updated 11:07 PM CEST, Oct 17, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Bezdroża: Szkocja i Szetlandy - Travelbook

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Globtroter

Mieszkańcy Szkocji, jednej z historycznych części Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii, mają poważny problem: większość z nich nie chce „Brexitu” – wystąpienia królestwa z Unii Europejskiej.

Spory odsetek pragnie w niej pozostać nawet kosztem oderwania się od niego po proklamowaniu niepodleglości. Czym się to skończy oraz jak po wystąpieniu United Kingdom obywatele krajów unijnych podróżować będą na wyspy brytyjskie, w tym do Szkocji, okaże się już niedługo. Jedno jest pewne. To bardzo ciekawy, pełny zabytków i atrakcji kraj, wart poznawania. Potwierdzeniem tego jest, dodam: dobry, przewodnik Bezdroży z serii travelbooków, którego II wydanie właśnie się ukazało.

    „Szkocja i Szetlandy – czytam na tylnej stronie okładki – dawne niezależne królestwo, kojarzy się z walecznymi góralami w tradycyjnych kitach, wrzosowiskami i potworem z Loch Ness. To kraina przepięknie położonych zamków, malowniczych ruin, rozległych wyżyn, licznych jezior i wysp oraz odludnych przestrzeni i dziewiczej przyrody. Coś dla siebie znajdą tu amatorzy muzeów i zabytków, wielbiciele natury, zwolennicy aktywnego wypoczynku oraz poszukiwacze niebanalnych plenerów fotograficznych”.

    Polski autor tego przewodnika przybliża je czytelnikom i turystom zgodnie ze schematem tej serii travelbooków, ale z pewnymi od niego odstępstwami. Np. brakiem dużych, monotematycznych wkładek oraz tradycyjnego w innych tomach słowniczka polsko – angielskiego. Oferuje natomiast wyjątkowo dużo, bo niemal 190, przeważnie kolorowych zdjęć i ilustracji. Ponadto 12 planów i mapek oraz 22 informacje i ciekawostki w ramkach włamanych w tekst. No i mnóstwo zarówno bardzo ciekawych, jak i ważnych informacji o podróżowaniu do i po Szkocji i archipelagu Wysp Szetlandzkich leżących w pobliżu północno – zachodnich krańców Szkocji, między Atlantykiem i Morzem Północnym.

    Zgodnie z koncepcją tej serii travelbooków autor na wstępie prezentuje w skrócie główne, jego zdaniem, atrakcje Szkocji. Po pięć: * Nie wolno przegapić – średniowieczne zamki, parki narodowe, destylarnie whisky, zabytkowe centra historycznych miast, malownicze, najrzadziej zaludnione w Wielkiej Brytanii tereny Highlands i wybrane szkockie wyspy. * Historyczne miasta: Glasgow, Edynburg, Sterling, Inverness i Aberdeen. * Zabytki prehistoryczne. * Niezapomniane przeżycia. Ponadto 6 Cudów natury na kontynencie i wyspach oraz 7 polecanych aktywności podczas pobytu w Szkocji i na Szetlandach.

    Sporo ciekawych i ważnych informacji znajduje się w rozdziałach wstępnych: Informacje  praktyczne i Informacje krajoznawcze. W pierwszym m.in. o celnych ograniczeniach wwozowych. Chociaż nie dla normalnych turystów, bo limity bezcłowe są ogromne. Obejmują – dotyczy to obywateli krajów członkowskich UE –  m.in. do 800 sztuk papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 cygar, kilogram tytoniu czy 10 litrów wyrobów spirytusowych, 20 l. nazwanych „pośrednimi” – np. likierów, 90 l. wina i 110 l. piwa. Bardzo ważna jest informacja, że na podstawie wydanej w Polsce Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, można tam korzystać z bezpłatnej służby zdrowia na takiej samej zasadzie, jak Brytyjczycy.

    Co nie oznacza, że nie warto ubezpieczyć się od nieszczęśliwych wypadków i ich następstw, czy utraty bagażu. Z równoczesną radą autora, aby zabierać ze sobą także kserokopię EKUZ na wypadek jej utraty oraz informacją, że prywatna służba zdrowia jest tam bardzo droga. Można też dowiedzieć się o różnych wariantach podróży z Polski do Szkocji, tamtejszej komunikacji lokalnej z najtańszymi autobusami, noclegach i wyżywieniu – z przykładowo wymienionymi placówkami, ich adresami, charakterystyką i cenami. A także o problemach, jakie z noclegami mogą być w północnej części kraju i w dużych miastach w okresie świąt i ważnych wydarzeń kulturalnych.

    Podobnie sporo dowiedzieć się z Informatora A-Z. Np., że na północy Szkocji Szetlandach bankomaty są tylko w najważniejszych miejscowościach. Za ważną uważam również informację, że funty szkockie, z napisem „Bank od Scotland” należy przed powrotem do Polski wymienić na fundy brytyjskie, z napisem „Bank of England”, gdyż te pierwsze nie są u nas wymieniane na złotówki. Istotna jest także informacja o innych tam, niż w Polsce, wtyczkach elektrycznych, z równoczesnym dodaniem, że tzw. przejściówki do nich można tam kupić w każdym supermarkecie, na lotniskach, a nawet w automatach na dworcach kolejowych.

    Warto też zapamiętać o ograniczeniach w używaniu lamp błyskowych aparatów fotograficznych i jeszcze parę rad autora. Informacje krajoznawcze tradycyjnie zawierają ABC – położenie i ukształtowanie terenu, klimat, flora i fauna, obszary chronione i ochrona dziedzictwa kulturowego. Dosyć obszerna (10 stron) jak na tę serię przewodników, ciekawa i z wieloma ważnymi informacjami jest Historia Szkocji. Ponadto części: Społeczeństwo – języki, obyczaje, polityka i gospodarka. Kultura i sztuka. Święta i festiwale oraz Kuchnia.     Podstawowa część przewodnika: Zwiedzanie Szkocji, podzielona została na: Edynburg; Lowlands; Pas Centralny; Glasgow; Zachodnie wybrzeże i wyspy; Region Fife, okolice Dundee oraz Perth; Highlands, Aberdeenshire i Hebrydy Zewnętrzne. I osobno, chociaż krótko, Zwiedzanie Szetlandów. Informacje są zwięzłe, ale obszerniejsze niż w niektórych innych travelbookach z tej serii oraz ciekawe, nierzadko z wieloma szczegółami. W przypadku Edynburga, a ta sama zasada stosowana jest w prezentacji pozostałych części Szkocji, jest to krótka historia miasta oraz oprowadzanie czytelnika – turysty po Centrum i jego głównych obiektach i atrakcjach.

    Z informacjami – wyróżnionymi kolorem czerwonym – o ich adresach, dniach i godzinach otwarcia, cenach wstępu itp. Bilety nie są, niestety, tanie. Np. do zamku  dla dorosłych 16,50 GBP, ale ze zniżkami dla młodzieży i emerytów powyżej 60 roku życia. Nazwy i niektóre szczegóły prezentowanych obiektów wydrukowano wytłuszczoną czcionką, co bardzo ułatwia posługiwanie się tym przewodnikiem. Podobnie włamane we właściwych miejscach mapki i plany miast. Na końcu prezentacji stolicy oraz pozostałych dużych miast i regionów, a także Wysp Szetlandzkich,  zamieszczone są, w ramkach, informacje.

    O dojeździe, komunikacji miejskiej czy lokalnej, noclegach i wyżywieniu z krótkimi prezentacjami sugerowanych obiektów, ich adresami, cenami itp. Po nich zaś informacje o okolicach i co tam warto zobaczyć. Na końcu przewodnika jest, stosunkowo obszerny, jak na tę serię travelbooków, indeks. W tekst włamano w ramkach krótkie informacje w rodzaju: „Placówki dyplomatyczne”, „Dni wolne od pracy” czy „Szkocja – dane encyklopedyczne”. Jak również ciekawostki. Np.: Mroczne sekrety średniowiecznego Edynburga”. „Nietypowe metro w Glasgow”. „James Watt, najsłynniejszy mieszkaniec Glasgow”. „Wyspa z polską historią” (Bute). „Piesek Bobby w kulturze masowej” i wiele innych. Jest więc co poczytać i

można sporo dowiedzieć się o zwiedzanych miejscach i obiektach.

Cezary Rudziński

SZKOCJA

SZKOCJA I SZETLANDY. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autor: Piotr Thier. Wydawnictwo Helion, wydanie II, Gliwice 2018, str. 264, cena 26,90 zł. ISBN 978-83-283-4525-6.

   

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.