updated 8:31 PM CEST, May 22, 2019
A+ A A-

Austria: Atrakcje poza wiedeńskim ringiem

  • Napisane przez Wien Tourismus
  • Dział: Globtroter
Austria: Atrakcje poza wiedeńskim ringiem Wien Tourismus

Katedra św. Szczepana, zamek Hofburg, Wiedeńska Opera Narodowa: w centrum Wiednia gęstość zabytków jest szczególnie wysoka, a liczba sklepów i restauracji jest równie imponująca.

Warto jednak bez wątpienia udać się również poza granice Ringu, czyli komunikacyjnej obwodnicy centrum, w stronę oddalonych od niego atrakcyjnych miejsc.

Śródmieście mieszczące się w 1. dzielnicy, jest historycznym i aktualnym centrum Wiednia, ale w austriackiej stolicy znaleźć można także ciekawe miejsca poza nim. Doskonała sieć transportu publicznego sprawia, że również do położonych na obrzeżach miasta dzielnic można dojechać szybko i wygodnie.

Dzielnice otaczają centrum Wiednia jak dwa pierścienie. Tak zwane dzielnice wewnętrzne od 2 do 9 tworzą pierwszy pierścień, zewnętrzne dzielnice od 10 do 23 zaś drugi. 7. dzielnica jest typowym przykładem wiedeńskiego hot spotu, który nie znajduje się w centrum miasta. Uważana jest za kreatywną, na jej ulicach kwitnie i rozwija się scena start-upowa. W małych sklepach i warsztatach produkuje się modne ubrania, biżuterię, akcesoria i wiele innych pięknych rzeczy. Niezwykle prężnie działająca gastronomia i scena klubowa sprawiają, że 7. dzielnica jest jeszcze bardziej atrakcyjna. Podobna sytuacja ma miejsce od kilku lat w sąsiedniej 6. dzielnicy, gdzie na przykład na ulicy Gumpendorferstraße w pobliżu targu Naschmarkt osiedliły się licznie eleganckie sklepy i restauracje.

Wiedeńskie rynki są czymś w rodzaju inkubatorów prowadzących do ożywienia całej dzielnicy. W pobliżu Naschmarkt znajduje się Freihausviertel ze wspaniałymi restauracjami i wieloma galeriami, natomiast w Kettenbrückengasse powstało wiele oryginalnych sklepów. Przyjazne środowisko do otwierania sklepów i prowadzenia biznesu powstało też wokół targu Karmelitermarkt w 2. dzielnicy, a w stosunkowo mało spektakularnej 12. dzielnicy wokół targu Meidlinger Markt rozwijają się lokale z niecodzienną ofertą gastronomiczną. 16. dzielnica ma jeden z największych stałych targów detalicznych w Europie, a sąsiadujący z nim plac Yppenplatz, już od dawna jest popularnym miejscem wieczornych wypadów. Ponadto w każdej dzielnicy znajduje się, co najmniej jedna duża ulica, idealnie nadająca się na zakupy i wizyty w restauracji, jak na przykład: Josefstädterstraße w 8. dzielnicy, Währingerstraße w 18. dzielnicy lub Landstraßer Hauptstraße w 3. dzielnicy.

Zabytki znajdują się oczywiście nie tylko w śródmieściu. Prawdziwymi atrakcjami turystycznymi może poszczycić się 13. dzielnica, gdzie znajduje się pałac i ogród zoologiczny Schönbrunn. W 2. dzielnicy kręci się słynny Diabelski Młyn w Praterze, a Wiedeński Chór Chłopięcy ma w niej swoją siedzibę i scenę. W 3. dzielnicy odwiedzić można zamek Belweder będący idealnym miejscem dla wszystkich miłośników sztuki, kinomani zaś nie pożałują wycieczki do 4. dzielnicy, do muzeum poświęconego filmowi „Trzeci Człowiek”. W 9. dzielnicy warto wybrać się do Muzeum Zygmunta Freuda, Muzeum Wiktora Frankla, albo muzeum poświęconego dynastii Johanna Straussa. W 14. dzielnicy zagłębić się w ekscytujący świat technologii w Muzeum Techniki i odwiedzić secesyjny klejnot, jakim jest kościół am Steinhof. Dobrym pomysłem jest także wycieczka do 22. dzielnicy. Tam wjechać można na wieżę Donauturm,  do obrotowej restauracji z panoramicznym widokiem na miasto. Natomiast 11. dzielnica z Cmentarzem Centralnym i Muzeum Pochówków to miejsce pielgrzymek dla wszystkich amatorów makabrycznego oblicza Wiednia.

Wycieczka poza granice centrum Wiednia będzie również atrakcyjna dla miłośników przyrody. Szczególnie warto wspomnieć o zielonej Wyspie Dunajskiej, wiedeńskich winnicach, sielankowym Lasie Wiedeńskim, czy górach Kahlenberg i Leopoldsberg.

Please provide full Credentials Infomation