updated 1:46 PM CEST, Sep 21, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Nepal: Himalajski kraj zaprasza

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Globtroter
Nepal: Himalajski kraj zaprasza Cezary Rudziński

    Himalajski kraj Nepal – Federalna Demokratyczna Republika Nepalu – znany jest u nas przede wszystkim jako jeden z głównych punktów wypadowych na najwyższy, 4884 m n.p.m., szczyt Ziemi – Czomolungmę (Mount Everest). Mniej jako szalenie ciekawy cel podróży poznawczych i turystycznych. Być może wizyta w Warszawie przedstawicieli Nepalskiej Izby Turystycznej – Nepal Tourism Board oraz kilku tamtejszych biur podróży, organizatorów wypraw trekkingowych i obiektów hotelowo – wypoczynkowych, przyczyni się do spopularyzowania również tego kierunku wyjazdów. Zwłaszcza, że wśród blisko miliona zagranicznych turystów, którzy w ub. roku odwiedzili Nepal, Polaków było bardzo mało.

    Podczas Nepal Meet Poland – workshopu i multimedialnej prezentacji atrakcji tego kraju w hotelu Victoria oraz z przywiezionych przez gości materiałów, przedstawiciele polskich mediów oraz branży turystycznej mieli okazję dowiedzieć się sporo „z pierwszej ręki” o tym kraju. Także o odbudowie zniszczeń, zwłaszcza zabytków, po silnym (7,8 stopni w skali Richtera, ponad 8 tys. ofiar śmiertelnych, straty ponad 10 mld $) trzęsieniu ziemi w dniu 25 kwietnia 2015 r. Oraz nepalskiej ofercie dla zagranicznych turystów. W niewielkim gronie dziennikarzy rozmawialiśmy m.in. z szefem NTB Deepakiem Raj Joshim.

    Zaprezentował on swój kraj, jego walory i atrakcje, odpowiadał również na pytania. Wyłonił się z tego, a także z przekazanych nam materiałów, jak również późniejszej prezentacji, pasjonujący obraz miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić. Jako jedyny w tym gronie byłem już w Nepalu, chociaż dawno, bo jeszcze w ubiegłym wieku i akurat do tego nie trzeba mnie przekonywać. A wiele omawianych i prezentowanych zabytków, kraobrazów i obiektów przywoływało ich obraz sprzed ponad 20 lat utrwalony w pamięci i na zdjęciach. Tym, którzy tam jednak jeszcze nie byli, warto w paru słowach przedstawić ten himalajski kraj.

    Najwyżej położony na naszym globie, gdyż ponad 80% z jego 147.181 km² powierzchni stanowią góry o średniej wysokości około 6 tys. m n.p.m. Z, poza Everestem, siedmioma innymi 7-tysięcznikami, wciśnięty i oddzielony pasmami gór od Chin z Tybetem i Indii, posiada jednak również, na południu, dżunglę oraz tereny Niziny Hindustańskiej – Teraj. Najciekawsze i najcenniejsze przyrodniczo miejsca stanowią parki narodowe. Dwa: Chitwan i Sagarmatha znajdują się na Liście Dziedzictwa UNESCO, ale poza nimi jest jeszcze 8 innych, w tym największy obszarowo (3.555 km²) Shey-Phoksunda oraz dwa: Makalu-Barun i Langtang zajmujące po ponad 1,5 tys. km².

    Dodać do tego trzeba jeszcze trzy rezerwaty dzikiej przyrody oraz 6 obszarów chronionego krajobrazu, z których największy, Annapurny, ma ponad 7,6 tys. km². Kraj podzielony na 7 prowincji i 75 dystryktów zamieszkuje 26,5 mln ludzi aż 125 grup etnicznych, posługujących się 123 różnymi językami! Wyznają oni kilka religii, z dominującym (ponad 80% społeczeństwa) hinduizmem i (przeszło 10%) buddyzmem. Ale także (4,6%) islamem, tradycyjnymi wierzeniami plemiennymi (3,7%) i marginalnymi wyznaniami chrześcijańskimi: protestantyzmem i katolicyzmem.

    Dzieje Nepalu sięgają 3 wieku p.n.e. i były – zainteresowanych nimi odsyłam do bardziej kompetentnych źródeł – okresami bardzo burzliwe i dramatycznie. Także w XIX-XX wiekach. Wspomnę tylko, że w 1951 r. stał się on monarchią konstytucyjną. W 1955 r. został przyjęty do ONZ. Na przełomie XX i XXI w. przeżył wojną domową, a w 2001 r. masakrę rodziny królewskiej dokonaną przez królewicza Dipendrę. Później krótkie, absolutystyczne rządy króla Gyanendry Bir Bikrama Shaha Deva i przejęcie władzy przez komunistycznych maoistów wspólnie z Sojuszem 7 Partii, z przekształceniem kraju w końcu 2007 r. w republikę.

    I wspomniane trzęsienie ziemi, największe od 80 lat, które spowodowało znaczne straty. Chociaż jak mnie poinformował Deepak Raj Joshi, dotknęło ono tylko 10 z 75 nepalskich dystryktów. Wśród nich jednak najsławniejsze, znajdujące się też na Liście Dziedzictwa UNESCO,  miasta w Kotlinie Katmandu. W stolicy większość zabytków już odbudowano, ale np. w nie mniej cennym pod tym względem Bhaktapurze, na odbudowę czeka m.in. słynny Pałac 55 okien. Nie tylko ze względu na koszty, lecz głównie brak odpowiednich fachowców, rzemieślników – artystów.

    Dodam, że obok tego miasta, a także Katmandu oraz Patanu, które leżą w pobliżu siebie, chociaż w przeszłości wszystkie trzy stanowiły odrębne królestwa, do najcenniejszych w Kotlinie należą również Bauddhinath, Pashupatinath, Changunarayan i Swayambhunath. Poza świątynnymi stupami, stanowiące ich wizytówki budowle, także domy mieszkalne,  zbudowane zostały przeważnie z drewna. Z przepięknie rzeźbionymi w przeszłości przez snycerzy drzwiami oraz ramami okiennymi i okiennicami. Rzemiosło artystyczne jest co prawda nadal ważną dziedziną tamtejszej twórczości i gospodarki, ale specjalistów od prac w dużych obiektach drewnianych brakuje.

    Gospodarka nepalska ciągle w znacznym stopniu ma charakter naturalny. Około trzy czwarte dochodu narodowego pochodzi z rolnictwa, chociaż zaledwie 17% obszaru kraju stanowią użytki rolne. Bogactwa mineralne są podobno znaczne, ale słabo zbadane. Przemysł to przede wszystkim drzewny, tytoniowy i cukrowniczy. Od końca XX w., a szczególnie w ostatnich kilkunastu latach, znaczenia w gospodarce i dochodzie narodowym nabiera turystyka. Zarówno usługi związane z szeroko rozumianym himalaizmem, jak i coraz bardziej innymi  dziedzinami turystyki.    

    Według informacji przekazanych nam przez szefa NTB, wśród ponad miliona turystów zagranicznych, którzy  w ub. r. odwiedzili Nepal, himalaistów było około 35 tysięcy. Dodam, że w roku trzęsienia ziemi, 2015, liczba zagranicznych turystów spadła o niemal 30% - do 555 tysięcy. Ale ostatnio, jak wynika ze słów Deepaka Raja Jopshi, rośnie. Dominują wśród nich Amerykanie, z Europejczyków Niemcy, Brytyjczycy i Austriacy. Znacznie większy dochód, niż pozostali turyści, przynoszą himalaiści. Kraj każe sobie bowiem za wyprawy wspinaczkowe i trekkingowi płacić, i to niekiedy słono.

    Do wspinaczki udostępniono ponad 440 szczytów o wysokości przekraczającej 5800 m n.p.m. Z górą 380 uznanych zostało za wyprawowe i wejście na nie wymaga płatnego pozwolenia od rządu. Podobnie 33 za trekkingowe, na które za ustalone opłaty zezwolenia wydaje NMA – Nepalskie Stowarzyszenie Wspinaczkowe. Liczące się wpływy przynoszą też wizy. Wydawane są na 15, 30 lub 60 dni, w cenie odpowiednio 25, 40 i 100 $. W nepalskich konsulatach – Polakom w Berlinie, ale także na granicy. System wizowy jest zresztą dosyć skomplikowany. Bezpłatnie wjeżdżają do Nepalu sąsiedzi: obywatele Indii i turyści chińscy.

    Z kilku krajów południowoazjatyckich tylko za pierwszy raz w danym roku kalendarzowym. Jest jednak i lista krajów, takich jak Nigeria, Ghana, Zimbabwe, Swasiland, Somalia, Etiopia, Irak, Palestyna czy Afganistan, których obywatele wizy mogą uzyskać wyłącznie w konsulatach. Oferta turystyczna kraju jest bogata. Poza wspinaczką i trekkingiem obejmuje także zabytki i zwiedzanie obiektów historycznych, kulturalnych i muzeów. Szczególnie bogatą przyrodę. Kraj szczyci się tym, że dysponując zaledwie 0.1% obszaru lądowego globu posiada 2% wszystkich roślin rosnących na świecie, 8% ptaków – blisko 850 gatunków i 4% ssaków.

    Ponadto 11 z 15 najważniejszych gatunków motyli – ponad 500 rodzajów, 600 endemicznych grup roślin i 319 egzotycznych gatunków orchidei. Można odwiedzać tam tradycyjne wioski, uczestniczyć w safari, a także korzystać z bogatej oferty sportów ekstremalnych. Na te tematy rozmawialiśmy już bardziej szczegółowo z częścią obecnych na workshopie przedstawicieli firm. Anuj Pandey, generalny dyrektor biura podróży Explorer Himalaya z Katmandu przedstawił, wręczając także materiały informacyjne, propozycje trekkingów w Himalajach, a także tras kulturalnych, m.in. dla amatorów fotografowania.

    Ponadto wypady w świat dzikich zwierząt, podglądania i fotografowania ptaków, imprezy dla wolontariuszy, którzy chcą w czymś pomóc, a równocześnie poznać autentyczne życie i kulturę lokalną. Proponuje również wyprawy motocyklowe i rowerową turystykę górską, spadochroniarstwo, trasy helikopterowe i lotnicze, filmowe, imprezy incentive oraz na  specjalne zamówienie, m.in. ślubno – weselne oraz z przygodami, a także wiele innych. Zainteresowanych odsyłam na strony: www.explorehimalaya.com.

    Biuro Ace the Himalaya, również z Katmandu, które reprezentował dyr. Prem K. Khatry, ma w ofercie wycieczki różnego rodzaju o zróżnicowanej tematyce: trekking, kultura, przygody, kolarstwo górskie, turystyka dla wolontariuszy, sporty ekstremalne – rafting, skoki ze spadochronem oraz na linie. A także organizowanie wyjazdów do innych krajów tego regionu: Bhutanu, Tybetu i Indii, również z różnorodnymi programami. Szczegóły na: www.acethehimalaya.com. Natomiast Sunil Shrestha, dyr. ośrodka (resort: spa, centrum konferencyjne, turystyka aktywna) Mount Kailash Resort w Pokharze przedstawił ofertę luksusowego pobytu w tym, drugim obok Kotliny Katmandu, najpopularniejszym turystycznym miejscu w Nepalu.

    Szczegóły na: www.maounkailashresort.com. Pokhara, miejsce widokowe i wypadowe na Annapurnę, z pięknym jeziorem i innymi atrakcjami oraz okolicami, jest rzeczywiście – sprawdziłem to osobiście przed laty – warta poznania i pobytu w niej. To tylko wybrane tematy i informacje z bogatego oraz ciekawego programu prezentacji w Warszawie turystycznych walorów Nepalu. Których finałem, przed kolacją ze specjałami \ tamtejszej  kuchni, było losowanie dwu 8-dniowych wycieczek do tego kraju, z bogatym programem. Więcej informacji o atrakcjach Nepalu i ew. dalsze kontakty znaleźć można na: www.welcomenepal.com.

 

Cezary Rudziński

Zdjęcia z workshopu i prezentacji – Anna Rudzińska. Z Nepalu – z materiałów dostarczonych przez nepalskich gości.

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.