updated 11:44 AM CET, Dec 13, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Niemcy: Wielkanoc w chłopskiej zagrodzie

  • Napisane przez  DZT
  • Dział: Globtroter
Niemcy: Wielkanoc w chłopskiej zagrodzie Daniel Kempf-Seifried

Wielkanoc coraz bliżej. Wraz z nią nastąpi otwarcie sezonu w skansenie Museumsdorf Bayerischer Wald [Muzeum Wsi Lasu Bawarskiego].

Ożywają tam tradycje, można poznać dawne obyczaje: W Tittling, w pobliżu Parku Narodowego Lasu Bawarskiego i niedaleko „miasta trzech rzek” – Pasawy [Passau], znajduje się jeden z najważniejszych skansenów Europy. Museumsdorf Bayerischer Wald jest jedynym w swoim rodzaju zbiorem sztuki ludowej, złożonym z ponad 150 oryginalnie zachowanych budynków z lat 1580 - 1850. Zgromadzono w nim w sumie 60.000 eksponatów – od rękawic dojarskich po pułapki na myszy i katolickie różańce. Wszystko zaczęło się w roku 1973, kiedy biznesmen z Tittling, Georg Höltl, postanowił powstrzymać stopniowy zanik tamtejszej kultury ludowej.

Dziś w wiosce – muzeum, będącej żywym odzwierciedleniem dawnych kultur osadnictwa, znajduje się chyba najstarsza w Niemczech, oryginalnie zrekonstruowana szkoła ludowa z roku 1670. Jest tam także historyczna pasieka i nadal funkcjonujący młyn. W okresie wielkanocnym skansen, który zyskał miano "cennego dobra kultury narodowej“ w Niemczech, zaprasza już w Wielką Sobotę, 31- go marca. W wielkanocną niedzielę i poniedziałek pobliska gospoda „Mühlhiasl” zaserwuje tradycyjną pieczeń jagnięcą. A więc, jak mówią Bawarczycy ‚servus‘ i do zobaczenia w Tittling!

 

Warszawa