updated 9:07 AM CEST, May 25, 2019
A+ A A-

Szwajcaria: Rok 2018 pod znakiem turystyki rowerowej

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Globtroter
Szwajcaria: Rok 2018 pod znakiem turystyki rowerowej Cezary Rudziński

    Tematem wiodącym turystyki szwajcarskiej w 2018 roku będzie poznawanie tego kraju na rowerach.

Jest to w ojczyźnie kantonów i Wilhelma Tella niezwykle popularny rodzaj turystyki. Według danych przedstawionych przez szefową Switzerland Tourism w Warszawie Adrianę Czupryn oraz jej pomocnicę Martę Piechotę na tradycyjnym, walentynkowym spotkaniu z mediami, na których podsumowywany jest rok miniony i przedstawiane zamierzenia na bieżący, z rowerowej turystyki drogami korzysta tam 15,75 mln osób, w górach 18,66 mln., zaś z górskich wypraw trekkingowych na rowerach aż 40,43 mln. turystów.

    Rok 2017 był dla turystyki szwajcarskiej kolejnym udanym. Na co wpływ miała zarówno udana promocja, jak i spadek kursu franka wobec głównych walut świata, a także naszego złotego. Nie ma jeszcze pełnych danych na temat wielkości ruchu za cały rok, ale obejmujące okres od stycznia do listopada są godne uwagi. Rośnie, w wielu przypadkach niezwykle dynamicznie, liczba turystów przyjeżdżających z wielu krajów mierzona noclegami w hotelach, z których oni korzystają. Spadki, z reguły minimalne, dotyczą tylko przyjazdów z nielicznych państw. W 2017 rok największe wzrosty procentowe – liczb bezwzględnych nie podano – odnotowano w przyjazdach z krajów azjatyckich.

    Z Republiki Korei  o 34,5%, z Tajwanu o 32% i z Indii o 23,8%.  Natomiast z euro-azjatyckiej Rosji o 8,7%,  a z Hiszpanii o 7,6%. Bardzo dobrze, ze wzrostem o 6,3% liczby noclegów – w liczbach o 166,086 – wypadła Polska. Naszych rodaków skorzystało z tamtejszych hoteli o 9,8% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Przy czym średnio przebywali z hotelach po 2,7 dnia, co uważane jest za niezłą długość pobytu. Polacy najliczniej odwiedzali region Zurychu, Gryzonię (Graubünden) oraz region Jeziora Genewskiego. A jeżeli chodzi o rodzaj miejsc docelowych, to przede wszystkim duże miasta i góry. Równocześnie jednak liczba noclegów w małych miejscowościach wzrosła w 2017 r. o 13,8%.

    Nie zabrakło podczas prezentacji w trakcie spotkania i innych ciekawych liczb oraz faktów. W ub. r. w 26 wyjazdach prasowych uczestniczyło 79 polskich dziennikarzy, nieco więcej, niż rok wcześniej. Opublikowano po nich 232 artykuły (w 2016 r. – 275), zaś Switzerland Tourism odnotował prawie 48 mln. kontaktów medialnych. Przedstawiono zdjęcia z 3 wyjazdów prasowych, poinformowano o kilku imprezach dla przedstawicieli biur podróży. Bardzo rozwija się E-marketing. Tradycyjnie ukazało się kilka bezpłatnych wydawnictw w języku polskim.

    M.in. w 170 tys. nakładzie mapki zimowe i letnie oraz w100 tys. nakładzie o Kolejach Retyckich. W takim samym nakładzie ta ostatnia broszura wydana zostanie w br., a ponadto w  70- tys. o szlakach rowerowych, 50 tys. na temat oferty zimowej oraz 20 tys. o słynnej Wielkiej Trasie – Grand Tour. Szwajcaria promowała się w ub. roku także 15 atrakcyjnymi zdjęciami na tzw. kubikach o rozmiarach 2,5 x 2,5 m.: w Łodzi, Rzeszowie i Lublinie. W Warszawie zaś zmienianą wystawą fotograficzną na ogrodzeniu Ambasady Szwajcarii w Alejach Ujazdowskich.

    W programie spotkania prasowego były również relacje z wyjazdu do Szwajcarii ze znanym fotografikiem Adamem Wajrakiem amatorów fotografowania dzikich zwierząt i ptaków oraz prezentacja  świetnych zdjęć zrobionych w trakcie tego wyjazdu przez Krzysztofa Żarkowskiego. W kolejnych prezentacjach pokazane zostały zdjęcia z podróży na rowerze po Alpach Jakuba Rybickiego oraz w ramach programu Vlog 646 Marcina Kucińskiego. Zapowiedziano też 5 innowacyjnych imprez rowerowych w 2018 roku, m.in. Tour de Swiss w dniach 9-17 czerwca i Mistrzostwa Świata MTB od 4 do 9 września.

    Na zakończenie przypomniano Szwajcarski System Komunikacyjny – Swiss Travel System i jego bilety okresowe oraz system zniżek, a także połączenia wszystkich linii lotniczych z Polski do Szwajcarii  Nowością jest trasa Wrocław – Zurych z trzema lotami tygodniowo w obie strony. Lecąc można gratis zabierać narty. Więcej na temat turystyki szwajcarskiej i jej ofert znaleźć można w portalu www.Moja Szwajcaria.pl. Na zakończenie spotkania prasowego odbyła się prezentacja, z degustacją płynnej szwajcarskiej czekolady na gorąco oraz twardej kilku rodzajów najwyższej jakości, przygotowana przez Szwajcarskie Składy Czekolady w Polsce, reprezentujące znaną, istniejąca od 1826 r., fabrykę czekolady i kakao Favarger. Więcej o nich na: www.skladyczekolady.pl.

Cezary Rudziński

Zdjęcie autora
   

Please provide full Credentials Infomation