updated 9:07 AM CEST, May 25, 2019
A+ A A-

Francja: Vence oddaje hołd Gombrowiczowi

  • Napisane przez Atout France – Włodek Nasidłowski
  • Dział: Globtroter
Francja: Vence oddaje hołd Gombrowiczowi Atout France – Włodek Nasidłowski

Miasto Vence miało zaszczyt gościć w latach 1964-1969, słynnego polskiego pisarza i polemistę, Witolda Gombrowicza (1904-1969), uważanego dzisiaj za jednego z najważniejszych autorów XX wieku.

Podczas pobytu w nim, oprócz intensywnej działalności literackiej, autor przyjmował w swoim domu wielu przyjaciół, malarzy i intelektualistów o międzynarodowej sławie, którzy przyjeżdżali, by go odwiedzić i aby cieszyć się słodyczą życia w tym prowansalskim mieście.

Od września 2017 r. przestrzeń kulturalna poświęcona pisarzowi wita gości na drugim piętrze Willi Alexandrine, gdzie polski pisarz mieszkał od 1964 do 1969 r. wraz z żoną, Ritą. Willa w stylu belle époque z 1911 r., przejęta przez miasto w 1988 r., została odnowiona przez gminę Vence przy cennym wsparciu Państwa Polskiego.

Wystawa podkreśla złożoną i niejednoznaczną osobowość polskiego pisarza, Witolda Gombrowicza, burzyciela świętych ideałów i intelektualnych stereotypów swoich czasów. Czytanie wybranych fragmentów jego prac przedstawionych na wystawie wprowadza nas w świat myśli Gombrowicza, odsłaniając, wyjaśniając i komentując tajemnice jego sztuki. Wykorzystując intelektualne prowokacje, fikcje lub fantazje, zapożyczając różne postawy, zakładając i usuwając kolejne maski, ten obrazoburczy autor zmusza widza do cofnięcia się i wejścia z nim w "grę" niezgodną z mitologią mas, wywyższając przy tym prawa jednostki. Należy zauważyć, że intencją twórców wystawy nie było przedstawienie już kompletnego portretu pisarza, ale zaproszenie widza do nawiązania osobistej relacji z Gombrowiczem, która pobudziłaby jego własną refleksję na temat twórcy.

XNowości 2018

W przestrzeni muzealnej zainstalowano ekrany multimedialne, dzięki którym można między innymi zobaczyć fragment filmu dokumentalnego Andrzeja Wolskiego, "Ferdydurke" i "Kosmos" oraz korespondencję Witolda Gombrowicza i Jeana Dubuffeta.

Godziny otwarcia:

wtorek-sobota: 10:00-12:00 i 14:00-16:00

Wstęp bezpłatny

Adres: Villa Alexandrine, Place du Grand Jardin,  06140 Vence

Please provide full Credentials Infomation