zabrakło także wielu innych informacji, zapowiedzi i ciekawostek.

Region ten nie promuje w sportach rywalizacji „szybciej, wyżej, dalej”, lecz aktywne przeżywanie przyjemności, także całymi rodzinami. W przypadku narciarstwa, alpejskie można uprawiać tam na każdym poziomie, z ogromną różnorodnością. Gwarantuje to 30 regionów narciarskich Karyntii i Tyrolu Wschodniego z ponad 800 km świetnie przygotowanych tras, i to z gwarancją śniegu. Doświadczonym narciarzom niezapomnianych przeżyć dostarczają czarne trasy wśród trzytysięczników. Ale są i łagodne, szerokie zjazdy dla całych rodzin, a także stoki z muldami i halfpipe’ami.

W wielu regionach można już korzystać z wycieczek narciarskich o świcie – early morning skiing. I regionalnych skipasów z atrakcyjnymi usługami dodatkowymi w cenie. Znakomite warunki zapewniają amatorom łyżwiarstwa zamarznięte tafle karynckich jezior. Za największą w Europie uznaje się Weissensee. To na nim odbywają się najliczniej obsadzane na świecie zawody w łyżwiarstwie szybkim – alternatywne holenderskie Wyścigi Jedenastu Miast. Niegdyś Holendrzy organizowali je na swoich kanałach. Gdy przestały zamarzać, przenieśli je na to jezioro.

Jednorazowo uczestniczy w nich na dystansie 200 km, chociaż są i krótsze, po 5 i więcej tysięcy zawodników. Najbliższe odbędą się od 20 stycznia do 4 lutego 2018 r. Nie tylko Holendrzy korzystają z warunków lepszych w Karyntii, niż u siebie. W Wysokich Taurach, w regionie Grossglocknera, odbyły się również Międzynarodowe Mistrzostwa Narciarskie Polski. Z innych zapowiedzi głośnych imprez sportowych warto zanotować sobie Zawody Pucharu Świata Pań. Najbliższe w dniach 14-18 stycznia 2018 r. Ale nie brak również propozycji nie – sportowych.

Należą do nich przede wszystkim karyncki adwent oraz jarmarki bożonarodzeniowe.

W tej dziedzinie swoje siły połączyło w Karyntii pięć miast i siedem jarmarków z różnorodnymi programami. Np. „adwent ponad chmurami” w Pyramidenkoghel, czy adwentowy spacer z lampionami na 6-kilomettowej trasie Katschberg. Lub „miasto aniołów” Velden nad Wörthersee, ze specjalnym programem dla dzieci. To, oczywiście tylko przykłady.

Bardzo ciekawie o Parku Narodowym Wysokich Taurów, najstarszym w Austrii, i o tamtejszych atrakcjach, opowiadał Ron Kapteyn. Holender, który od 30 lat przyjeżdżał do niego, a od 12 jest w nim strażnikiem i przewodnikiem. Organizowanych jest w nim wiele wycieczek, także przez dział edukacji dla dzieci i młodzieży. Przyroda jest tam bogata, zwierzyny i ptaków mnóstwo gatunków. Można je podglądać z odległości, gdyż bliższe spotkania z ludźmi mogą dla zwierząt skończyć się nawet tragicznie. Był przypadek zawału serca jelenia.

Obserwacje przyrody organizowane są, w grupach do 12 osób, w różnych porach roku, w zimie na rakietach śnieżnych. Można spotkać zarówno m.in. kozice, jak i koziorożce alpejskie oraz inne gatunki zwierząt i ptaków. Niekiedy nawet wilki, które jako młode przechodzą ze Słowenii aby w Karyntii tworzyć własne watahy. Tamtejsi górale – mówił Ron Kapteyn – skarżą się na szkody, jakie powodują te drapiezniki, ale są one potrzebne, stanowią część natury. Więcej na temat turystycznych atrakcji Karyntii można znaleźć na www.karyntia.pl

Cezary Rudziński

Zdjęcia z prezentacji – autora, z Karyntii – Kärnten Werbung

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.