wtorek, kwiecień 16, 2024
Follow Us
poniedziałek, 25 czerwiec 2018 12:15

Czechy: Ołomunieckie Święto Baroku 2018

Napisane przez Czech Tourism
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czechy: Ołomunieckie Święto Baroku 2018 Jan Andreáš

Festiwal nie tylko barokowego teatru muzycznego w scenerii zabytkowego Ołomuńca.

W ramach tegorocznego VI Ołomunieckiego Święta Baroku na dwadzieścia dwa lipcowe wieczory przygotowano siedem różnych inscenizacji. Podczas festiwalu zabrzmią dzieła słynnych kompozytorów (Monteverdi, Vivaldi, Mozart), ale też niesłusznie zapomnianych mistrzów baroku, a ich opery będą miały swoje współczesne światowe premiery (Caldara, Míča). Stałą częścią festiwalu jest prezentacja tzw. neobarokowych oper, powstałych do librett, do których muzykę stworzyli współcześni autorzy (Hanzlík, Zouhar). Wszystkie przedstawienia są odgrywane w niezwykłej replice teatru barokowego w atrium dawnego Konwiktu Jezuitów z towarzyszeniem orkiestry barokowej i w wykonaniu specjalnie szkolonych śpiewaków. Festiwal odbędzie się od 8 do 29 lipca, codziennie od godziny 19:00, dla gości zostanie przygotowany drink powitalny, w czasie przerwy można będzie skorzystać z baru lub zwiedzić pomieszczenia Konwiktu Jezuickiego i specjalnie zainstalowane wystawy.   

Współczesne i światowe premiery

Największą uwagę przyciąga światowa premiera zaaranżowanej współcześnie opery Antonia Caldary L´Amor non ha legge, napisanej dla morawskiego arystokraty i patrioty Johanna Adama Questenberga. Prapremiera tego dzieła odbyła się na zamku w Jaroměřicach nad Rokytnou 290 lat temu. Autograf partytury opery w niezwykły sposób zachował się w wiedeńskiej kolekcji Archiv der Gesellschaft der Musikfreunde. We współczesnej premierze zabrzmią dwie krótkie serenady czeskiego kompozytora Františka Antonína Míčy. Swoją światową premierę będzie miała także neobarokowa opera L´Arianna Tomáša Hanzlíka i Víta Zouhara na motywach jedynego zachowanego fragmentu muzycznego Monteverdiego i źródeł z epoki rozrzuconych po całej Europie.

.

Replika teatru barokowego i wystawne kostiumy

Przedstawienia są realizowane w replice teatru barokowego w przestrzeni arkadowego atrium dawnego Konwiktu Jezuickiego, krytego szklanym dachem.  „To wyjątkowa w skali świata replika, nosząca nazwę Theatrum Schrattenbach na część biskupa ołomunieckiego Wolfganga Hanibala Schrattenbacha. Rozkładana replika teatru łączy tylny prospekt i boczne dekoracje, aby uzyskać perspektywę przy skróconej przestrzeni. Także w tym roku została wzbogacona o wiele nowych wymiennych dekoracji,” powiedział kierownik artystyczny festiwalu Tomáš Hanzlík. Specjalnością oper barokowych i przedstawień festiwalowych są pełne przepychu kostiumy. Do tegorocznej edycji zostanie wykonanych prawie 40 takich kostiumów. Przedstawienie dramatyczne Piękno na przemian ze wspaniałością jest nowością w poza tym czysto operowym programie i jako jedyne zostanie wystawione na alternatywnej scenie Teatru Šantovka.

Inscenizacje śpiewane w języku włoskim z wyświetlanymi napisami.

Profesjonalna orkiestra barokowa i wybitni śpiewacy

Orkiestra używa konsekwentnie historycznych instrumentów muzycznych, w partiach wokalnych występują specjalnie szkoleni śpiewacy. Dla oper barokowych charakterystyczne są postaci męskie śpiewające w wysokich kobiecych rejestrach. Wśród wielu znakomitych śpiewaków pojawią się np. sopraniści Leandro Lafont, Filip Dámec, sopranistki Dora Rubart-Pavlíková, Kristýna Vylíčilová, Markéta Israel-Večeřová, Hana Holodňáková, śpiewający altem Jan Mikušek, Martin Ptáček, Bedřich Lévi, tenor Ondřej Holub, bas Jaromír Nosek i wielu innych.

Wystawa Konie w baletkach.

W programie towarzyszącym festiwalu znajdzie się wystawa Konie w baletkach, uroczystości na dworze króla Leopolda I, zainstalowana w imponująco długich korytarzach Konwiktu. W czasie przerw widzowie mogą ponadto zwiedzić Kaplicę Bożego Ciała, jeden z najpiękniejszych barokowych obiektów sakralnych Ołomuńca. W atrium Muzeum Krajoznawczego bezpośrednio sąsiadującego z Konwiktem dla gości ponownie będzie czynny bar z przekąskami i napojami. Jak co roku przygotowane są specjalne pakiety pobytowe (w cenie jest zakwaterowanie w wybranych ołomunieckich hotelach i bilety wstępu na przedstawienia).

Szczegółowe informacje regularnie znajdują się na Facebooku (także w dwóch dodatkowych wersjach językowych) i na stronie internetowej www.baroko.olomouc.eu, gdzie w przedsprzedaży można kupić bilety wstępu.

a