updated 1:46 PM CEST, Sep 21, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Styria: zielone serce Austrii

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Globtroter

Zielonym sercem Austrii nazywana jest Styria, jeden z jej krajów związkowych Steiermark.

Jego letnie i zimowe atrakcje były tematem prezentacji prasowej zorganizowanej w Warszawie przez tutejsze przedstawicielstwo Narodowego Biura Promocji Austrii. Przylecieli na nie: Julia Maierhofer ze Steiermark Tourismus w Grazu, Petra Moscher z Judenburga, reprezentująca region urlopowy Murtal i Mathias Schattleiter z regionu Schladming-Dachstein. Prezentację prowadziła, głównie w formie wywiadów – rozmów ze styryjskimi gośćmi, dyrektor NBPA w Polsce, Gabrielle Lengner.

Na wstępie poinformowała, że w tegorocznym sezonie letnim Styria odnotowała bardzo duży wzrost liczby zagranicznych gości, w tym także z Polski. Rekordowy pod tym względem był również miniony sezon zimowy 2016-2017. I to mimo, iż był on krótszy niż zazwyczaj z powodu wczesnej Wielkanocy. Od listopada ub. r. do kwietnia br. ten kraj związkowy odwiedziło 1.697.781 gości, co stanowiło ponad 3% wzrost w porównaniu z sezonem poprzednim. W przypadku 16.957 turystów polskich oznaczało wzrost o 15,6%, zaś 185.440 zarejestrowanych noclegów o 13%.

W Styrii od 10 lat utrzymuje się pod tym względem nieprzerwana tendencja wzrostowa. Przybyło w niej w tej dekadzie bowiem 481.800 gości, tj. o 39,6% więcej i skorzystali oni z 1.221.842 noclegów, tj. o 25,5% więcej. Do końca października br. odnotowano przyjazd 23,8 tys. turystów z Polski. W lecie nieco mniej niż przed rokiem, ale skorzystali oni z większej liczby – 85 tys. noclegów. Polacy przesunęli się dzięki temu na ósme miejsce, wyprzedzając Hiszpanów oraz Francuzów, i stanowią obecnie 7,7% całego zagranicznego ruchu przyjazdowego do Styrii.

Gabi, jak jest nazywana zdrobniale przez dziennikarzy, powiedziała też, że dzięki długiej, złożonej z 35 odcinków trasie wędrówek, można zobaczyć w Styrii praktycznie wszystko od gór i lodowców po winnice. Ten kraj związkowy szczególnie popularny jest jako miejsce wypoczynku całych rodzin, które stanowią 32% całego ruchu. I mają do dyspozycji wiele atrakcji oraz nowości. M.in. nowe dyscypliny sportów zimowych, kursy dla dzieci oraz tych osób dorosłych, które mają dłuższą przerwę w ich uprawianiu. Ciekawą ofertę na „po nartach” i aktywności poza stokami itp.

Wiele szczegółów przedstawili w multimedialnej prezentacji goście. 17 grudnia otwarty zostanie w Styrii tegoroczny sezon, a 38 ośrodków uczestniczyć będzie w 2. narciarskim festynie rodzinnym FamilienSkiFest. Obowiązywać w nich będą wówczas 50% zniżki na karnety narciarskie, kursy nauki na nartach oraz wypożyczanie sprzętu sportowego. W programie znajdą się m.in. liczne imprezy, od dziecięcych po aprés-ski. 11 torów z przeszkodami, tory saneczkarskie, stoki z wyciągami i nocne wędrówki. Tegoroczna zima będzie okazją do wypróbowania nowych dyscyplin sportowych lub odświeżenie dawnych umiejętności.

Jej hasłem jest „Uczenie się przez całe życie”. Można będzie odbyć 4-godzinny kurs jazdy na nartach turowych, nauczyć wędrówek na rakietach śnieżnych, zaliczyć kursy: jazdy na nartach biegowych, rowerach śnieżnych, biatlonu, ale również medytacji, jogi, pieczenia oraz majsterkowania. I to od Górnej Styrii – aż do Parku Narodowego Gesäuse i od regionu wypoczynkowego Mural do Styrii Wschodniej. Jedną z tamtejszych atrakcji są gorące termy. Nowe centrum zdrowia Vita med Gesundhaitszentrum (zainwestowano w nie ok. 11,5 mln euro) w Bad Radkersburg poleca m.in. treningi wytrzymałościowe, siłowe i aparatu ruchu.

– Zimowa kuracja nad jeziorem Grundlsee potwierdzi – zapewniała Julia Maierhofer – jak skuteczny może by nawet krotki wypoczynek w zgodzie z natura, wśród lasów i jezior. Bogata jest tamtejsza oferta kulinarna, zwłaszcza w gospodach górskich, w które również zainwestowano ostatnio spore środki. Poza stokami, z dala od tras zjazdowych i biegowych, na gości czeka 130 atrakcji turystycznych. M.in. muzea, młyny, wspomniane termy, parki krajobrazowe, zimowe szlaki do wędrówek, place golfowe, degustacje win oraz wycieczki z przewodnikiem po miastach.

9 pozycji liczy lista największych ostatnich inwestycji w ośrodki narciarskie, termy i hotele. M.in. w Crosspark Reiteralm, rozbudowę systemu zaśnieżania w Loser, odnowienie wyciągu Polster-Lift w Präbichl, nowe gospody (wydatek ok. 5,5 mln euro) Alm-Arena i Stonis Rauchkuchl w Hauser Kaibling. A także w 3 nowe hotele w Grazu i Loser. A to tylko przykłady. Ciekawe są programy imprez dla całych rodzin, narciarskich – z Pucharem Świata i Europacup FIS. Jarmarków adwentowych i bożonarodzeniowych Więcej szczegółów na temat nowości i oferty turystycznej Styrii, m.in. darmowych noclegów dla dzieci do lat 6, znaleźć można na: www.steiermark.com.

Poza informacjami dotyczącymi całej Styrii z przykładami z jej miejscowości i ośrodków, więcej szczegółów zawierały prezentacje wspomnianych dwu regionów. W Murtal nowością jest skipass Mur-Mürz Top obejmujący 9 terenów narciarskich z 69 kolejkami linowymi i wyciągami, 208 km tras i stoków. Inna karta, MurtalGästeCard zapewnia idealny dostęp do najważniejszych atrakcji turystycznych tego regionu. M.in. Sternenturm -najwyższego planetarium Europy w Judenburgu, term Aqualux w Fohnsdorf, term leczniczych Wildbad w Dürstein i wielu innych. Karnet ten dostępny jest jako sezonowy lub kilkudniowy.

Od 26 stycznia do 4 lutego 2018 r. przez 10 dni odbędą się „Wędrówki na rakietach śnieżnych w Murtal”. Można będzie dowiedzieć się wszystkiego o użyciu tego sprzętu, z udziałem ekspertów i praktyków. Oczywiście także podczas wycieczek po urozmaiconych, specjalnie wytyczonych trasach. Poza stokami proponowane są też trasy biegowe z certyfikatem „Steirisches Loipengütesigl” w Hohentauern, Krakautal i Lassnitz – St. Lambrecht. W kilku miejscowościach odbywają się jarmarki regionalne, adwentowe i bożonarodzeniowe. Wielu amatorów wrażeń przyciągnie na pewno też Projekt Spielberg – park śnieżnych atrakcji.

Z treningiem zimowym samochodami, strzelaniem z bezpiecznych karabinków laserowych oraz programami dla dzieci. Kalendarz imprez zimowych w Murtal obejmuje 9 głównych wydarzeń od 12 grudnia 2017 do 7 kwietnia 2018 r. M.in. Wyścigi kobiet FIS Grebenzen; Puchar świata juniorów na sankach, na torze naturalnym; Sylwestrowy pokaz na stoku Lachtal i w tej samej miejscowości równoległe zawody w snowboardzie. Szczegóły na: www.murtal.a.

Tradycyjnie bogata jest oferta regionu Schladming – Dachstein. Należy on do piątki najchętniej odwiedzanych turystycznych w Alpach. W minionym sezonie zimowym goście skorzystali tam z niemal 3.370 tys. noclegów, Do ich dyspozycji jest blisko 29,5 tys. miejsc noclegowych w 1894 obiektach, 7 centrów turystycznych i najwyższe wzniesienie: Hocher Dachstein – 2996 m n.p.m. Jest to eldorado dla narciarzy, z najnowocześniejszą infrastrukturą. „Narciarska huśtawka” łączy zbocza 4 znanych gór, a składają się na nią 123 km tras i działające non stop nowoczesne kolejki i wyciągi. Tak, non stop – to nowość nadchodzącego sezonu na lodowcu Dachstein.

A poza trasami narciarskimi są jeszcze trasy widokowe Skywalk, Trepie ins Nichts oraz most wiszący. Warto dodać do tego 31 kolejek krzesełkowych, 11 linowych, 46 wyciągów orczykowych i talerzykowych. 98 schronisk narciarskich. 234 km tras narciarskich, w większości w razie potrzeby sztucznie zaśnieżanych. 25-kilometrową trasę przez lodowiec Dachstein do Obertraun. 18-kilometrową trasę do jazdy w stylu freeride przez cyrk lodowy z Dachsteinu. 282 km zimowych szlaków wędrownych, 435 km narciarstwa biegowego i 7 tras – łącznie 28,5 km, saneczkarskich,

No i karnety, bezpłatne skibusy dla ich posiadaczy, szkółki narciarskie, w tym dla dzieci i rodzin oraz, pierwsza w Austrii, dla osób niepełnosprawnych. Region ten rozwija się szczególnie dynamicznie w ostatnich 10 latach. Organizuje w nadchodzącym sezonie, który rozpoczął się już 25 listopada br. i potrwa do marca 2018 r., 18 znaczących imprez sportowych i kulturalnych. Jest więc w czym wybierać i przebierać. Goście przywieźli zresztą sporo materiałów informacyjnych, również drukowanych. Szczegóły oferty tego regionu znaleźć można na: www.schladming-dachstein.at.

 

Cezary Rudziński

Zdjęcia autora

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.