updated 1:46 PM CEST, Sep 21, 2018
Na żywo:
A+ A A-

Bezdroża: Ateny i Attyka - Travelbook

  • Napisane przez Cezary Rudziński
  • Dział: Globtroter

Turyści, którzy jadą do Grecji nie tylko aby opalać się na plażach i korzystać z morza, ewentualnie także tamtejszej kuchni oraz trunków, lecz chcą również chociaż trochę poznać ten kraj należący do kolebek ludzkości, nie mogą pominąć Aten i okolicznego regionu, czyli Attyki.

Znakomicie może im w tym pomóc nowość wydana w serii travelbooków Bezdroży, przewodnik poświęcony tylko tej części Hellady. Ma on wiele plusów. Jest poręczny i stosunkowo lekki, znajduje się w nim 130 kolorowych zdjęć, 4 plany i mapki, 5 większych wkładek monotematycznych oraz 18 informacji i ciekawostek w ramkach włamanych w tekst. Przede wszystkim zaś mnóstwo informacji ważnych, ciekawych i kompetentnie napisanych  przez polską autorkę, która zdołała nieźle poznać tamte miejsca i atrakcje.

    Nietrudno mi to ocenić, gdyż w ojczyźnie Homera byłem parokrotnie, m.in. organizując i prowadząc w niej dziennikarskie wyprawy studyjno – poznawcze, nie licząc innych okazji do pogłębiania znajomości tego szalenie ciekawego kraju. Zgodnie z koncepcją travelbooków, autorka na wstępie przedstawia czytelnikom i turystom najważniejsze „Atrakcje Aten i Attyki”. 6 najcenniejszych zabytków starożytności, 4 najciekawsze jej zdaniem, które również podzielam, zakątki Aten, 4 najpiękniejsze krajobrazy oraz proponuje 2 podróże kulinarne. Dwa wstępne rozdziały informacyjne zawierają chyba, z nadwyżką, wszystko to, co jest naprawdę istotne i przydatne turyście.

    W „Informacjach praktycznych” dobrze radzi, aby, mając tylko możliwość wyboru terminu, nie jeździć do Aten i Attyki, a i generalnie do Grecji, zwłaszcza w celach poznawczych, w okresie turystycznego szczytu, czyli od czerwca do końca sierpnia. Bo wówczas jest naprawdę gorąco, tłoczno i drogo. Od siebie dodam, że kto nigdy nie widział Hellady wiosną, gdy tonie ona w kwiatach i zieleni, wypalanej później przez słońce, ten nigdy nie będzie mieć pojęcia o pięknie i przyrodzie tego kraju. Wiele uroku ma on również jesienią, w innych barwach, ale z obfitością świeżych warzyw i owoców, luźniejszymi plażami oraz ciepłą wodą w morzach i trochę krótszymi dniami, zachęcającymi do poznawania uroków tamtejszych tawern, kuchni i napojów oraz, oczywiście, ludzi i ich zwyczajów.

    Z ważnych informacji autorki warto wspomnieć o jej radzie, aby jadąc do Grecji zabrać, oprócz karty EKUZ – europejskiego ubezpieczenia zdrowotnego, także dodatkowe ubezpieczenie turystyczne na wypadek chorób lub wypadków. Bo pomoc lekarska jest tam dosyć droga, a w ramach karty europejskiej otrzymuje się tylko podstawowe świadczenia. Ciekawe są informacje o różnych wariantach dojazdu do Aten, także koleją lub, kosztującymi jeszcze drożej autobusami, nie mówiąc o potrzebnym do tego czasie i zmęczeniu. Ważne informacje o cenach komunikacji lokalnej, z bardzo opłacalnymi 3-dniowymi kartami turystycznymi obejmującymi także transfer z i na lotnisko, lub biletami 5-dniowymi, pozwalają wybierać najtańsze warianty poruszania się po greckiej stolicy.

    Warto też przed wyjazdem wiedzieć, o czym również pisze autorka, że w szczycie sezonu noclegi w hotelach w centrum (i nie tylko !) Aten trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem, bo z reguły są zatłoczone, o wyższych cenach już nie wspominając. Ciekawe są propozycje zwiedzania tematycznego greckiej stolicy: „Śladami historii”, „Ateny-Pireus-Attyka w 48 godzin”, „Spacery kulinarne”, „Ateny w obiektywie”, „Na rowerze elektrycznym” itp. Podobnie sporo informacji o wypoczynku aktywnym: wędrówkach pieszych, rowerowych, jeździe konnej, windsurfingu i kitesurfingu, czy nurkowaniu.

    W „Informacjach krajoznawczych” z ABC, zasadne jest ostrzeżenie przed kieszonkowcami oraz zalecenie zachowywania bezpieczeństwa, chociaż Ateny nie są miastem niebezpiecznym dla turystów. Ważna informacja, że w kościołach, muzeach i galeriach obowiązuje zakaz fotografowania, chociaż w niektórych jest to możliwe bez flesza.

Podobnie przypomnienie, że Grecy lubią napiwki i dawane ich należy do zwyczaju. Chyba bardzo istotna informacja o nietypowych godzinach pracy sklepów. We wtorki, czwartki i piątki do godz. 20-21, ale z przerwą na sjestę od 14 do 17. Natomiast w środy i soboty tylko do sjesty.

    Czy ustrzeżenie, że Grecy często nie odbierają telefonów z komórkowych numerów zagranicznych. Jak się więc zamierza częściej i więcej rozmawiać na miejscu, lepiej kupić kartę lokalnej sieci. Chociaż w tym miejscu przydałaby się informacja, której brak, czy stosowane są – lub nie, dodatkowe opłaty roamingowe, zniesione w Unii Europejskiej. Oprócz tego rozdział ten zawiera również sporo informacji na temat greckiego (i ateńskiego) społeczeństwa, kultury i sztuki oraz kuchni. Brak natomiast „Kalendarium historycznego”, do którego wydawca zdołał już przyzwyczaić czytelników tej serii travelbooków.

    Podstawowa część przewodnika, to przede wszystkim zwiedzanie Aten. Z ich krótką historią oraz obszernymi informacjami co tam warto zobaczyć. Z naprawdę mnóstwem uwzględnionych zabytków, ciekawych miejsc i atrakcji, ich wytłuszczonymi nazwami i wydrukowanymi po nich w kolorze czerwonym, co znakomicie ułatwia odszukiwanie tego, co w danym momencie jest potrzebne, dniami i godzinami otwarcia oraz cenami biletów. I informacją o bardzo opłacalnego gdy zamierza się dużo zwiedzać, za 30 €, biletu zbiorowego do wszystkich zabytków starożytności. No i z kompetentnymi oraz dosyć dokładnymi opisami tego, co autorka proponuje zwiedzić i poznać.

    Na końcu zaś, w zielonych ramkach, także obszerne informacje praktyczne o noclegach, wyżywieniu, życiu nocnym i zakupach w Atenach, z wieloma przykładami, także cen. Na podobnej zasadzie, chociaż krócej, przedstawione są okolice Aten, osobno Pireus, no i Attyka w podziale na Zachodnią, Północną, Wschodnią i Południową. Również, ale z krótkimi, informacjami praktycznymi na temat dojazdu do nich, a także poszczególnych miejscowości, noclegów i wyżywienia. Na końcu travelbooka nie ma, też tradycyjnego w większości przewodników tej serii, słowniczka polsko – greckiego. Zamiast niego jest mała ramka w informacji o języku, z kilkoma zwrotami. Nie zapomniano oczywiście, o Indeksie, z podziałem haseł na Ateny i Attykę, ale dosyć skąpym i wybiórczym.

    Tomik wzbogacają wspomniane na wstępie wkładki tematyczne oraz informacje w ramkach włamanych w tekst. Tych pierwszych jest 5, obszernych, od wyjątkowo tylko 2, do 8 stron każda oraz ciekawych. Poświęcone są one: Stanowiskom archeologicznym i muzeom, z ich lokalizacją, stronami  internetowymi www. dniami i godzinami otwarcia oraz cenami biletów. Sztuce ulicznej (Street Art). Greckiemu słownikowi smaków. Festiwalom i wydarzeniom. Atrakcjom dla rodzin z dziećmi oraz Plażom Attyki. Natomiast wśród informacji w ramkach, oprócz zawierających takie, jak „Ambasada RP w Atenach” czy „Dni wolne od pracy”, są też ciekawostki. M.in. „Tragedia antyczna”, „Winnice warte odwiedzenia”, „Misteria eleuzyńskie”, czy „Niedźwiadki i Ifigenia”.

Cezary Rudziński

ATENY1

ATENY I ATTYKA. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autorka: Agnieszka Zawistowska. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2018, str. 160, cena 26,90 zł. ISBN 978-83-283-4014-5

Warszawa

Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

3. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

4. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Podanie danych jest dobrowolne

6. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

7. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

8. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

9. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki
       

10. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.