updated 2:28 PM CET, Dec 14, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Dubaj - nowa dominanta architektoniczna

  • Napisane przez Dubai Tourism
  • Dział: Globtroter
Dubaj - nowa dominanta architektoniczna Dubai Tourism

W Dubaju otwarto dla zwiedzających nową dominantę architektoniczną, Dubai Frame.

Czynna jest codziennie w godzinach od 10.00 do 19.00. Wstęp kosztuje  50 AED dla dorosłych i 20 AED dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Natomiast dla osób starszych i  niepełnosprawnych z dwiema osobami towarzyszącymi  jest bezpłatny.

Dubai Frame należy do wyjątkowych projektów, których realizację władze miasta przywitały z wielkim entuzjazmem.

Stanowi estetyczną ikonę i nową dominantę architektoniczną, która kulturowo łączy w sobie przeszłość z teraźniejszością i jest ważną atrakcją zarówno dla gości, turystów, jak i mieszkańców. Przewiduje się, że przyciągnie ona około dwóch milionów gości rocznie.

Budowa Dubai Frame czyli „Berwaz Dubai” kosztowała 250 milionów AED. Budowla składa się z dwóch przezroczystych szklanych wież o wysokości 150 metrów, połączonych u szczytu 93-metrowym mostem, z którego roztacza się fascynująca miejska panorama. Z jednej strony Rama Dubaju obejmuje pejzaże i budynki znajdujące się przy ulicy Sheikh Zayed Road, odwołujące się do nowoczesnego charakteru Dubaju, natomiast z drugiej strony Berwaz można podziwiać widok na Deirę, Umm Hurair i Karamę, symbolizujące stary Dubaj.

Na parterze ulokowano interesującą  przestrzeń muzealną, w której przedstawiono historię rozwoju miasta oraz umieszczono wystawę prezentującą wszystko, co wiąże się z Dubajem. Zwiedzający wyruszają w swoistą podróż w czasie: projekcje, efekty mgielne, zapachy, ruch – to wszystko sprawia, że wystawa porusza wyobraźnię i porywa zwiedzających w klimat dawnych czasów. Galeria Przeszłości Dubaju (Past Dubai Gallery) idealnie uosabia koncepcję projektu.  Za  pośrednictwem najnowszych technik prezentacji,  w tym obrazów w 3D, opowiedziana jest tu  historia rozwoju miasta, jego przeszłość, .

Następnie zwiedzający przechodzą na podniebny poziom Sky Deck, by przeżyć drugą część podróży i zapoznać się z teraźniejszością Dubaju. Na gości czekają z każdej strony niesamowite widoki: stare miasto na północy i nowy Dubaj na południu. Dodatkowo przygotowano interaktywne aplikacje, np. ekrany uruchamiane w technologii rozszerzonej rzeczywistości, na których zwiedzający mogą wyszukiwać poszczególne budynki i obiekty, a także poznać ciekawostki czy obejrzeć budynki i obiekty w 3D. Najnowsze technologie przybliżają różne aspekty współczesnego Dubaju, takie jak architektura, gospodarka i infrastruktura

Kolejne doznania czekają na gości  na drugiej stronie półpiętra, gdzie można zwiedzić Galerię Przyszłości Dubaju (Future Dubai Gallery). Przedstawia ona Dubaj za 50 lat: wirtualna metropolia została zaprezentowana z użyciem interaktywnych projekcji i technologii wirtualnej rzeczywistości.

Warszawa